MF: instrukcja obsługi i szkolenie z Rejestru Umów Publicznych
REKLAMA
REKLAMA
W odpowiedzi na poselską interpelację minister finansów poinformowała, że prace nad budową rejestru umów zmierzają do końcowego etapu przygotowań. „Po zakończeniu prac nad rejestrem umów zostanie on udostępniony użytkownikom wraz z instrukcją obsługi funkcjonalności systemu” – zapewniła Rzeczkowska.
REKLAMA
Kiedy będą szkolenia z Rejestru Umów Publicznych?
Minister dodała, że resort finansów „planuje przeprowadzenie w miarę możliwości szkoleń z zakresu funkcjonalności tworzonego systemu dla przedstawicieli jednostek sektora finansów publicznych zobowiązanych do zamieszczania danych w rejestrze”.
Dlaczego nie ma wzoru Rejestru Umów Publicznych?
Odpowiadając na pytanie o opracowanie formularza z wzorem rejestru Rzeczkowska podkreśliła, że „obowiązujące przepisy nie zawierają upoważnienia do wydania przez Ministra Finansów rozporządzenia w sprawie wzoru rejestru umów zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych, czy wiążących objaśnień do pojęć zawartych w ww. art. 34a ustawy o finansach publicznych”.
Rejestr Umów Publicznych po zmianach
Obecnie w parlamencie trwa proces legislacyjny, w ramach którego procedowane są zmiany przepisów dotyczących centralnego rejestru umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych. Pierwotnie w rejestrze miały znaleźć się informacje o umowach zawartych od 1 stycznia 2022 roku, a obowiązek ich publikacji miał zacząć obowiązywać od 1 lipca br. Jednak na etapie prowadzonych w Sejmie prac legislacyjnych nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw do projektu „doklejono” kilka zmian w przepisach dotyczących rejestru.
Rejestr Umów Publicznych od 1 stycznia 2023 r.
Jedną z nich jest przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów nakładających na jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, związki metropolitalne oraz samorządowe jednostki organizacyjne obowiązek publikowania informacji o zawieranych umowach w rejestrze z 1 lipca br. na 1 stycznia 2023 r.
Jakie umowy ujawni się w Rejestrze Umów Publicznych po zmianach
Kolejna proponowana poprawka dotycząca rejestru stanowi, że „w rejestrze umów zamieszcza się informacje o umowach zawartych w formie pisemnej, dokumentowej, elektronicznej albo innej formie szczególnej, których wartość przedmiotu przekracza 5000 zł bez podatku od towarów i usług”, co oznacza 10-krotny wzrost progu wartości umów objętych obowiązkiem publikacji w stosunku do pierwotnie przyjętych przepisów.
REKLAMA
REKLAMA