REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KNF musi mieć czas na zbadanie nieprawidłowości

Joanna Barańska

REKLAMA

REKLAMA

Skarga na bezczynność organu nie jest środkiem poszukiwania osób winnych opieszałości w załatwieniu sprawy administracyjnej.

ORZECZENIE

REKLAMA

W stycznia 2008 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję zakazującą Giełdzie Papierów Wartościowych i spółce Sovereign Capital dopuszczenia do obrotu na rynku regulowanym akcji oraz praw do akcji tej spółki.

Skarga na opieszałość

28 stycznia KNF umorzyła postępowanie w sprawie badania przesłanek zakazu dopuszczenia akcji do obrotu. Tymczasem Sovereign Capital złożyła w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie skargę.

Została ona nazwana skargą na nierozpoznanie sprawy dotyczącej ustalenia istnienia przesłanek do wstrzymania lub zakazania dopuszczenia do obrotu akcji. Na rozprawie pełnomocnik spółki wyjaśnił, że nie chciał składać skargi na bezczynność organu, gdyż wobec wydania przez organ dwóch decyzji zostałaby ona oddalona. Jego zdaniem natomiast postępowanie przed KNF trwało zbyt długo i podstawą prawną skargi jest w rzeczywistości art. 37 par. 2 kodeksu postępowania administracyjnego. Przez skargę spółka chce zdyscyplinować organ i doprowadzić do ustalenia osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie przewidzianym przez k.p.a. Zdaniem spółki postępowanie zostało wszczęte 26 października zeszłego roku, a już 7 listopada KNF skierowała do GPW pismo sygnalizujące, że dopuszczenie akcji Sovereign Capital do obrotu giełdowego byłoby w tym momencie przedwczesne. Jeśli KNF już w listopadzie powzięła zastrzeżenia do zatwierdzonego we wrześniu prospektu emisyjnego spółki, to w listopadzie powinna wydać decyzję o dopuszczeniu lub zakazie obrotu akcjami.

Zwłoki nie było

Sąd potraktował jednak skargę na nierozpoznanie sprawy jako skargę na bezczynność i wobec zakończenia postępowania decyzją oddalił ją. Zwrócił przy tym uwagę, że zwłoki nie było - to spółka jest odpowiedzialna za prospekt emisyjny i jeśli KNF dopatrzyła się w nim nieprawidłowości, to musiała mieć czas na zbadanie go. Ponadto sprawa była skomplikowana, bo należało też zbadać transfery środków i przejęcia spółek w grupie Sovereign Capital.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sygn. akt VI SAB/Wa 22/08

JOANNA BARAŃSKA

gp@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  100 tys. osób na "Marszu Miliona Serc" - policja potwierdza informacje PAP

  "Marsz Miliona Serc" odbył się w Warszawie 1 października 2023 r. Frekwencja tego Marszu z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek 2 października stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

  Uczniowie będą ćwiczyć na symulatorach strzeleckich. "Broń jak prawdziwa"

  Symulatory ćwiczeń strzeleckich trafią do dwóch szkół ponadpodstawowych. Na czym będzie polegało strzelanie? Ile szkołę będzie kosztował symulator? 

  Nobel z medycyny 2023 za odkrycia, które dały szczepionkę na covid

  Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali w 2023 roku Katalin Karikó i Drew Weissman "za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID -19". Nagrodą Nobla, wynoszącą 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł), laureaci podzielą się po połowie.

  Wzór wniosku o bon 2500 zł na laptop dla nauczyciela. Podaj email i numer telefonu. Przyjdą na nie kody [10 października 2023 r.]

  Nauczyciele muszą złożyć wniosek o przyznanie bonu 2500 zł. W artykule wzór wniosku. Można go składać w okresie od 10-13 października w zależności od grupy uprawnionych. Jest krótki okres składania wniosków - przez 30 dni.

  REKLAMA

  Nowe standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Co się zmieni w 2024/2025? [Rozporządzenie]

  Minister Edukacji i Nauki, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w części dotyczącej zawodu lekarza i lekarza dentysty. 

  Starsze małżeństwo zaufało nawigacji, ugrzęźli w błocie w środku lasu

  Nawigacja samochodowa w tym przypadku nie okazała się pomocna. Starsze małżeństwo wracające z sanatorium zostało pokierowane przez GPS do lasu, gdzie ich samochód ugrzązł w błocie. Na pomoc przybyli policjanci z Lubaczowa. 

  Pieszy przegrywa z samochodem. Jak poprawić infrastrukturę dla pieszych?

  Pieszy na drodze. Chociaż każdy z nas jest pieszym, to jednak priorytet na drodze mają potrzeby kierowców. Z czym na co dzień mierzy się piechur. Jak można poprawić przestrzeń spacerową? 

  Rok akademicki 2023/24 - jaki będzie, co się zmienia, dla kogo stypendia?

  W dniu 2 października 2023 r. większość szkół wyższych w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki 2023/24. W tym roku ponad 1,2 mln studentów będzie uczyć się na ponad 350 uczelniach. MEiN planuje m.in. zasilić dodatkowymi środkami subwencję dla uczelni, rozwijać Branżowe Centra Umiejętności i dążyć do umiędzynarodowienia polskiej nauki.

  REKLAMA

  Od 10 X 2023 r. składasz wniosek o bon 2500 zł na laptop. Tylko dla nauczycieli z klas IV-VIII. Cztery terminy. Tylko 30 dni na złożenie wniosku

  Minister Cyfryzacji wyznaczy w tym tygodniu 10-13 października 2023 r. jako początkowe daty składania wniosków o bon 2500 zł dla nauczycieli.

  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  REKLAMA