reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Sporządzanie spisu wyborców jako obowiązek gminy

Sporządzanie spisu wyborców jako obowiązek gminy

Spis wyborców sporządzany jest przez gminy przed każdymi wyborami. W związku z rozwojem prawa wyborczego zmieniła się formuła spisu, obowiązki gmin oraz uprawnienia wyborców.

Czym jest spis wyborców?

Spis wyborców to lista wszystkich osób w danym obwodzie głosowania uprawnionych do oddawania głosów. Sporządzany jest na podstawie rejestru wyborców przed każdymi wyborami, a na jego podstawie wydawane są później karty do głosowania. Obowiązek prowadzenia zarówno rejestru, jak i spisu wyborców spoczywa na jednostkach samorządu terytorialnego, a konkretnie na gminach.

Jakie są obowiązki gminy?

Gminy muszą sporządzić spis wyborców najpóźniej w dwudziestym pierwszym dniu przed dniem wyborów, w dwóch egzemplarzach, osobno dla każdego obwodu głosowania. Ze względu na rodzaj wyborów będzie to spis wyborców część A (w wyborach do Sejmu i Senatu, prezydenckich, do rad powiatu oraz sejmików województw) lub też część A i B (wybory do Parlamentu Europejskiego, do rad gmin oraz wybory wójta, burmistrza lub prezydenta).

Polecamy serwis: Organizacja

Spisy wyborców tworzy się nie tylko dla stałych obwodów głosowania, ale także dla jednostek stanowiących obwody odrębne – w domach pomocy społecznej, zakładach opieki zdrowotnej, zakładach karnych, aresztach śledczych, a także w domach studenckich i zespołach domów studenckich. Takie spisy tworzy się na podstawie wykazu osób, które w dniu wyborów będą przebywać w danej instytucji. Jednak w przypadku wyborów samorządowych (do rad, sejmików i wyborów wójta) wpisuje się jedynie osoby stale zamieszkałe na terenie jednostki samorządu terytorialnego, w której znajduje się dana instytucja.

Jakie uprawnienia przysługują wyborcy?

Chociaż co do zasady spis sporządza się na podstawie rejestru i tylko osoby uwzględnione w spisie mogą głosować w danym obwodzie głosowania, to kodeks wyborczy przewiduje także inne rozwiązania. Przede wszystkim osoby, które będą czasowo przebywać na terenie danej gminy lub też takie, które stale w niej zamieszkują mogą, nie później niż w piątym dniu przed dniem wyborów, złożyć pisemny wniosek o dodanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Regulacja ta nie dotyczy jednak wyborów samorządowych, a w wyborach do Senatu mogą z niej korzystać tylko osoby stale zamieszkujące daną gminę. Jeżeli zaś wyborca zmieni swoje miejsce pobytu przed dniem wyborów i nie skorzysta ze wskazanego wyżej rozwiązania, może – w gminie, w której rejestrze lub spisie jest ujęty, złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o byciu uprawnionym do głosowania. Z takim zaświadczeniem będzie on uprawniony do oddania głosu w każdym obwodzie głosowania. Analogicznie – sytuacja ta nie dotyczy wyborów samorządowych. Każdy wyborca ma także prawo do sprawdzenia w danej gminie, czy został ujęty w odpowiednim spisie wyborców. Może to zrobić między dwudziestym pierwszym a ósmym dniem przed dniem wyborów. Wyborcom przysługuje również prawo do wniesienia reklamacji do wójta lub innego organu, który sporządził wpis w związku z nieprawidłowościami sporządzenia wpisu. Terminy na rozpatrzenie reklamacji i wniesienie skargi do sądu rejonowego wynoszą dwa dni.

Kto jeszcze sporządza spis wyborców?

Obowiązek sporządzania przed każdymi wyborami spisu wyborców dotyczy także, oprócz gmin, kapitanów polskich statków morskich w stosunku do osób przebywających na takim statku w dniu wyborów oraz konsula w stosunku do osób przebywających za granicą,  posiadających polski paszport. Jeśli wyborca uwzględniony jest w którymś z ww. spisów, ewentualną reklamację powinien złożyć odpowiednio do kapitana statku lub konsula. W przypadku negatywnego rozpatrzenia reklamacji wyborcy nie przysługuje żaden środek zaskarżenia.

Podstawa prawna:

Kodeks wyborczy (ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r., Dz. U. nr 21 poz. 112 z późn. zm.).

Zobacz również: Informacja publiczna - definicja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama