REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzenie jest lepsze od decyzji

Joanna Barańska

REKLAMA

REKLAMA

Urząd może w formie decyzji rozstrzygnąć o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania. Jednak lepiej, aby wydał zarządzenie.

Tomasz Kisielewski - P.U. Telsat z Częstochowy jest operatorem telewizji kablowej. 31 stycznia 2007 r. złożył do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wniosek o wpis do rejestru programów rozprowadzanych w sieci programu Zone Europa. 8 lutego KRRiT w trybie art. 64 par. 2 kodeksu postępowania administracyjnego wezwała wnioskodawcę do dostarczenia umowy, zgody czy oświadczenia nadawcy, że rozprowadzanie programu w sieci Telsat nie będzie naruszało jego praw. Tomasz Kisielewski stwierdził, że wezwanie jest bezpodstawne. Jego zdaniem, wystarczy oświadczenie operatora co do posiadanych uprawnień. Dokumenty potwierdzające nienaruszanie praw autorskich nadawcy nie zostały więc złożone.

REKLAMA

Wniosku nie rozpoznano

REKLAMA

Przewodnicząca KRRiT wydała decyzję o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania, utrzymaną następnie w mocy decyzją z 12 kwietnia. W uzasadnieniu powołała się na art. 6 ustawy o radiofonii i telewizji mówiący, że urząd ma dbać o zagwarantowanie praw nadawców wynikających z prawa autorskiego. Operator nie musi dostarczać umowy z nadawcą ani jego zgody, jeśli z materiału zgromadzonego w sprawie wynika, że praw tych nie naruszy. W tej sprawie takich materiałów nie było.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Kisielewski powołał się na art. 41 i 44 u.o.r.tv. twierdząc, że prawidłowa ich wykładnia prowadzi do wniosku, iż do wpisania programu do rejestru wystarczy oświadczenie operatora.

Potrzebny dokument

WSA skargę oddalił, zwracając uwagę, że kontrowersja w sprawie polega na formie załatwienia wniosku. Zdaniem sądu, słowo operatora nie wystarczy do potwierdzenia nienaruszania praw nadawcy i organ musi mieć dokumenty stwierdzające, że nadawca zgadza się na rozpowszechnianie jego programu. Wniosek zatem słusznie pozostawiono bez rozpoznania. Nie jest jednak pewne, czy przewodnicząca KRRiT postąpiła właściwie czyniąc to w formie decyzji, a nie zarządzenia. Poglądy doktryny skłaniają się raczej ku zarządzeniu - stwierdził sąd, przywołując uchwałę Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2000 r. i wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 maja 2006 r. WSA uznał, że w tym przypadku forma załatwienia wniosku nie miała wpływu na wynik sprawy. Zalecił jednak, aby na przyszłość KRRiT zapoznała się z wymienionymi orzeczeniami.

Sygn. akt VI SA/Wa 1070/07

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Joanna Barańska

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA