reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Wybory parlamentarne 2015

Wybory parlamentarne 2015

Wybory parlamentarne już w 2015 r. Jesienią przyszłego roku znów pójdziemy do urn, aby wyłonić swoich przedstawicieli do organów władzy ustawodawczej - Sejmu i Senatu. Jak co cztery lata wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.

Kadencje Sejmu i Senatu rozpoczynają się z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie, które to w 2011 roku miało miejsce się 8 listopada, i trwają do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu następnej kadencji.

Wybory do Sejmu i Senatu zarządza zaś Prezydent Rzeczypospolitej nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. W wyborach tych mają prawo głosowania obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, o ile nie są pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie są pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu ani ubezwłasnowolnieni prawomocnym orzeczeniem sądu.

Zobacz również: Wybory samorządowe 2014

Wszystkie te osoby powinny być uwzględnione w rejestrze wyborców, jaki prowadzą gminy. Osoby stale zameldowane na terenie gminy wpisywane są do niego automatycznie, wyborcy stale zamieszkali na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały wpisywani są do rejestru na pisemny wniosek. W wyborach do Sejmu i do Senatu obwodowa komisja wyborcza dopisuje w dniu głosowania do spisu wyborców również obywatela polskiego stale zamieszkującego za granicą, a głosującego w kraju na podstawie ważnego polskiego paszportu, jeżeli udokumentuje, iż stale zamieszkuje za granicą, a także wyborcę, który zmienił miejsce pobytu przed dniem wyborów na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego przez urząd gminy.

Osoby niepełnosprawne mogą głosować przez pełnomocnika, a także korespondencyjnie. Ponadto sporządzone będą karty do głosowania dostosowane do stosowania nakładek w alfabecie Braille'a dla osób niewidzących oraz niedowidzących. Prawo do głosowania korespondencyjnego mają także wyborcy pozostający poza granicami Polski. Ponadto istnieje możliwość głosowania mimo zmiany miejsca pobytu przed wyborami – na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Polecamy: Podatki 2015 - komplet

Do Sejmu wybierzemy łącznie 460 posłów, spośród kandydatów będących obywatelami polskimi, którzy mają prawo wybierania i najpóźniej w dniu wyborów kończą 21 lat i nie są przy tym skazani prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego Do Senatu zaś wybierzemy 100 przedstawicieli, o ile spełniają powyższe warunki i dodatkowo najpóźniej w dniu wyborów kończą 30 lat. Co istotne, kandydaci nie mogą jednocześnie ubiegać się o miejsce w Sejmie i Senacie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 09.09.2015

Autor:

Źródło:

INFOR

Tagi

wybory

Zdjęcia

Wybory parlamentarne 2015/ Fot. Fotolia
Wybory parlamentarne 2015/ Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama