reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Prawo administracyjne > KNF musi mieć czas na zbadanie nieprawidłowości

KNF musi mieć czas na zbadanie nieprawidłowości

Skarga na bezczynność organu nie jest środkiem poszukiwania osób winnych opieszałości w załatwieniu sprawy administracyjnej.


ORZECZENIE

W stycznia 2008 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję zakazującą Giełdzie Papierów Wartościowych i spółce Sovereign Capital dopuszczenia do obrotu na rynku regulowanym akcji oraz praw do akcji tej spółki.

Skarga na opieszałość

28 stycznia KNF umorzyła postępowanie w sprawie badania przesłanek zakazu dopuszczenia akcji do obrotu. Tymczasem Sovereign Capital złożyła w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie skargę.

Została ona nazwana skargą na nierozpoznanie sprawy dotyczącej ustalenia istnienia przesłanek do wstrzymania lub zakazania dopuszczenia do obrotu akcji. Na rozprawie pełnomocnik spółki wyjaśnił, że nie chciał składać skargi na bezczynność organu, gdyż wobec wydania przez organ dwóch decyzji zostałaby ona oddalona. Jego zdaniem natomiast postępowanie przed KNF trwało zbyt długo i podstawą prawną skargi jest w rzeczywistości art. 37 par. 2 kodeksu postępowania administracyjnego. Przez skargę spółka chce zdyscyplinować organ i doprowadzić do ustalenia osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie przewidzianym przez k.p.a. Zdaniem spółki postępowanie zostało wszczęte 26 października zeszłego roku, a już 7 listopada KNF skierowała do GPW pismo sygnalizujące, że dopuszczenie akcji Sovereign Capital do obrotu giełdowego byłoby w tym momencie przedwczesne. Jeśli KNF już w listopadzie powzięła zastrzeżenia do zatwierdzonego we wrześniu prospektu emisyjnego spółki, to w listopadzie powinna wydać decyzję o dopuszczeniu lub zakazie obrotu akcjami.

Zwłoki nie było

Sąd potraktował jednak skargę na nierozpoznanie sprawy jako skargę na bezczynność i wobec zakończenia postępowania decyzją oddalił ją. Zwrócił przy tym uwagę, że zwłoki nie było - to spółka jest odpowiedzialna za prospekt emisyjny i jeśli KNF dopatrzyła się w nim nieprawidłowości, to musiała mieć czas na zbadanie go. Ponadto sprawa była skomplikowana, bo należało też zbadać transfery środków i przejęcia spółek w grupie Sovereign Capital.

Sygn. akt VI SAB/Wa 22/08

JOANNA BARAŃSKA

gp@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama