VAT od sprzedaży nieruchomości przez spółki komunalne
REKLAMA
Spółka komunalna jako spółka prawa handlowego prowadząca działalność gospodarczą dokonuje sprzedaży towarów lub usług w charakterze podatnika podatku od towarów i usług (VAT). Jedną z najważniejszych kwestii przy zbyciu nieruchomości znajdujących się w posiadaniu takiej spółki jest zatem kwestia opodatkowania takich transakcji VAT.
REKLAMA
Ogólne zasady
Co do zasady, zbycie nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT lub podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zastosowanie zwolnienia z VAT wiąże się z obowiązkiem zapłaty 2% PCC przez nabywcę. Dodatkowo sprzedający ma obowiązek dokonania korekty części VAT naliczonego, który został odliczony w związku z nieruchomością, jeśli jej zbycie następuje przed upływem 10 lat od oddania jej do użytkowania (art. 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT).
W świetle ustawy o VAT, w zależności od konkretnych okoliczności, zbycie nieruchomości może być:
1) opodatkowane VAT (stawką podstawową lub obniżoną),
2) podlegać zwolnieniu lub
3) pozostawać poza zakresem ustawy (np. jeśli zbycie nieruchomości odbywa się w ramach transferu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa).
Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.