REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udzielanie zamówień publicznych przez spółki komunalne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rafał Kasprzycki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy wodno-kanalizacyjna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która w 100% należy do gminy, ma obowiązek kupować energię w trybie zamówienia publicznego?

Odpowiedź: Tak, jeżeli zamówienie przekracza wartość 412 tys. euro.

REKLAMA

Uzasadnienie: Do stosowania zamówień publicznych zobowiązane są następujące podmioty (art. 3 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych; dalej: Pzp):

1) jednostki sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych,

2) państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej,

3) osoby prawne, utworzone w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym niemających charakteru przemysłowego ani handlowego, a jednostki sektora finansów publicznych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• finansują je w ponad 50% lub

• posiadają ponad połowę udziałów albo akcji, lub

• sprawują nadzór nad organem zarządzającym, bądź

• mają prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego.

REKLAMA

Spółka została utworzona w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym, gdyż rozprowadzanie wody pitnej i odbiór ścieków to zaspokajanie potrzeb powszechnego odbiorcy (ludności, a także wszelkich innych jednostek). Nie zmienia tego nawet sytuacja, gdy spółka prowadzi dodatkowo inną działalność, która ma charakter komercyjny, np. polegający na legalizacji wodomierzy.

Działalność spółki nie ma charakteru przemysłowego ani handlowego, gdyż opłaty za wykonywane świadczenia nie są przeznaczone na cele komercyjne czy handlowe, ale na użytek własny, tj. na pokrycie kosztów prowadzenia działalności albo też na rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej i modernizację eksploatowanych obiektów (stacje uzdatniania wody, przepompownie, oczyszczalnie ścieków). Wreszcie, gmina posiada ponad połowę udziałów w spółce, a co za tym idzie, ma prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego.

Spółka spełnia więc nie jeden, a wszystkie warunki do stosowania zamówień publicznych przewidziane przez Pzp (a wystarczy, że co najmniej jeden z tych warunków jest spełniony).

REKLAMA

Prawo zamówień publicznych zawiera jednak wyjątki od zasady konieczności stosowania trybu zamówień publicznych. Nie stosuje się go do zamówień i konkursów o niskiej wartości. Obecnie jest to 14 tys. euro. Dla zamówień nieprzekraczających takiej wartości (bez podatku od towarów i usług) nie trzeba przeprowadzać przetargów. Dla niektórych zamawiających, którzy udzielają tzw. zamówień sektorowych, procedura przetargowa będzie obowiązywała dopiero od progu 422 tys. euro.

Zamówienia sektorowe udzielne są m.in. w celu wykonywania działalności polegającej na tworzeniu sieci przeznaczonych do świadczenia publicznych usług związanych z produkcją lub dystrybucją wody pitnej lub dostarczania wody pitnej do takich sieci lub kierowania takimi sieciami. Działalność tę należy utożsamiać z uzdatnianiem i dostarczaniem wody w ramach zbiorowego zaopatrzenia w wodę, o którym mowa w ustawie z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Ponadto reżim sektorowy będzie właściwy do zamówień związanych z kanalizacją i oczyszczaniem ścieków oraz działalnością związaną z pozyskiwaniem wody pitnej (art. 132 ust. 2 Pzp). Zamówień sektorowych będą zatem udzielały m.in. przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne.

Spółka wodno-kanalizacyjna wspomniana w pytaniu spełnia wszystkie warunki, żeby móc udzielać zamówień sektorowych. Jeżeli więc zamówienie nie będzie przekraczało wartości 412 tys. euro, nie będzie musiała stosować Pzp.

Warto również zwrócić uwagę, na to że umowa dostawy energii elektrycznej z sieci energetycznej może być zawarta na czas nieoznaczony (art. 143 Pzp).

Rafał Kasprzycki

Podstawy prawne:

• Ustawa z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. nr 223, poz. 1655; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 171, poz. 1058)

• Ustawa z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (j.t. Dz.U. z

2006 r. nr 123, poz. 858; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. nr 147, poz. 1033)

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

REKLAMA

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA