Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu NSA. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące NSA.
Nadużycie prawa do informacji publicznej
Aktualizacja: 14.10.2020
Ustawa o dostępie do informacji publicznej nie może stanowić podstawy do otrzymania informacji we własnej sprawie. »
Wysokość hali garażowej a podatek od nieruchomości
Aktualizacja: 15.09.2020
Powierzchnia użytkowa hali garażowej wykazana w ewidencji gruntów i budynków jest dla organów podatkowych wiążąca, niezależnie od tego, czy jest zgodna z rzeczywistością. Dane dotyczące powierzchni użytkowej lokali należą bowiem do danych bezwzględnie wiążących organy podatkowe, których nie mogą one samodzielnie podważyć w ramach postępowania podatkowego. Faktyczne obmiary nie mogą skutecznie podważyć zapisów ewidencji, mogą jedynie stanowić informację wskazującą na potrzebę wprowadzenia stosownych zmian. »
Wpływ na przedawnienie zaległości podatkowej przestępstwa skarbowego
Aktualizacja: 20.08.2020
Prawomocne zakończenie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe ma istotny wpływ na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Mimo regulacji ustawowej Ordynacji podatkowej w tym zakresie, zagadnienie to wywołuje w dalszym ciągu liczne spory, a bieżące orzecznictwo stara się je eliminować. »
Aktualizacja: 15.07.2020
W dniu 22 czerwca 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę w składzie 7 sędziów (sygn. II OPS 5/19), w której uznał, że wniesienie skargi na bezczynność po zakończeniu przez organ administracji publicznej prowadzonego postępowania poprzez wydanie decyzji ostatecznej stanowi przeszkodę w merytorycznym rozpoznaniu takiej skargi. »
Powołanie radnego do komisji wbrew jego woli
Aktualizacja: 30.03.2020
Żaden przepis ustawy nie nakłada na radę gminy obowiązku odebrania od radnego oświadczenia, czy wyraża zgodę na kandydowanie do składu określonej komisji – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. »
Czy można zaskarżyć uchwałę rady gminy zanim wejdzie ona w życie?
Aktualizacja: 30.03.2020
Zdaniem NSA można zaskarżyć naruszającą przepisy prawa uchwałę organu stanowiącego gminy, jeszcze przed upływem 14 dni od jej ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym. O naruszeniu prawa można mówić już w dacie podjęcia uchwały a nie dopiero od dnia wejścia w życie. »
Sąd powszechny właściwym w sprawie rozliczeń pomiędzy związkiem międzygminnym a gminą
Aktualizacja: 29.07.2019
W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego spór na tle rozliczeń związanych z wystąpieniem gminy ze związku międzygminnego jest sprawą cywilną, a więc nie podlega rozpoznaniu przez sądy administracyjne. »
Wyodrębnienie lokalu a optymalizacja podatku od nieruchomości
Aktualizacja: 28.02.2019
Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów z 24 września 2018 r. o sygnaturze II FPS 1/18 wyjaśnił na korzyść podatników wątpliwości dotyczące rozumienia obowiązujących przed 2016 rokiem zasad rozliczania podatku od nieruchomości objętych współwłasnością. »
Aktualizacja: 25.02.2019
W przypadku uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może dochodzić do konfliktów interesów indywidualnych z interesem publicznym. NSA jednak stoi na stanowisko, iż organ planistyczny dokonując zmiany mpzp musi mieć na uwadze także indywidualny interes właścicieli nieruchomości objętych planem. »
Prawo do zmiany nazw ulic ma samorząd i wojewoda
Aktualizacja: 13.11.2018
Zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie zmiany nazw ulic w Poznaniu. Zmiana nazwy ulicy w tej sprawie miała być efektem realizacji ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. »
Dokumentacja planistyczna - terminy
Aktualizacja: 15.10.2018
Zaniechanie przekazania wojewodzie dokumentacji planistycznej związanej ze zmianą studium w ustawowym terminie skutkuje możliwością jego unieważnienia także po upływie roku od dnia uchwalenia zmiany. »
Informacja publiczna przetworzona w kolejnej odsłonie
Aktualizacja: 11.07.2018
Wniosek o sporą ilość informacji publicznej, wymagający dużego nakładu pracy, połączony z wysiłkiem intelektualnym i powodujący dezorganizację pracy podmiotu zobowiązanego sprawia, że dotyczy informacji publicznej przetworzonej. »
Nie można w akcie urodzenia wpisać rodziców tej samej płci
Aktualizacja: 25.06.2018
Nie można w akcie urodzenia wpisać rodziców tej samej płci - tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. »
Aktualizacja: 08.06.2018
Zdaniem NSA od decyzji Dyrektora MOPSu odmawiającej dostępu do informacji publicznej nie przysługuje odwołanie do SKO, lecz wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. »
GIODO a ocena oświadczeń o wystąpieniu z Kościoła - stanowisko NSA
Aktualizacja: 22.05.2018
Naczelny Sąd Administracyjny dał jasne wskazówki co do kompetencji Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych do oceny oświadczeń o wystąpieniu z Kościoła. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?