REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udzielanie zamówień publicznych przez spółki komunalne

Rafał Kasprzycki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy wodno-kanalizacyjna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która w 100% należy do gminy, ma obowiązek kupować energię w trybie zamówienia publicznego?

Odpowiedź: Tak, jeżeli zamówienie przekracza wartość 412 tys. euro.

REKLAMA

Uzasadnienie: Do stosowania zamówień publicznych zobowiązane są następujące podmioty (art. 3 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych; dalej: Pzp):

1) jednostki sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych,

2) państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej,

3) osoby prawne, utworzone w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym niemających charakteru przemysłowego ani handlowego, a jednostki sektora finansów publicznych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• finansują je w ponad 50% lub

• posiadają ponad połowę udziałów albo akcji, lub

• sprawują nadzór nad organem zarządzającym, bądź

• mają prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego.

REKLAMA

Spółka została utworzona w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym, gdyż rozprowadzanie wody pitnej i odbiór ścieków to zaspokajanie potrzeb powszechnego odbiorcy (ludności, a także wszelkich innych jednostek). Nie zmienia tego nawet sytuacja, gdy spółka prowadzi dodatkowo inną działalność, która ma charakter komercyjny, np. polegający na legalizacji wodomierzy.

Działalność spółki nie ma charakteru przemysłowego ani handlowego, gdyż opłaty za wykonywane świadczenia nie są przeznaczone na cele komercyjne czy handlowe, ale na użytek własny, tj. na pokrycie kosztów prowadzenia działalności albo też na rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej i modernizację eksploatowanych obiektów (stacje uzdatniania wody, przepompownie, oczyszczalnie ścieków). Wreszcie, gmina posiada ponad połowę udziałów w spółce, a co za tym idzie, ma prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego.

Spółka spełnia więc nie jeden, a wszystkie warunki do stosowania zamówień publicznych przewidziane przez Pzp (a wystarczy, że co najmniej jeden z tych warunków jest spełniony).

REKLAMA

Prawo zamówień publicznych zawiera jednak wyjątki od zasady konieczności stosowania trybu zamówień publicznych. Nie stosuje się go do zamówień i konkursów o niskiej wartości. Obecnie jest to 14 tys. euro. Dla zamówień nieprzekraczających takiej wartości (bez podatku od towarów i usług) nie trzeba przeprowadzać przetargów. Dla niektórych zamawiających, którzy udzielają tzw. zamówień sektorowych, procedura przetargowa będzie obowiązywała dopiero od progu 422 tys. euro.

Zamówienia sektorowe udzielne są m.in. w celu wykonywania działalności polegającej na tworzeniu sieci przeznaczonych do świadczenia publicznych usług związanych z produkcją lub dystrybucją wody pitnej lub dostarczania wody pitnej do takich sieci lub kierowania takimi sieciami. Działalność tę należy utożsamiać z uzdatnianiem i dostarczaniem wody w ramach zbiorowego zaopatrzenia w wodę, o którym mowa w ustawie z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Ponadto reżim sektorowy będzie właściwy do zamówień związanych z kanalizacją i oczyszczaniem ścieków oraz działalnością związaną z pozyskiwaniem wody pitnej (art. 132 ust. 2 Pzp). Zamówień sektorowych będą zatem udzielały m.in. przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne.

Spółka wodno-kanalizacyjna wspomniana w pytaniu spełnia wszystkie warunki, żeby móc udzielać zamówień sektorowych. Jeżeli więc zamówienie nie będzie przekraczało wartości 412 tys. euro, nie będzie musiała stosować Pzp.

Warto również zwrócić uwagę, na to że umowa dostawy energii elektrycznej z sieci energetycznej może być zawarta na czas nieoznaczony (art. 143 Pzp).

Rafał Kasprzycki

Podstawy prawne:

• Ustawa z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. nr 223, poz. 1655; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 171, poz. 1058)

• Ustawa z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (j.t. Dz.U. z

2006 r. nr 123, poz. 858; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. nr 147, poz. 1033)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA