REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Braki formalne podania a dalsze kroki

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Braki formalne podania a dalsze kroki./ fot. Fotolia
Braki formalne podania a dalsze kroki./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Skuteczność pisma procesowego jest uzależniona od tego czy spełnia ono wymogi formalne stawiane przez ustawodawcę. W sytuacji, w której organ stwierdza braki formalne w danym piśmie procesowym, jest zobowiązany do wezwania wnoszącego do usunięcia braków.

Podania (odwołania, zażalenia, wyjaśnienia i żądania) mogą być wnoszone w różnej formie. Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) w art. 63 przewiduje następujące formy:

REKLAMA

 • pisemna;
 • ustną do protokołu;
 • telegraficzną;
 • formę elektroniczną, za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej organu administracji publicznej.

Wspólną kwestią dla każdej z tych form jest to, że podanie powinno zawierać osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych. Dla formy pisemnej i ustnej do protokołu przewidziano obowiązek podpisu przez wnoszącego oraz protokołu przez pracownika, który go sporządził. Jeżeli zdarzy się tak, że osoba nie może lub nie umie złożyć podpisu, podpisuje się za nią inna osoba przez nią upoważniona, czyniąc wzmiankę o tym obok podpisu.

Zobacz również: Finanse

Podanie elektroniczne

Podanie złożone w formie elektronicznej być opatrzone podpisem potwierdzonym przez ePUAP, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub w sposób zapewniający możliwość potwierdzenia pochodzenia i integralności weryfikowanych danych w postaci elektronicznej. Ponadto powinno zawierać dane w ustalonym formacie oraz adres elektroniczny wnoszącego podanie. W przypadku gdy w podaniu nie będzie adresu elektronicznego, organ przyjmuje, że właściwym jest adres elektroniczny, z którego nadano podanie. Organ administracji publicznej jest zobowiązany potwierdzić przyjęcie podania, jeżeli wnoszący tego zażąda.

Działania organu w razie braków formalnych

REKLAMA

W zależności od rodzaju podania, powinny się w nim znaleźć określone elementy. Organ administracji publicznej, który stwierdził, że w danym podaniu nie ma jakiegoś elementu, powinien wezwać wnoszącego  do usunięcia tych braków pod rygorem nierozpatrzenia sprawy. Wnoszący ma 7 dni na dokonanie poprawek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo administracyjne określa, że pozostawienie sprawy bez rozpoznania jest dopuszczalne tylko jeżeli w podaniu nie wskazano adresu wnoszącego podanie i nie da się go ustalić na podstawie posiadanych danych. Należy jednak zaznaczyć, że organ ma tu obowiązek do ustalenia adresu również na podstawie danych posiadanych przez inne organy państwowe. Nie dotyczy to braku adresu elektronicznego.

Przepisy k.p.a nie określają formy wezwania do usunięcia braków. Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 23 września 1986 r. (IV SAB 13/86) stwierdza, że wezwanie powinno mieć charakter postanowienia.

Bezpodstawne pozostawienie bez rozpoznania podania ma charakter bezczynności organu. Na tego rodzaju bezczynność służy skarga do sądu administracyjnego.

 Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. 1960 nr 30 poz. 168 z późn. zm.)

Postanowienie NSA z 23 września 1986 r. (IV SAB 13/86)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA