Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bazy danych klientów – licencja i sprzedaż po 25 maja 2018 r.

 Sadkowski i Wspólnicy
Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.
Bazy danych klientów – licencja i sprzedaż./ fot. Fotolia
Bazy danych klientów – licencja i sprzedaż./ fot. Fotolia
Fotolia
Przy rozwoju własnej firmy niejednokrotnie natrafiamy na problem dotarcia do klientów. Jednym ze sposobów jest pozyskanie danych z prowadzonej przez kogoś innego bazy. Bazy danych podlegają tzw. ochronie samoistnej ze względu na konieczność zaangażowania zasobów ludzkich oraz środków technicznych i finansowych w celu utworzenia bazy danych. Ochrona ta ma swoje źródło w prawie wspólnotowym (dyrektywie 96/9/WE).

Każda baza danych, która zawiera dane osobowe jest zbiorem danych osobowych, który co do zasady powinien zostać zgłoszony do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Gromadzenie i przechowywanie danych osobowych w bazie spełnia ustawowe przesłanki przetwarzania danych osobowych, a zatem wymaga uzyskania zgody osób, których dane są przetwarzane, bądź istnienia innej przesłanki uprawniającej do przetwarzania danych osobowych. W celu zbycia bazy danych lub udzielenia licencji na korzystanie z niej konieczna jest odrębna zgoda – na przekazywanie danych osobowych. Podmiot przekazujący dane powinien także złożyć oświadczenie, że jest administratorem danych osobowych, które znajdują się w bazie będącej przedmiotem umowy.

W niektórych sytuacjach sama baza może być utworem. Będzie tak wtedy, gdy sposób organizacji danych, metody ich wyszukiwania, segregowania lub przeglądania ma charakter oryginalny i innowacyjny, wskazujący na twórczy charakter bazy. Wówczas baza taka podlega również  ochronie wynikającej z prawa autorskiego. Jeżeli jednak baza danych klientów składa się z listy danych osobowych, uporządkowanej zwyczajowo (np. alfabetycznie albo według daty dodania do bazy), nie można mówić, że baza jest utworem i chronić prawa autorskie do niej.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Odrębną kwestią jest sposób odczytywania bazy danych. Jeżeli baza danych jest obsługiwana przez określony program komputerowy, to licencja na korzystanie z programu w celu odczytania treści bazy danych stanowi przedmiot odrębnej umowy i nie wpływa na to, czy baza danych uznana będzie za utwór. Również podmiot dostarczający bazę danych co do zasady nie będzie odpowiedzialny za dostarczenie nabywcy środków do odczytania przekazanej bazy danych.

Pozyskanie danych osobowych wykorzystywanych następnie w celu promocji i oferowania towarów i usług wiązać się będzie z koniecznością zakupu bazy danych lub uzyskania licencji na korzystanie z takiej bazy danych. W umowie należy zawrzeć informacje techniczne opisujące sposób gromadzenia i zabezpieczenia danych oraz sposób przekazania danych.

Sposób gromadzenia danych odnosi się do miejsca i warunków przechowywania bazy danych osobowych. Przykładowo baza danych może być listą rekordów, czyli pojedynczych zestawów danych, na które składają się np. imię, nazwisko i numer telefonu, przechowywaną w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym, edytorze tekstu lub przy pomocy innego programu komputerowego, na własnym serwerze. Obecnie często spotyka się bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania polegające na przechowywanie baz danych w chmurze obliczeniowej hostowanej na zewnętrznym serwerze.

Zobacz: Prawo administracyjne

W celu potwierdzenia, że dane są odpowiednio zabezpieczone w umowie należy również wskazać siedzibę serwera, aby zagwarantować np., że dane nie zostaną przekazane na serwer znajdujący się w państwie niezapewniającym należytej ochrony danych. Zabezpieczenie danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem, przetwarzaniem lub dalszym udostępnianiem może także polegać np. na stosowaniu indywidualnych kont dostępu zabezpieczonych hasłem.

Przekazanie dostępu do bazy danych osobowych może odbywać się w różnych formach, poczynając od najprostszej, polegającej na wydrukowaniu listy rekordów zawierających odpowiednie dane, przesłaniu listy e-mailem lub skopiowaniu bazy na nośnik zewnętrzny . Nowoczesne rozwiązania informatyczne pozwalają na bezpośrednie połączenie bazy danych znajdującej się w chmurze do własnej aplikacji obsługującej np. program do rozsyłania newslettera.

Sprzedaż bazy danych osobowych znajdzie zastosowanie, gdy zbywca dysponuje bazą danych, gdzie możliwe jest wyeksportowanie określonej liczby rekordów, które jednorazowo zostaną wydane kupującemu. Kupujący nabywa bazę danych osobowych na własność, może dane osobowe przetwarzać ale także przekazać dalej, ponownie sprzedając bazę danych lub udostępniając na podstawie licencji. Kupujący może także w dowolny sposób przekształcać nabytą bazę oraz uzupełniać ją o nowe rekordy, uzyskane już indywidualnie, do których jednak nie będzie miał dostępu Sprzedający.

W przypadku licencji na korzystanie z bazy danych osobowych – korzystający nie staje się właścicielem bazy, dlatego w umowie należy określić zakres praw przysługujących podmiotowi, który będzie korzystał z bazy danych. Licencja może przykładowo obejmować korzystanie z bazy w celu promowania i oferowania własnych towarów i usług, bez możliwości kopiowania, przekształcania, dekompilowania, sprzedawania, przekazywania, wypożyczania, udzielania podlicencji lub innego udostępniania bazy danych podmiotom trzecim. Zakres ten może jednak zostać dowolnie uregulowany.

Licencja bazy danych wydaje się być korzystniejszym rozwiązaniem w przypadku podmiotów, które chcą nawiązać stałą współpracę i wymieniać się danymi osobowymi klientów, jednak nie chcą by kontrahent mógł dalej przekazywać zgromadzone dane. Licencja znajdzie również zastosowanie w sytuacji, gdy nie jest możliwe wyeksportowanie określonej liczby rekordów i przekazanie ich kupującemu. Jeżeli baza danych klientów cały czas się rozwija, to korzystający z licencji może być zainteresowany dostępem do coraz szerszej listy rekordów, czyli coraz większej liczby potencjalnych klientów. Licencja może również dopuszczać uzupełnianie bazy danych osobowych o nowe rekordy przez obie strony umowy.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na sprzedaż czy też umowę licencyjną, przy pierwszym kontakcie z osobami, których dane znajdują się w bazie, należy koniecznie przekazać informacje dotyczące rozpoczęcia przetwarzania danych osobowych przez nowego administratora.

apl. adw. Agnieszka Jędrzejewska

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podręcznik do historii i teraźniejszości dopuszczony do użytku szkolnego [licea i technika, klasy I]
  W wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego resortu edukacji i nauki opublikowano w piątek podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT).
  Nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w 2022 r. [rozporządzenie]
  Od 1 września zaczną obowiązywać nowe minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Zgodnie z projektowanym przez MEiN rozporządzeniem wyniosą one od 3329 zł do 4224 zł.
  MKiDN: do 1 sierpnia wnioski o stypendium do 4000 zł brutto miesięcznie
  Do 1 sierpnia do godz. 16 można składać wnioski w Konkursie o przyznanie stypendiów twórczych oraz stypendiów z zakresu upowszechniania kultury na 2023 r. - poinformowało w poniedziałek MKiDN.
  CKE: Jakie były wyniki na egzaminie ósmoklasisty w 2022 r.?
  Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 60 % punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 57 %.
  Czy można przesunąć pracownika z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej
  Burmistrz postanowił, że miejski ośrodek pomocy społecznej będzie zajmował się przyznawaniem świadczenia pieniężnego z tytułu zakwaterowania i wyżywienia obywatela Ukrainy. Jakie są sposoby przesunięcia pracowników z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej?
  1 lipca 2022 r. Nowa lista leków refundowanych
  Od 1 lipca 2022 r. obowiązuje nowy wykaz leków refundowanych, do którego dodano 54 produkty bądź nowe wskazania.
  Centralizacja rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego (JST) - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
  Ministerstwo Finansów udzieliło 24 czerwca 2022 r. wyjaśnień odnośnie centralizacji rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego.
  6600 zł brutto, to netto 4829,58 zł, składka ZUS 904,86 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  W 2021 r. dla pensji 6600 zł brutto wynagrodzenie na rękę było 4741,58 zł netto.
  Komunikat MRiPS: przepisy nie nakazują skrócenia pracy w czasie upału. Pracownik ma prawo do napojów pod rygorem grzywny
  Komunikat Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: Wysokie temperatury mają wpływ nie tylko na wydajność pracy, ale i na bezpieczeństwo pracownika. Skrócenie czasu pracy jest jednak decyzją, która zależy w praktyce od dobrej woli pracodawcy. Prawo nakazuje mu dostarczenia napojów. Nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tys. złotych.
  5500 zł brutto, to netto 4078,81 zł, zaliczka 240 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  5500 zł brutto, to netto 4078,81 zł, zaliczka 240 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  Klasa IV i V podstawówki - lista przedmiotów i liczba godzin w roku szkolnym 2022/2023
  Przedmioty w klasie 5 podstawówki w roku szkolnym 2022/2023. Przedmioty w klasie 4 podstawówki w roku szkolnym 2022/2023, liczba godzin.
  Czy praca zdalna jest na wniosek pracownika? Czy pracodawca może nakazać pracę zdalną?
  Kodeks pracy wprowadzi możliwość pracy zdalnej i hybrydowej – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg
  Podwyżka zaliczki na PIT dla umowy zlecenia od 1 lipca 2022 r. Przykłady MF i DGP obliczeń od 3000 zł do 8000 zł
  MF: Od zlecenia 3200 zł brutto miesięcznie zaliczka na PIT wzrośnie o 103 zł do 265 zł. Niekorzystna zmiana od 1 lipca 2022 r. Przed tą datą zaliczka na PIT wynosiła 162 zł.
  300 mln zł dla artystów z opłaty od komputerów, tabletów, smartfonów, dysków i pendrivów
  Projekt ustawy o artystach zawodowych przewiduje zasilenie kwotą 300 mln zł nowego Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Pieniądze będą pochodziły z opłaty reprograficznej płaconej przez importerów i sprzedawców elektroniki (komputery, tablety, smartfony, dyski twarde i pendrivy).
  300 mln zł dla Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Opłata od smartfonów i laptopów w 2023 r.
  300 mln zł. To planowane wpłaty z opłaty reprograficznej na rzecz nowego Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych (FWAZ). Jeżeli nie będzie tych pieniędzy fundusz dla artystów otrzyma z budżetu dotację celową 100 mln zł rocznie. Podstawą dla płatności tych kwot jest ustawa o artystach zawodowych. 27 czerwca 2022 r. rząd przedstawił jej najnowszy projekt w wersji, która ma zostać skierowana do Sejmu i tam uchwalona.
  Świadczenie 40 zł za dzień dłużej niż 120 dni za pomoc Ukrainkom w ciąży, osobom w wieku 60/65 lat i matkom trójki dzieci
  Gminy otrzymały prawo do wydłużenia ponad 120 dni okresu wypłaty świadczenia 40 zł za dzień zakwaterowania i wyżywiania uchodźców z Ukrainy.
  Czy umowy zawierane na realizację zadań w programie rozwiązywania problemów alkoholowych podlegają Prawu zamówień publicznych?
  Pytanie nr 1. Czy umowy zawierane na realizację zadań zapisanych w gminnym programie rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii podlegają Prawu zamówień publicznych? Pytanie nr 2. Czy prawidłowym jest zawieranie umów zlecenia na realizację usług konsultanta bez określania okresu świadczenia usługi?
  Połowa nauczycieli z Warszawy myśli o odejściu ze szkoły. Nauczyciel woli prowadzić zakład pogrzebowy niż uczyć za 3500 zł
  Blisko połowa kadry zatrudnionej w publicznych szkołach myśli o odejściu z zawodu – pokazują badania realizowane m.in. przez Urząd Miasta st. Warszawy. Według ratusza zbliżamy się do dramatycznego punktu, kiedy po prostu nie będzie komu uczyć dzieci. Tym bardziej że spośród 31 tys. stołecznych nauczycieli ponad 5 tys. jest w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym. Wiadomo też, że wakatów w tym roku jest więcej niż w latach 2021 i 2020, a z podobnym problemem borykają się szkoły w całym kraju.
  "DGP": Od 1 lipca 2022 r. błąd w przepisach o składce zdrowotnej i liczeniu zaliczek od pensji [nieudana korekta Polskiego Ładu?]
  DGP: Przepisy korygujące Polski Ład były tworzone w pośpiechu i rząd zapomniał zmienić zasady wyliczania składki zdrowotnej. Nie ma wątpliwości, że w po 1 lipca 2022 r. pracodawcy dalej muszą wyliczać wysokość zaliczki na PIT dwukrotnie: 1) według zasad z 2022 r. i 2) zasad z 2021 r. W jakim celu? Dla ewentualnego obniżenia składki zdrowotnej do wysokości zaliczki z 2021 r.
  IMGW: Najnowsza prognoza pogody na wakacje 2022 r. W lipcu upały powyżej 30 stopni. W sierpniu ciepło i burze
  Z eksperymentalnej prognozy długoterminowej wynika, że w lipcu w Polsce temperatury będą powyżej normy, to znaczy, że będzie naprawdę upalnie.
  5000 zł brutto, to netto 3613.19 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
  5000 zł brutto, to netto 3613.19 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
  4600 zł brutto i netto 3270,83 zł dla pracownika chorującego przez część miesiąca od 1 lipca 2022 r. [42 przykłady]
  Przeliczenie wynagrodzenia brutto do netto od 1 lipca 2022 r., gdy pracowniki część miesiąca był chory - to przykład nr 38 z poradnika Wydawnictwa Infor o przeliczaniu wynagrodzeń z brutto na netto od 1 lipca 2022 r. Pozostałe przykłady w poradniku.
  15 000 zł brutto dla programisty, to 10555,58 zł albo 9167,58 zł netto [42 przykłady od 1 lipca 2022 r.]
  Lista płac dla pracownika, który przekroczył I próg podatkowy - to przykład nr 40 z poradnika Wydawnictwa Infor o przeliczaniu wynagrodzeń z brutto na netto od 1 lipca 2022 r. Pozostałe przykłady w poradniku.
  Ochrona zabytków w gminach
  Zadania, które realizuje samorząd gminny w celu zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty lokalnej, obejmują między innymi ochronę i opiekę nad zabytkami. Oznacza to wiele obowiązków ustawowych, które gmina musi wypełniać.
  Okazjonalne kąpielisko za milczącą zgodą wójta
  Zmienia się procedura tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Zgłoszenie wodnoprawne i zgłoszenie na utworzenie takiego miejsca będzie można załatwić w jednym urzędzie - gminy. Nowelizacja Prawa wodnego upraszcza także zasady i formę zgody na utworzenie takiego miejsca (może być milcząca). Ważne jest również skrócenie terminów opiniowania zgłoszenia przez inspekcje ochrony środowiska, sanepid, dyrektorów: parku narodowego, urzędu morskiego czy urzędu żeglugi śródlądowej.