REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sąd nie zbada prawidłowości powołania prezesa UKE

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Barańska

REKLAMA

REKLAMA

  Sąd administracyjny nie może kontrolować aktu powołania osoby sprawującej funkcję organu, a organ, utrzymując w mocy zaskarżoną decyzję, nie musi powtarzać jej meritum.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 stycznia 2008 r.

REKLAMA

sygn. akt II GSK 291/07

 

STAN FAKTYCZNY

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W listopadzie 2006 r. prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał sprzeciw wobec projektu zmiany cennika usług telekomunikacyjnych Telekomunikacji Polskiej wprowadzającego usługę Pakiet korzyści tp. Projekt wprowadzał nową usługę rozliczania sekundowego dla abonentów niektórych planów taryfowych. Za dodatkowy 1 zł miesięcznie brutto TP m.in. nie pobierałaby opłat za rozpoczęcie połączenia. Prezes UKE uznał, że warunki nowo oferowanych usług mają charakter antykonkurencyjny, a ceny usług wskazane w projekcie nie zostały określone na podstawie kosztów ich świadczenia. Wyrokiem z 23 marca 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę TP na decyzję zawierającą sprzeciw.

W skardze kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego spółka zarzuciła wyrokowi m.in. niestwierdzenie nieważności decyzji wydanej przez osobę, która nie została prawidłowo powołana na stanowisko prezesa UKE, oraz nieuchylenie decyzji opartej na błędnym ustaleniu stanu faktycznego i niewskazującej tych elementów projektu cennika, które powinny podlegać w ocenie prezesa UKE zmianie.

 

UZASADNIENIE

 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę. Zdaniem sądu nie można przyjąć, że decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa, gdyż prezes UKE został powołany nieprawidłowo. Istotnie kandydatura prezes Anny Streżyńskiej nie została przedstawiona premierowi przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Niemniej kontrola aktu powołania osoby sprawującej funkcję organu przez sąd administracyjny wykraczałaby poza granicę danej sprawy i uzasadniałaby postawienie sądowi I instancji zarzutu naruszenia art. 134 par. 1 p.p.s.a. Dla potrzeb rozstrzygnięcia rozpoznawanej sprawy istotna jest jedynie okoliczność, że zaskarżona decyzja wydana została przez właściwy organ i podpisana przez osobę, która w dacie wydawania decyzji była już powołana na stanowisko prezesa UKE i której akt powołania nie został uchylony czy cofnięty.

 

REKLAMA

Dalsze zarzuty dotyczyły wydania zaskarżonego wyroku z naruszeniem art. 145 par. 1 pkt 1 lit. c) p.p.s.a. poprzez nieuchylenie decyzji prezesa UKE, mimo że została oparta na błędnych ustaleniach. Zgodnie z tym przepisem tylko naruszenie przepisów postępowania administracyjnego mające istotny wpływ na wynik sprawy uzasadnia uchylenie zaskarżonej decyzji. Zdaniem NSA skarżąca nie wyjaśniła, na czym w jej ocenie polegało powołane przez nią naruszenie przez organ art. 7 i 77 kodeksu postępowania administracyjnego. Sąd zaznaczył, że przepis art. 77 k.p.a. składa się z czterech jednostek redakcyjnych - paragrafów - zaś kasator nie sprecyzował, które z tak oznaczonych norm prawnych kwestionuje i w jakim zakresie. NSA będąc związany granicami skargi kasacyjnej, nie może samodzielnie konkretyzować zarzutów ani uściślać ich bądź w inny sposób korygować. Działanie takie byłoby nieuprawnione, a nawet mogłoby być niezgodne z intencją i interesem strony skarżącej. Skarga zarzucała sądowi I instancji zaakceptowanie błędnych ustaleń dotyczących postanowień projektu zmian cennika m.in. poprzez przyjęcie, że bezpłatne połączenia miejscowe i międzystrefowe realizowane z usługą Pakiet korzyści tp dotyczą połączeń realizowanych także poza sieć TP. NSA zauważył jednak, że treść zapisów zawartych w nowym projekcie nie zawiera wyraźnych postanowień ograniczających bezpłatne połączenia do realizowanych wewnątrz sieci TP. Podstawą do dokonania stosownych ustaleń faktycznych nie mogą być ogólne oświadczenia strony, zwłaszcza że organ wzywał stronę do rozwiania tych wątpliwości. Sąd I instancji słusznie zatem uznał, że ustalenia faktyczne prezesa UKE w tym zakresie są prawidłowe.

Stawiając zarzut nieokreślenia zakresu sprzeciwu, skarżąca uznała, że także druga - ostateczna - decyzja powinna wprost wskazywać fakt zgłoszenia sprzeciwu i jego zakres. NSA uznał ten zarzut za całkowicie chybiony. Zaskarżona do sądu administracyjnego decyzja została wydana przez organ po rozpatrzeniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. W tym przypadku organ wydał decyzję utrzymującą w mocy zaskarżoną decyzję. Zatem zarzut skarżącej, że organ powinien w rozstrzygnięciu wydanym na podstawie art. 138 par. 1 pkt 1 k.p.a. ponownie wyrazić sprzeciw, jest bezzasadny.

Joanna Barańska

OPINIA

TOMASZ LUDWIK KRAWCZYK

adwokat, Kancelaria Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy

Prezes UKE powoływany jest przez premiera spośród osób zaproponowanych przez KRRiTV, a obecna prezes nie została przez KRRiTV zaproponowana, co być może skutkuje bezskutecznością jej nominacji. Z k.p.a. wynika zaś, że nieważna jest decyzja wydana przez osobę niebędącą organem. Skarżąca miała zatem prawo domagać się, aby sąd zbadał prawidłowość powołania prezesa UKE. NSA uchylił się jednak od merytorycznej oceny zarzutu, podnosząc, że nie należy to do jego kompetencji. Przeoczył przy tym, że przedmiotem skargi nie była prawidłowość powołania, lecz zarzut nieważności decyzji.

Co gorsza, z komentowanego orzeczenia NSA wynika, że adresat decyzji administracyjnej nie ma prawa do sądowej kontroli prawidłowości powołania na stanowisko osoby wydającej decyzję. Władza publiczna może więc powoływać urzędników z naruszeniem prawa, a wydane przez nich decyzje pozostaną ważne.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA