Kiedy należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku
REKLAMA
REKLAMA
Nie. Podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby za okres od 3 do 9 marca 2015 r. nie należy ustalać ponownie. Podstawę tę stanowi podstawa wymiaru ustalona dla wynagrodzenia za czas choroby za okres od 9 do 16 stycznia 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
Podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; dalej: ustawa zasiłkowa). W podstawie wymiaru składniki przysługujące za okresy miesięczne uwzględnia się w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru (art. 42 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne uwzględnia się w podstawie wymiaru w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, a jeżeli składniki te nie zostały wypłacone do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat zasiłków, do podstawy wymiaru przyjmuje się składniki wypłacone za okres poprzedni (art. 42 ust. 3 i 5 ustawy zasiłkowej).
Zgodnie ze wskazanymi zasadami, prawidłowo została ustalona podstawa wymiaru wynagrodzenia za czas choroby przysługującego pracownikowi za okres niezdolności do pracy od 9 do 16 stycznia 2015 r. Podstawę tę ustalono bowiem z uwzględnieniem wynagrodzenia za okres od stycznia do grudnia 2014 r. oraz wliczono do niej 1/12 kwoty trzynastki wypłaconej w lutym 2014 r. za 2013 r., ponieważ w chwili obliczania podstawy wymiaru nie została jeszcze wypłacona trzynastka za 2014 r.
Nie należy natomiast ustalać ponownie podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby przysługującego za okres od 3 do 9 marca 2015 r., ponieważ nie ustala się ponownie podstawy wymiaru, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej). Zasadę tę stosuje się również do wynagrodzenia za czas choroby. Nie stosuje się tej zasady tylko w przypadku, gdy w przerwie między pobieraniem świadczeń, nawet krótszej niż 3 miesiące kalendarzowe, następuje zmiana wymiaru czasu pracy.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Kiedy należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku
W artykule omówiono sposób ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby oraz przesłanki jej ponownego ustalenia.
Polecamy serwis: Pracownicy
REKLAMA
REKLAMA