reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Przedwyborcze obowiązki wójta

Przedwyborcze obowiązki wójta

Na czas tuż przed wyborami prezydenckimi, jak również w dniu wyborów, przewidziano dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wiele zadań, które w istotny sposób wpływają na poprawność i sprawność głosowania.

W dziewiątym dniu przed dniem wyborów (4 maja br.) upływa termin składania (przez wyborcę o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także przez wyborcę, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 75 lat) do wójta gminy, w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców, wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Wójt, w terminie trzech dni od dnia otrzymania wniosku, wzywa wyborcę do usunięcia ewentualnych wad wniosku.

Najpóźniej w piątym dniu przed dniem wyborów (5 maja br.) wyborca może złożyć do urzędu gminy pisemny wniosek o dopisanie go do spisu wyborców w wybranym przez niego obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce jego stałego zamieszkania albo gminy, w której czasowo przebywa. O dopisaniu lub wpisaniu do spisu wyborców osób niezwłocznie zawiadamia się urząd gminy właściwy ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania lub ostatniego zameldowania na pobyt stały. W tym samym terminie (nie później niż 5 maja br.) osoba kierująca placówką, w której utworzony został odrębny obwód głosowania, przekazuje do urzędu gminy wykaz osób, które będą przebywały w tych jednostkach w dniu wyborów.

Polecamy serwis: Organizacja

Na dwa dni przed wyborami (8 maja br.) do wójta składane są oświadczenia o cofnięciu pełnomocnictwa do głosowania. W tym samym dniu konsul oraz kapitan statku, drogą elektroniczną lub za pomocą innych dostępnych środków, zawiadamia właściwy urząd gminy o wpisaniu lub dopisaniu do spisu wyborców wyborcy stale zamieszkałego w kraju na terenie gminy właściwej dla danego wójta. Wójt wykreśla daną osobę ze spisu wyborców w gminie. Również nie później niż na dwa dni przed wyborami urząd gminy ma obowiązek, na wniosek wyborcy zmieniającego przed dniem wyborów miejsce pobytu, wydania zaświadczenia o jego prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów. Wyborca, który przed dniem pierwszego głosowania złożył wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania, otrzyma dwa zaświadczenia. Zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania. W przypadku utraty zaświadczenia, bez względu na przyczynę, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania. W tym samym czasie upływa termin na doręczenie wójtowi przez dyrektora jednostki samorządowej gminy, w której utworzony został odrębny obwód głosowania, dodatkowego wykazu wyborców przybyłych do tej jednostki później niż na pięć dni przed wyborami.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama