reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Kiedy należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku

Kiedy należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku

W styczniu 2015 r. nauczyciel chorował od 9 do 16. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego ustalono z okresu od stycznia do grudnia 2014 r. Do podstawy wchodzi trzynastka wypłacona w lutym 2014 r. za 2013 r. W marcu 2015 r., od 3 do 9, nauczyciel ponownie zachorował. Od marca został mu przyznany dodatek motywacyjny, którego nie miał jeszcze w styczniu. Czy należy mu przeliczyć podstawę wymiaru z uwzględnieniem tego dodatku i trzynastki, która za 2014 r. została wypłacona w lutym 2015 r.?

Nie. Podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby za okres od 3 do 9 marca 2015 r. nie należy ustalać ponownie. Podstawę tę stanowi podstawa wymiaru ustalona dla wynagrodzenia za czas choroby za okres od 9 do 16 stycznia 2015 r.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; dalej: ustawa zasiłkowa). W podstawie wymiaru składniki przysługujące za okresy miesięczne uwzględnia się w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru (art. 42 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne uwzględnia się w podstawie wymiaru w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, a jeżeli składniki te nie zostały wypłacone do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat zasiłków, do podstawy wymiaru przyjmuje się składniki wypłacone za okres poprzedni (art. 42 ust. 3 i 5 ustawy zasiłkowej).

Zgodnie ze wskazanymi zasadami, prawidłowo została ustalona podstawa wymiaru wynagrodzenia za czas choroby przysługującego pracownikowi za okres niezdolności do pracy od 9 do 16 stycznia 2015 r. Podstawę tę ustalono bowiem z uwzględnieniem wynagrodzenia za okres od stycznia do grudnia 2014 r. oraz wliczono do niej 1/12 kwoty trzynastki wypłaconej w lutym 2014 r. za 2013 r., ponieważ w chwili obliczania podstawy wymiaru nie została jeszcze wypłacona trzynastka za 2014 r.

Nie należy natomiast ustalać ponownie podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby przysługującego za okres od 3 do 9 marca 2015 r., ponieważ nie ustala się ponownie podstawy wymiaru, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej). Zasadę tę stosuje się również do wynagrodzenia za czas choroby. Nie stosuje się tej zasady tylko w przypadku, gdy w przerwie między pobieraniem świadczeń, nawet krótszej niż 3 miesiące kalendarzowe, następuje zmiana wymiaru czasu pracy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Kiedy należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku

W artykule omówiono sposób ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby oraz przesłanki jej ponownego ustalenia.

Polecamy serwis: Pracownicy

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama