REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady obliczania terminów w postępowaniu administracyjnym

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Zasady obliczania terminów w postępowaniu administracyjnym./ fot. Fotolia
Zasady obliczania terminów w postępowaniu administracyjnym./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: KPA) wyznacza terminy do dokonywania pewnych czynności w postępowaniu administracyjnym. Są one wiążące zarówno dla organu administracji publicznej jak i dla innych uczestników postępowania.

Prawo administracyjne wyróżnia dwa rodzaje terminów materialne oraz procesowe.

REKLAMA

Terminy materialne i procesowe

REKLAMA

Terminy materialne dotyczą czynności związanych z załatwianiem sprawy przed organem administracji publicznej. Organ co do zasady powinien niezwłocznie rozpatrzyć sprawę, która nie wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.  Na rozstrzygnięcie spraw trochę bardziej skomplikowanych oraz odwoławczych, organ ma miesiąc. W przypadku spraw bardzo skomplikowanych, termin rozpatrzenia wynosi nie więcej niż 2 miesiące od dnia wszczęcia postępowania.

Terminy procesowe określają czas jaki mają strony na dokonanie poszczególnych czynności związanych z postępowaniem przed sądem administracyjnym. Różnią się od terminów materialnych tym, że można je przywrócić zgodnie z art.58 KPA. Stronie przysługuje prawo do przywrócenia terminu w przypadku gdy udowodni, że jego niedochowanie nastąpiło bez jej winy. Równocześnie z wniesieniem prośby należy dopełnić czynności, dla której określony był termin.

 Zasadą jest stosowanie terminów określonych w KPA jednak mogą one podlegać modyfikacjom przez inne regulacje. KPA wskazuje przykładowo na termin:

  • 7 dni do złożenia wniosku o przywrócenie terminu; (art. 58 § 2);
  • 7 dni do złożenia zażalenia na postanowienie; (art.141§ 2)
  • 1 miesiąca na złożenie skargi o wznowienie postępowania, również po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego (art. 145a § 2 i art. 148 KPA).

Zobacz: Ustrój i jednostki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dochowanie terminu

Za dochowanie terminu przyjmuje się złożenie podania lub dokonanie innej czynności. Organ powinien umieścić np. na podaniu, wzmiankę o dacie jego złożenia. Art.57 § 5 KPA określa jednak wyjątki od tej zasady. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało:

  • wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu administracji publicznej, a nadawca otrzymał urzędowe poświadczenie odbioru;
  • nadane w polskiej placówce pocztowej operatora;
  • złożone w polskim urzędzie konsularnym;
  • złożone przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej;
  • złożone przez członka załogi statku morskiego kapitanowi statku;
  • złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego.

Zasady liczenia terminów

REKLAMA

Wskazówki co do tego jak należy obliczać terminy w postępowaniu administracyjnym, zostały zawarte w art. 57 KPA. Przepis ten dzieli terminy na te podawane w dniach, tygodniach oraz miesiącach. Nie reguluje natomiast obliczania terminów podawanych w latach.

 Zasadą jest, że w przypadku gdy początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie owe nastąpiło. Za koniec terminu uznaje się upływ ostatniego dnia z wyznaczonej liczby.

Gdy chodzi o terminy tygodniowe to przyjmujemy, że kończą się z upływem tego dnia w ostatnim tygodniu, który nazwą odpowiada początkowemu dniowi terminu.

Strona ma prawo do złożenia zażalenia na postanowienie w ciągu 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Jeżeli to postanowienie doręczono jej 1 lipca to termin wniesienia zażalenia na postanowienie biegnie od 2 lipca i kończy się z upływem 7 dnia, czyli 8 lipca o godz. 00.00.)

Koniec terminów podawanych w miesiącach przypada na upływ tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.

Co do terminów obliczanych w latach, należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego.  Zgodnie z art. 114 Kodeksu cywilnego jeżeli termin jest oznaczony w (...) latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, (...) rok liczy się za dni trzysta sześćdziesiąt pięć.

Ustawodawca wskazuje także na sytuację, w której upływ terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy. W takiej sytuacji za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.

Konsekwencje niedochowania terminów

Skutki niedochowania terminów przez organ lub strony mogą być różne. W przypadku gdy terminu nie dochowa organ administracji publicznej, to strona uzyskuje wobec niego dodatkowe uprawnienia a on sam popada w zwłokę. Wobec pracownika, który jest odpowiedzialny za niezałatwienie sprawy w terminie, mogą zostać wyciągnięte konsekwencje o charakterze porządkowym lub dyscyplinarnym.

W sytuacji gdy to strona jest odpowiedzialna za niedotrzymanie terminu, może to skutkować m.in. odrzuceniem jej żądania rozpatrzenia danej kwestii (np. wniesienie na podstawie art.58 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi niedochowanie terminu wniesienia skargi skutkuje jej odrzuceniem przez sąd).

Opracowano na podstawie

Ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. 2002 Nr 153 poz.1270 z późn zm.)

Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego  (Dz.U. 1960 Nr 30 poz. 168 z późn. zm.)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - podobne jak w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

REKLAMA

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

Chiny: jeśli USA chcą wojny (celnej, handlowej i każdej innej), będziemy walczyć do końca

Jeśli wojna, czy to celna, handlowa, czy jakakolwiek inna, jest tym, czego chcą USA, to jesteśmy gotowi walczyć do końca – oświadczyła ambasada ChRL w Stanach Zjednoczonych we wpisie opublikowanym 5 marca 2025 r. w mediach społecznościowych. Tych samych słów użył dzień wcześniej rzecznik chińskiego MSZ. To reakcja na zwiększenie do 20 proc. ceł na import towarów z Chin do tego kraju.

REKLAMA