Kategorie

Bazy danych klientów – licencja i sprzedaż po 25 maja 2018 r.

Sadkowski i Wspólnicy
Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.
Bazy danych klientów – licencja i sprzedaż./ fot. Fotolia
Fotolia
Przy rozwoju własnej firmy niejednokrotnie natrafiamy na problem dotarcia do klientów. Jednym ze sposobów jest pozyskanie danych z prowadzonej przez kogoś innego bazy. Bazy danych podlegają tzw. ochronie samoistnej ze względu na konieczność zaangażowania zasobów ludzkich oraz środków technicznych i finansowych w celu utworzenia bazy danych. Ochrona ta ma swoje źródło w prawie wspólnotowym (dyrektywie 96/9/WE).
Reklama

Każda baza danych, która zawiera dane osobowe jest zbiorem danych osobowych, który co do zasady powinien zostać zgłoszony do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Gromadzenie i przechowywanie danych osobowych w bazie spełnia ustawowe przesłanki przetwarzania danych osobowych, a zatem wymaga uzyskania zgody osób, których dane są przetwarzane, bądź istnienia innej przesłanki uprawniającej do przetwarzania danych osobowych. W celu zbycia bazy danych lub udzielenia licencji na korzystanie z niej konieczna jest odrębna zgoda – na przekazywanie danych osobowych. Podmiot przekazujący dane powinien także złożyć oświadczenie, że jest administratorem danych osobowych, które znajdują się w bazie będącej przedmiotem umowy.

W niektórych sytuacjach sama baza może być utworem. Będzie tak wtedy, gdy sposób organizacji danych, metody ich wyszukiwania, segregowania lub przeglądania ma charakter oryginalny i innowacyjny, wskazujący na twórczy charakter bazy. Wówczas baza taka podlega również  ochronie wynikającej z prawa autorskiego. Jeżeli jednak baza danych klientów składa się z listy danych osobowych, uporządkowanej zwyczajowo (np. alfabetycznie albo według daty dodania do bazy), nie można mówić, że baza jest utworem i chronić prawa autorskie do niej.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Odrębną kwestią jest sposób odczytywania bazy danych. Jeżeli baza danych jest obsługiwana przez określony program komputerowy, to licencja na korzystanie z programu w celu odczytania treści bazy danych stanowi przedmiot odrębnej umowy i nie wpływa na to, czy baza danych uznana będzie za utwór. Również podmiot dostarczający bazę danych co do zasady nie będzie odpowiedzialny za dostarczenie nabywcy środków do odczytania przekazanej bazy danych.

Reklama

Pozyskanie danych osobowych wykorzystywanych następnie w celu promocji i oferowania towarów i usług wiązać się będzie z koniecznością zakupu bazy danych lub uzyskania licencji na korzystanie z takiej bazy danych. W umowie należy zawrzeć informacje techniczne opisujące sposób gromadzenia i zabezpieczenia danych oraz sposób przekazania danych.

Sposób gromadzenia danych odnosi się do miejsca i warunków przechowywania bazy danych osobowych. Przykładowo baza danych może być listą rekordów, czyli pojedynczych zestawów danych, na które składają się np. imię, nazwisko i numer telefonu, przechowywaną w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym, edytorze tekstu lub przy pomocy innego programu komputerowego, na własnym serwerze. Obecnie często spotyka się bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania polegające na przechowywanie baz danych w chmurze obliczeniowej hostowanej na zewnętrznym serwerze.

Zobacz: Prawo administracyjne

W celu potwierdzenia, że dane są odpowiednio zabezpieczone w umowie należy również wskazać siedzibę serwera, aby zagwarantować np., że dane nie zostaną przekazane na serwer znajdujący się w państwie niezapewniającym należytej ochrony danych. Zabezpieczenie danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem, przetwarzaniem lub dalszym udostępnianiem może także polegać np. na stosowaniu indywidualnych kont dostępu zabezpieczonych hasłem.

Przekazanie dostępu do bazy danych osobowych może odbywać się w różnych formach, poczynając od najprostszej, polegającej na wydrukowaniu listy rekordów zawierających odpowiednie dane, przesłaniu listy e-mailem lub skopiowaniu bazy na nośnik zewnętrzny . Nowoczesne rozwiązania informatyczne pozwalają na bezpośrednie połączenie bazy danych znajdującej się w chmurze do własnej aplikacji obsługującej np. program do rozsyłania newslettera.

Sprzedaż bazy danych osobowych znajdzie zastosowanie, gdy zbywca dysponuje bazą danych, gdzie możliwe jest wyeksportowanie określonej liczby rekordów, które jednorazowo zostaną wydane kupującemu. Kupujący nabywa bazę danych osobowych na własność, może dane osobowe przetwarzać ale także przekazać dalej, ponownie sprzedając bazę danych lub udostępniając na podstawie licencji. Kupujący może także w dowolny sposób przekształcać nabytą bazę oraz uzupełniać ją o nowe rekordy, uzyskane już indywidualnie, do których jednak nie będzie miał dostępu Sprzedający.

W przypadku licencji na korzystanie z bazy danych osobowych – korzystający nie staje się właścicielem bazy, dlatego w umowie należy określić zakres praw przysługujących podmiotowi, który będzie korzystał z bazy danych. Licencja może przykładowo obejmować korzystanie z bazy w celu promowania i oferowania własnych towarów i usług, bez możliwości kopiowania, przekształcania, dekompilowania, sprzedawania, przekazywania, wypożyczania, udzielania podlicencji lub innego udostępniania bazy danych podmiotom trzecim. Zakres ten może jednak zostać dowolnie uregulowany.

Licencja bazy danych wydaje się być korzystniejszym rozwiązaniem w przypadku podmiotów, które chcą nawiązać stałą współpracę i wymieniać się danymi osobowymi klientów, jednak nie chcą by kontrahent mógł dalej przekazywać zgromadzone dane. Licencja znajdzie również zastosowanie w sytuacji, gdy nie jest możliwe wyeksportowanie określonej liczby rekordów i przekazanie ich kupującemu. Jeżeli baza danych klientów cały czas się rozwija, to korzystający z licencji może być zainteresowany dostępem do coraz szerszej listy rekordów, czyli coraz większej liczby potencjalnych klientów. Licencja może również dopuszczać uzupełnianie bazy danych osobowych o nowe rekordy przez obie strony umowy.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na sprzedaż czy też umowę licencyjną, przy pierwszym kontakcie z osobami, których dane znajdują się w bazie, należy koniecznie przekazać informacje dotyczące rozpoczęcia przetwarzania danych osobowych przez nowego administratora.

apl. adw. Agnieszka Jędrzejewska

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?