REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bazy danych klientów – licencja i sprzedaż po 25 maja 2018 r.

Sadkowski i Wspólnicy
Kancelaria prawna
Bazy danych klientów – licencja i sprzedaż./ fot. Fotolia
Bazy danych klientów – licencja i sprzedaż./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przy rozwoju własnej firmy niejednokrotnie natrafiamy na problem dotarcia do klientów. Jednym ze sposobów jest pozyskanie danych z prowadzonej przez kogoś innego bazy. Bazy danych podlegają tzw. ochronie samoistnej ze względu na konieczność zaangażowania zasobów ludzkich oraz środków technicznych i finansowych w celu utworzenia bazy danych. Ochrona ta ma swoje źródło w prawie wspólnotowym (dyrektywie 96/9/WE).

REKLAMA

Każda baza danych, która zawiera dane osobowe jest zbiorem danych osobowych, który co do zasady powinien zostać zgłoszony do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Gromadzenie i przechowywanie danych osobowych w bazie spełnia ustawowe przesłanki przetwarzania danych osobowych, a zatem wymaga uzyskania zgody osób, których dane są przetwarzane, bądź istnienia innej przesłanki uprawniającej do przetwarzania danych osobowych. W celu zbycia bazy danych lub udzielenia licencji na korzystanie z niej konieczna jest odrębna zgoda – na przekazywanie danych osobowych. Podmiot przekazujący dane powinien także złożyć oświadczenie, że jest administratorem danych osobowych, które znajdują się w bazie będącej przedmiotem umowy.

REKLAMA

W niektórych sytuacjach sama baza może być utworem. Będzie tak wtedy, gdy sposób organizacji danych, metody ich wyszukiwania, segregowania lub przeglądania ma charakter oryginalny i innowacyjny, wskazujący na twórczy charakter bazy. Wówczas baza taka podlega również  ochronie wynikającej z prawa autorskiego. Jeżeli jednak baza danych klientów składa się z listy danych osobowych, uporządkowanej zwyczajowo (np. alfabetycznie albo według daty dodania do bazy), nie można mówić, że baza jest utworem i chronić prawa autorskie do niej.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Odrębną kwestią jest sposób odczytywania bazy danych. Jeżeli baza danych jest obsługiwana przez określony program komputerowy, to licencja na korzystanie z programu w celu odczytania treści bazy danych stanowi przedmiot odrębnej umowy i nie wpływa na to, czy baza danych uznana będzie za utwór. Również podmiot dostarczający bazę danych co do zasady nie będzie odpowiedzialny za dostarczenie nabywcy środków do odczytania przekazanej bazy danych.

REKLAMA

Pozyskanie danych osobowych wykorzystywanych następnie w celu promocji i oferowania towarów i usług wiązać się będzie z koniecznością zakupu bazy danych lub uzyskania licencji na korzystanie z takiej bazy danych. W umowie należy zawrzeć informacje techniczne opisujące sposób gromadzenia i zabezpieczenia danych oraz sposób przekazania danych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposób gromadzenia danych odnosi się do miejsca i warunków przechowywania bazy danych osobowych. Przykładowo baza danych może być listą rekordów, czyli pojedynczych zestawów danych, na które składają się np. imię, nazwisko i numer telefonu, przechowywaną w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym, edytorze tekstu lub przy pomocy innego programu komputerowego, na własnym serwerze. Obecnie często spotyka się bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania polegające na przechowywanie baz danych w chmurze obliczeniowej hostowanej na zewnętrznym serwerze.

Zobacz: Prawo administracyjne

W celu potwierdzenia, że dane są odpowiednio zabezpieczone w umowie należy również wskazać siedzibę serwera, aby zagwarantować np., że dane nie zostaną przekazane na serwer znajdujący się w państwie niezapewniającym należytej ochrony danych. Zabezpieczenie danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem, przetwarzaniem lub dalszym udostępnianiem może także polegać np. na stosowaniu indywidualnych kont dostępu zabezpieczonych hasłem.

Przekazanie dostępu do bazy danych osobowych może odbywać się w różnych formach, poczynając od najprostszej, polegającej na wydrukowaniu listy rekordów zawierających odpowiednie dane, przesłaniu listy e-mailem lub skopiowaniu bazy na nośnik zewnętrzny . Nowoczesne rozwiązania informatyczne pozwalają na bezpośrednie połączenie bazy danych znajdującej się w chmurze do własnej aplikacji obsługującej np. program do rozsyłania newslettera.

Sprzedaż bazy danych osobowych znajdzie zastosowanie, gdy zbywca dysponuje bazą danych, gdzie możliwe jest wyeksportowanie określonej liczby rekordów, które jednorazowo zostaną wydane kupującemu. Kupujący nabywa bazę danych osobowych na własność, może dane osobowe przetwarzać ale także przekazać dalej, ponownie sprzedając bazę danych lub udostępniając na podstawie licencji. Kupujący może także w dowolny sposób przekształcać nabytą bazę oraz uzupełniać ją o nowe rekordy, uzyskane już indywidualnie, do których jednak nie będzie miał dostępu Sprzedający.

W przypadku licencji na korzystanie z bazy danych osobowych – korzystający nie staje się właścicielem bazy, dlatego w umowie należy określić zakres praw przysługujących podmiotowi, który będzie korzystał z bazy danych. Licencja może przykładowo obejmować korzystanie z bazy w celu promowania i oferowania własnych towarów i usług, bez możliwości kopiowania, przekształcania, dekompilowania, sprzedawania, przekazywania, wypożyczania, udzielania podlicencji lub innego udostępniania bazy danych podmiotom trzecim. Zakres ten może jednak zostać dowolnie uregulowany.

Licencja bazy danych wydaje się być korzystniejszym rozwiązaniem w przypadku podmiotów, które chcą nawiązać stałą współpracę i wymieniać się danymi osobowymi klientów, jednak nie chcą by kontrahent mógł dalej przekazywać zgromadzone dane. Licencja znajdzie również zastosowanie w sytuacji, gdy nie jest możliwe wyeksportowanie określonej liczby rekordów i przekazanie ich kupującemu. Jeżeli baza danych klientów cały czas się rozwija, to korzystający z licencji może być zainteresowany dostępem do coraz szerszej listy rekordów, czyli coraz większej liczby potencjalnych klientów. Licencja może również dopuszczać uzupełnianie bazy danych osobowych o nowe rekordy przez obie strony umowy.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na sprzedaż czy też umowę licencyjną, przy pierwszym kontakcie z osobami, których dane znajdują się w bazie, należy koniecznie przekazać informacje dotyczące rozpoczęcia przetwarzania danych osobowych przez nowego administratora.

apl. adw. Agnieszka Jędrzejewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Amerykanie, Niemcy i Francuzi będą produkować amunicję na Ukrainie. Podpisano już umowy z ukraińskim rządem

Koncern zbrojeniowy ze Stanów Zjednoczonych Northrop Grumman zacznie produkcję amunicji na Ukrainie. Taką informacje przekazał ukraiński portal Militarnyj. To pierwsza taka umowa między ukraińskim rządem a amerykańską firmą produkującą broń.

Za małe podwyżki dla policjantów? Będzie jednak więcej na kontach niż 4,1%? Przecież w policji już dziś jest 15 000 wakatów

Już dziś jest w Policji 15 000 wakatów. Co się stanie z zainteresowaniem pracą policjanta w przypadku podniesienia mundurowym pensji w 2025 r. tylko o 4,1%. Tyle deklaruje rząd premiera D. Tuska dla całej budżetówki w 2025 r.

Czy nauczycielka teraz może przejść na emeryturę z ZUS już po ukończeniu 55. roku życia, na czym polega wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne choć formalnie emeryturą nie jest, w rzeczywistości pełni rolę wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Czy jednak wszyscy zatrudnieni w tym zawodzie mogą z takiego świadczenia z ZUS skorzystać, zy tylko gdy stracą pracę?

Od 1 września 2025 r. zmiany w szkołach. Jedna godzina tygodniowo religii. Czy coś jeszcze się zmieni?

Ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w polskich szkołach zostanie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. To oznacza, że uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach religijnych raz w tygodniu.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń nawet o 1000 zł dla pracowników samorządowych. Padł apel ZMP

 Związek Miast Polskich wyraził negatywną opinię o projekcie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych. 

Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami. Od dziś wnioski. Wzór wniosku [Podróże z klasą]

Pomimo apeli ZNP nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczek szkolnych. Dziś rusza przyjmowanie wniosków do najnowszego programu dofinansowania wycieczek szkolnych (2-5 dni) [Podróże z klasą].

Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

REKLAMA

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

REKLAMA