REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy z dofinansowaniem do usług opiekuńczych

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Gminy z dofinansowaniem do usług opiekuńczych./ fot. Fotolia
Gminy z dofinansowaniem do usług opiekuńczych./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gminy otrzymają dodatkowe środki na usługi opiekuńcze. Szykują się zmiany w Programie "Opieka 75+". Program będzie skierowany nie tylko do osób samotnych.

Gminy dostaną dofinansowanie do usług opiekuńczych nie tylko dla osób samotnych. Pomoc seniorom będą mogły świadczyć opiekunki ze spółdzielni socjalnych

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zdecydowało się na zmiany, bo tegoroczna, premierowa edycja programu "Opieka 75+", delikatnie mówiąc, nie okazała się sukcesem. Po dotacje pozwalające gminom na zapewnienie pomocy osobom starszym w pierwszym półroczu br. zgłosiło się tylko 358 gmin, a budżet państwa przeznaczył na nie ledwie 6 mln zł. Tymczasem łączna pula dostępnych na ten cel środków wynosi 57 mln zł. Aby zmienić tę sytuację, przyszłoroczna edycja będzie już funkcjonować na zmienionych zasadach.

Chude budżety

Co do zasady usługi opiekuńcze są świadczone samotnym w miejscu ich zamieszkania, jeśli z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, a także opieki higienicznej i pielęgnacji. Zajmują się tym opiekunki środowiskowe. Gmina może też przyznać specjalistyczne świadczenia w sytuacji, gdy wymaga tego rodzaj schorzenia lub niepełnosprawności, przy czym do ich zapewnienia musi zatrudniać osoby z odpowiednim przygotowaniem zawodowym. Zgodnie z przepisami ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1508) usługi opiekuńcze są zadaniem własnym samorządu, obowiązkowym oraz finansowanym z jego środków. Tyle że nie wszystkie gminy wywiązują się z niego o czym świadczą dane MRPiPS. Wprawdzie z roku na rok odsetek gmin, które nie udzielają usług, maleje, ale wciąż nie zapewnia ich 15 proc. samorządów.

Zobacz: Pomoc społeczna

Podstawowym powodem są kwestie finansowe. Stąd też pomysł na program "Opieka 75+", dzięki któremu gmina może otrzymać dotację do usług opiekuńczych (również specjalistycznych) świadczonych osobom samotnym powyżej 75. roku życia, które jeszcze z nich nie korzystały, lub na zwiększenie liczby godzin dla mających już je przyznane. Zgodnie z regułami programu samorządowi przysługuje dofinansowanie w wysokości 50 proc. kosztów, z których to środków pokrywane są wynagrodzenia opiekunek. Jednocześnie jego uzyskanie zostało uzależnione od spełnienia dodatkowych warunków. O pieniądze mogły starać się tylko samorządy mające do 20 tys. mieszkańców oraz takie, które zatrudniają opiekunki środowiskowe na etacie. To wykluczyło gminy większe oraz takie, które korzystają z umów cywilnoprawnych lub zlecają świadczenie usług podmiotom zewnętrznym. To spowodowało, że do programu zgłosiła się mała liczba gmin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czas na zmiany

REKLAMA

Na pierwsze zmiany w programie - związane z liczbą mieszkańców - MRPiPS zdecydowało się jeszcze w trakcie tego roku. W drugiej turze składania wniosków resort postanowił, że o dotacje mogą starać się samorządy do 40 tys. mieszkańców, a od 1 lipca o budżetowe środki mogą ubiegać się te, które mają do 60 tys. mieszkańców. Jeszcze większe modyfikacje są szykowane na 2019 r. Ministerstwo zapowiada, że "Opieka 75+" będzie skierowana nie tylko do osób samotnych.

- Rozszerzenie programu to dobry pomysł. Czasami jest tak, że nawet jak osoba starsza mieszka ze swoimi dorosłymi dziećmi, to te z uwagi na pracę nie mogą się nią w ciągu dnia zajmować. Podobnie jest w przypadku małżonków, którzy ze względu na stan zdrowia nie są w stanie zapewnić opieki mężowi lub żonie - mówi Norbert Paprota, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bochni.

Ponadto w programie będą mogły uczestniczyć nie tylko samorządy, które świadczą usługi opiekuńcze samodzielnie. Będzie to jednak możliwe, o ile będzie się tym zajmować spółdzielnia socjalna osób prawnych, której gmina jest jednym z założycieli.

- W gminach wiejskich często takich spółdzielni nie ma, dlatego lepiej, żeby otrzymanie dotacji w ogóle nie było powiązane z tym, w jaki sposób usługi są zapewniane - uważa Bożena Szynkaruk, kierownik działu usług opiekuńczych OPS w Kluczborku.

REKLAMA

Wreszcie budżetowe środki będą mogły być przeznaczone na dofinansowanie usług dla osób, którym były one zapewniane w ramach tegorocznej edycji programu i będą je miały ponownie przyznane w 2019 r., oraz dla seniorów, którzy w tym roku w ogóle ich nie otrzymali.

Zdaniem Ireny Michałek, dyrektor MGPOPS w Iłży, ministerstwo powinno rozważyć też uproszczenie zasad rozliczania uzyskanej dotacji czy wyliczania, co należy do kosztów usługi, bo są one skomplikowane i zniechęcają do udziału w programie.

- Tak było w naszym przypadku, dlatego mimo początkowego zainteresowania dofinansowaniem ostatecznie nie złożyliśmy wniosku - dodaje. ©℗

Michalina Topolewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

  Bon 2500 zł tylko dla nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych oraz innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych dla tych klas.

  Najnowsze wyjaśnienia MEIN o nagrodzie 1125 zł dla nauczycieli

  Dotacja celowa udzielana na wypłatę nagrody specjalnej obejmuje kwotę nagrody wraz z wynikającymi z odrębnych przepisów ustawowych pochodnymi - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. SS PAP opublikował wyjaśnienia ministerstwa.

  Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

  Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).

  REKLAMA

  Wynajęcie pokoju przez studenta …. 1200 zł miesięcznie! Akademik od 415 zł. Sprawdź ceny [rok akademicki 23/24]

  Sytuację studentów w roku akademickim 23/24 przedstawiamy na przykładzie Krakowa. W AGH ….. 800 osób na liście rezerwowej!

  1295 zł – próg dochodu dla studenckich stypendiów [rok akademicki 23/24]

  W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne. 

  Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski! Co będzie można tam zobaczyć?

  W czwartek 28 września odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wezmą udział władze państwowe. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? 

  Waloryzacja od 1 stycznia 2024 r. Podwyżka z 719 zł do 1000 zł dla kolejnego świadczenia [Nowelizacja]

  Przed nowelizacją przepisów maksymalna zasiłek stały wynosił 719 zł miesięcznie. Teraz górna granica to 1000 zł miesięcznie.

  REKLAMA

  Polacy pojadą pociągami jeszcze szybciej. Ale czy taniej?

  Rozwój kolei dużych prędkości (KDP) jest koniecznością. Polacy chcą podróżować szybciej. I będą mogli, bo pociągi rozwiną prędkość nawet do 250 km/h. Ale czy jest szansa, że bilety będą tańsze?

  Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

  Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

  REKLAMA