Obligatoryjne zawieszenie postępowania
REKLAMA
REKLAMA
W art. 97-103 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) uregulowano instytucję zawieszenia postępowania. Polega ona na wstrzymaniu toku postępowania do czasu jego wznowienia. W czasie trwania zawieszenia następuje wstrzymanie biegów terminów określonych w k.p.a.
REKLAMA
Przesłanki obligatoryjnego zawieszenia
Postępowanie administracyjne musi zostać zawieszone:
- w razie śmierci strony lub jednej ze stron, jeżeli wezwanie spadkobierców zmarłej strony do udziału w postępowaniu nie jest możliwe;
- w razie śmierci przedstawiciela ustawowego strony;
- w razie utraty przez stronę lub przez jej ustawowego przedstawiciela zdolności do czynności prawnych;
- gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od wcześniejszego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd;
- na wniosek Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, w przypadku gdy stroną postępowania jest podmiot w restrukturyzacji, o którym mowa w art. 2 pkt. 44 ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.
Zobacz również: Finanse
Czynności podejmowane w zawieszonym postępowaniu
REKLAMA
Kiedy zawieszenie postępowania spowodowane było wystąpieniem przesłanek innych niż dotyczących zagadnienia wstępnego, organ administracji publicznej, zgodnie z art. 99 k.p.a, musi podjąć wszelkie kroki w celu usunięcia przeszkody do dalszego prowadzenia postępowania. To samo dotyczy zawieszenia postępowania na wniosek strony, jeżeli interes społeczny przemawia za załatwieniem sprawy. (przykład: w przypadku zawieszenia postępowania ze względu na śmierć przedstawiciela ustawowego strony, organ powinien wystąpić do sądu o ustanowienie dla niej przedstawiciela)
Natomiast gdy zawieszenie spowodowane było problematyką związaną z zagadnieniem wstępnym, organ musi wystąpić do właściwego organu lub sądu o rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego albo wezwie stronę do wystąpienia o to w oznaczonym terminie.
Dodatkowo organ administracji publicznej może podejmować działania w celu zapobieżenia niebezpieczeństwu dla życia lub zdrowia ludzkiego albo poważnym szkodom dla interesu społecznego. Potwierdza to też orzecznictwo np. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 14 listopada 2013 r. (III SA/Kr 482/13).
Wznowienie postępowania
REKLAMA
Organ administracji publicznej jest zobowiązany do wznowienia postępowania z urzędu lub na wniosek strony, gdy stwierdzi ustąpienie przyczyny, która była powodem zawieszenia postępowania. Jeżeli w okresie trzech lat od daty zawieszenia postępowania żadna ze stron nie zwróci się o podjęcie postępowania, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której zawieszenie spowodowane było wnioskiem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W tym wypadku wznowienie postępowania może nastąpić wyłącznie na wniosek BFG.
O postanowieniu zawieszenia lub wznowienia postępowania organ zawiadamia strony. Na postanowienie w sprawie zawieszenia lub odmowę podjęcia zawieszonego postępowania, stronie przysługuje zażalenie.
Opracowano na podstawie
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. 1960 nr 30 poz. 168 z późn. zm.)
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 listopada 2013 r. (III SA/Kr 482/13).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.