REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KNF musi mieć czas na zbadanie nieprawidłowości

Joanna Barańska

REKLAMA

REKLAMA

Skarga na bezczynność organu nie jest środkiem poszukiwania osób winnych opieszałości w załatwieniu sprawy administracyjnej.

ORZECZENIE

REKLAMA

W stycznia 2008 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję zakazującą Giełdzie Papierów Wartościowych i spółce Sovereign Capital dopuszczenia do obrotu na rynku regulowanym akcji oraz praw do akcji tej spółki.

Skarga na opieszałość

28 stycznia KNF umorzyła postępowanie w sprawie badania przesłanek zakazu dopuszczenia akcji do obrotu. Tymczasem Sovereign Capital złożyła w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie skargę.

Została ona nazwana skargą na nierozpoznanie sprawy dotyczącej ustalenia istnienia przesłanek do wstrzymania lub zakazania dopuszczenia do obrotu akcji. Na rozprawie pełnomocnik spółki wyjaśnił, że nie chciał składać skargi na bezczynność organu, gdyż wobec wydania przez organ dwóch decyzji zostałaby ona oddalona. Jego zdaniem natomiast postępowanie przed KNF trwało zbyt długo i podstawą prawną skargi jest w rzeczywistości art. 37 par. 2 kodeksu postępowania administracyjnego. Przez skargę spółka chce zdyscyplinować organ i doprowadzić do ustalenia osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie przewidzianym przez k.p.a. Zdaniem spółki postępowanie zostało wszczęte 26 października zeszłego roku, a już 7 listopada KNF skierowała do GPW pismo sygnalizujące, że dopuszczenie akcji Sovereign Capital do obrotu giełdowego byłoby w tym momencie przedwczesne. Jeśli KNF już w listopadzie powzięła zastrzeżenia do zatwierdzonego we wrześniu prospektu emisyjnego spółki, to w listopadzie powinna wydać decyzję o dopuszczeniu lub zakazie obrotu akcjami.

Zwłoki nie było

Sąd potraktował jednak skargę na nierozpoznanie sprawy jako skargę na bezczynność i wobec zakończenia postępowania decyzją oddalił ją. Zwrócił przy tym uwagę, że zwłoki nie było - to spółka jest odpowiedzialna za prospekt emisyjny i jeśli KNF dopatrzyła się w nim nieprawidłowości, to musiała mieć czas na zbadanie go. Ponadto sprawa była skomplikowana, bo należało też zbadać transfery środków i przejęcia spółek w grupie Sovereign Capital.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sygn. akt VI SAB/Wa 22/08

JOANNA BARAŃSKA

gp@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

REKLAMA

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

REKLAMA