reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Spółka komunalna > VAT od sprzedaży nieruchomości przez spółki komunalne

VAT od sprzedaży nieruchomości przez spółki komunalne

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości przez spółkę komunalną zależy od sposobu, w jaki stała się ona jej własnością, oraz od czasu, jaki minął od daty jej zasiedlenia. Czynniki te zdecydują, czy kwestia VAT będzie określona, czy też podatnik sam będzie mógł wybrać korzystniejsze rozwiązanie.

Spółka komunalna jako spółka prawa handlowego prowadząca działalność gospodarczą dokonuje sprzedaży towarów lub usług w charakterze podatnika podatku od towarów i usług (VAT). Jedną z najważniejszych kwestii przy zbyciu nieruchomości znajdujących się w posiadaniu takiej spółki jest zatem kwestia opodatkowania takich transakcji VAT.

Ogólne zasady

Co do zasady, zbycie nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT lub podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zastosowanie zwolnienia z VAT wiąże się z obowiązkiem zapłaty 2% PCC przez nabywcę. Dodatkowo sprzedający ma obowiązek dokonania korekty części VAT naliczonego, który został odliczony w związku z nieruchomością, jeśli jej zbycie następuje przed upływem 10 lat od oddania jej do użytkowania (art. 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT).

W świetle ustawy o VAT, w zależności od konkretnych okoliczności, zbycie nieruchomości może być:

1) opodatkowane VAT (stawką podstawową lub obniżoną),

2) podlegać zwolnieniu lub

3) pozostawać poza zakresem ustawy (np. jeśli zbycie nieruchomości odbywa się w ramach transferu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa).

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autor:

MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama