reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Obowiązek złożenia informacji ZUS ZSWA za 2016 r.

Obowiązek złożenia informacji ZUS ZSWA za 2016 r.

Płatnicy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze, opłacający w 2016 r. za nich składki na Fundusz Emerytur Pomostowych, powinni do 31 marca 2017 r. złożyć stosowną informację do ZUS. W artykule wskazano, którzy płatnicy mają obowiązek odprowadzania składki na ten fundusz, oraz szczegółowo omówiono zasady wypełniania formularza ZUS ZSWA.

Ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (dalej: ustawa pomostowa) wprowadza obowiązek opłacania składek na tzw. Fundusz Emerytur Pomostowych (dalej: FEP).

Opłacanie składek na FEP

Składkę na FEP zobowiązani są opłacać wszyscy pracodawcy zatrudniający pracowników przy wykonywaniu prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Pracownikami wykonującymi prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze są jedynie osoby zatrudnione przy takich pracach w ramach stosunku pracy. Nie są nimi np. osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło.

Polecamy produkt: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.

Płatnik ma obowiązek opłacania składki za pracownika, który spełnia łącznie następujące przesłanki:

● urodził się po 31 grudnia 1948 r.,

● wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w ustawie pomostowej

art. 35 ust. 1 ustawy pomostowej.

Płatnik składek obowiązany jest opłacać składkę na FEP za wszystkich pracowników spełniających te kryteria, w tym także za tych, którzy wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Obowiązek opłacania składek na FEP za pracownika powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tych prac – tj. od dnia zatrudnienia pracownika na stanowisku pracy, na którym wykonywana jest praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, do dnia ustania zatrudnienia na tym stanowisku.

Zobacz serwis: Finanse 

Ustawa pomostowa nałożyła na płatników składek obowiązek prowadzenia m.in. ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na FEP (art. 41 ust. 4 pkt 2 tej ustawy). Informacje dotyczące pracowników umieszczonych w ewidencji osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze płatnicy składek mają obowiązek przekazywać do ZUS w zgłoszeniu danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – na formularzu ZUS ZSWA – za dany rok kalendarzowy w terminie do 31 marca następnego roku (art. 38 ust. 2 ustawy pomostowej). Są sytuacje, w których płatnik składek jest zobowiązany do odstąpienia od tej ogólnej zasady i złożenia informacji ZUS ZSWA w innym terminie.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Obowiązek złożenia informacji ZUS ZSWA za 2016 r.

W artykule szczegółowo omówiono zasady wypełniania formularza ZUS ZSWA.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama