REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku

Zasiłek chorobowy
Zasiłek chorobowy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W styczniu 2015 r. nauczyciel chorował od 9 do 16. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego ustalono z okresu od stycznia do grudnia 2014 r. Do podstawy wchodzi trzynastka wypłacona w lutym 2014 r. za 2013 r. W marcu 2015 r., od 3 do 9, nauczyciel ponownie zachorował. Od marca został mu przyznany dodatek motywacyjny, którego nie miał jeszcze w styczniu. Czy należy mu przeliczyć podstawę wymiaru z uwzględnieniem tego dodatku i trzynastki, która za 2014 r. została wypłacona w lutym 2015 r.?

Nie. Podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby za okres od 3 do 9 marca 2015 r. nie należy ustalać ponownie. Podstawę tę stanowi podstawa wymiaru ustalona dla wynagrodzenia za czas choroby za okres od 9 do 16 stycznia 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; dalej: ustawa zasiłkowa). W podstawie wymiaru składniki przysługujące za okresy miesięczne uwzględnia się w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru (art. 42 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne uwzględnia się w podstawie wymiaru w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, a jeżeli składniki te nie zostały wypłacone do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat zasiłków, do podstawy wymiaru przyjmuje się składniki wypłacone za okres poprzedni (art. 42 ust. 3 i 5 ustawy zasiłkowej).

Zgodnie ze wskazanymi zasadami, prawidłowo została ustalona podstawa wymiaru wynagrodzenia za czas choroby przysługującego pracownikowi za okres niezdolności do pracy od 9 do 16 stycznia 2015 r. Podstawę tę ustalono bowiem z uwzględnieniem wynagrodzenia za okres od stycznia do grudnia 2014 r. oraz wliczono do niej 1/12 kwoty trzynastki wypłaconej w lutym 2014 r. za 2013 r., ponieważ w chwili obliczania podstawy wymiaru nie została jeszcze wypłacona trzynastka za 2014 r.

Nie należy natomiast ustalać ponownie podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby przysługującego za okres od 3 do 9 marca 2015 r., ponieważ nie ustala się ponownie podstawy wymiaru, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej). Zasadę tę stosuje się również do wynagrodzenia za czas choroby. Nie stosuje się tej zasady tylko w przypadku, gdy w przerwie między pobieraniem świadczeń, nawet krótszej niż 3 miesiące kalendarzowe, następuje zmiana wymiaru czasu pracy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Kiedy należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W artykule omówiono sposób ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby oraz przesłanki jej ponownego ustalenia.

Polecamy serwis: Pracownicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA