Prezydent podpisał nowelizację Prawa wodnego
REKLAMA
Termin wdrożenia unijnej dyrektywy z 2007 roku o zapobieganiu powodziom minął jesienią 2009 r.; w listopadzie ub.r. Komisja Europejska zdecydowała o pozwaniu Polski do Trybunału Sprawiedliwości za brak wdrożenia. Choć termin wdrożenia dyrektywy do krajowego porządku prawnego minął, to na realizację podstawowych celów tego aktu prawnego Polska ma czas do lat 2011-15.
REKLAMA
Polecamy: Nowe Prawo wodne z uzasadnieniem rządowym (książka)
REKLAMA
Polska, tak jak inne kraje członkowskie, będzie zobowiązana do przygotowania m.in. wstępnej oceny ryzyka powodziowego do 2011 r., map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego do 2013 r. oraz planów zarządzania ryzykiem powodziowym do 2015 r. Jak zapewniał niedawno minister środowiska Andrzej Kraszewski, Polska zrealizuje w terminie wymogi dyrektywy przeciwpowodziowej, a nawet "postaramy się przyspieszyć". Dodał, że są pieniądze na ten cel.
Projekt zmiany ustawy Prawo wodne został zatwierdzony przez rząd w sierpniu 2010 r., Sejm uchwalił ustawę 26 listopada, 16 grudnia Senat zgłosił poprawki, a 5 stycznia Sejm przyjął większość poprawek senatorów.
Czytaj także: Sejm znowelizował Prawo wodne>>
REKLAMA
REKLAMA