REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo łaski należy do prezydenta, a nie do sądu

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

REKLAMA

O stosowaniu prawa łaski decyduje prezydent i dlatego każda prośba o ułaskawienie powinna do niego dotrzeć. Sąd nie może pozostawiać jej bez dalszego biegu.

REKLAMA

Do prezydenta powinna trafiać każda prośba o ułaskawienie, ponieważ tylko on może podjąć decyzję również o odmowie zastosowania prawa łaski - uważa rzecznik praw obywatelskich. Powołuje się przy tym na przepisy konstytucji, które stanowią, że o zastosowaniu prawa łaski decyduje głowa państwa. Tymczasem przepisy kodeksu postępowania karnego przewidują, że w pewnych przypadkach sąd może pozostawić prośbę o ułaskawienie bez dalszego biegu. Zdaniem rzecznika oznacza to, że o odmowie ułaskawienia decyduje faktycznie sąd. Wynika to z dwóch przepisów art. 564 par. 1 i 564 par. 3 k.p.k. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, gdy w sprawie orzekał tylko sąd I instancji. Gdyby skazany wniósł prośbę o ułaskawienie, to w razie braku podstaw do pozytywnego zaopiniowania jej, sąd pozostawia ją bez dalszego biegu. Z kolei drugi przepis określa procedurę w sytuacji, gdy opinię negatywną wobec prośby o ułaskawienie wydał już sąd I instancji. Gdyby sąd odwoławczy chciał wówczas wydać również opinię negatywną, to może prośbę o ułaskawienie pozostawić bez dalszego biegu.

REKLAMA

Rzecznik zwrócił się do ministra sprawiedliwości o rozważenie możliwości znowelizowania k.p.k. Jego zdaniem w praktyce dochodzi do sytuacji, że decyzję o ułaskawieniu podejmuje sąd. Może to rodzić zastrzeżenia co do zgodności takiego rozwiązania z konstytucją.

RPO w 2006 roku zwrócił się do ministra sprawiedliwości o rozważenie potrzeby znowelizowania procedury karnej dotyczącej ułaskawienia. Minister nie podzielił jego wątpliwości.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej: www.rpo.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wybierać bezpieczną żywność?

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

REKLAMA

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

REKLAMA

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA