| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Spółka komunalna > VAT od sprzedaży nieruchomości przez spółki komunalne

VAT od sprzedaży nieruchomości przez spółki komunalne

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości przez spółkę komunalną zależy od sposobu, w jaki stała się ona jej własnością, oraz od czasu, jaki minął od daty jej zasiedlenia. Czynniki te zdecydują, czy kwestia VAT będzie określona, czy też podatnik sam będzie mógł wybrać korzystniejsze rozwiązanie.

Spółka komunalna jako spółka prawa handlowego prowadząca działalność gospodarczą dokonuje sprzedaży towarów lub usług w charakterze podatnika podatku od towarów i usług (VAT). Jedną z najważniejszych kwestii przy zbyciu nieruchomości znajdujących się w posiadaniu takiej spółki jest zatem kwestia opodatkowania takich transakcji VAT.

Ogólne zasady

Co do zasady, zbycie nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT lub podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zastosowanie zwolnienia z VAT wiąże się z obowiązkiem zapłaty 2% PCC przez nabywcę. Dodatkowo sprzedający ma obowiązek dokonania korekty części VAT naliczonego, który został odliczony w związku z nieruchomością, jeśli jej zbycie następuje przed upływem 10 lat od oddania jej do użytkowania (art. 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT).

W świetle ustawy o VAT, w zależności od konkretnych okoliczności, zbycie nieruchomości może być:

1) opodatkowane VAT (stawką podstawową lub obniżoną),

2) podlegać zwolnieniu lub

3) pozostawać poza zakresem ustawy (np. jeśli zbycie nieruchomości odbywa się w ramach transferu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa).

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Czytaj także

Autor:

MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Źródło:

INFOR
Prawo pracy i ZUS 2020 - pakiet STANDARD49.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »