reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Zmiana nazwy osiedla - uchwała

Zmiana nazwy osiedla - uchwała

Zdaniem Wojewody Śląskiego uchwała w sprawie zmiany nazwy osiedla nie stanowi aktu prawa miejscowego.

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 1 września 2017 r. (NR NPII.4131.1.501.2017) Wojewoda Śląski stwierdził nieważność uchwały rady miejskiej w sprawie zmiany nazw noszących znamiona komunizmu w mieście, z uwagi na jej sprzeczność z art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym (dalej: usg) i art. 4 ust. 1 i art. 13 pkt 2 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.

Rada miejska, podjętą uchwałą, dokonała zmiany nazwy Osiedla Musiała na Osiedle Saturn i Osiedla Marcelego Nowotki na Osiedle Nowe Miasto. Jako podstawę prawną wskazano art. 1 i art. 6 ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej i art. 18 ust. 2 pkt 13, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 usg. Uchwała została zakwalifikowana jako akt prawa miejscowego, co uzależniło jej wejście w życie od uprzedniej publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Zgodnie z wyjaśnieniami gminy ww. osiedla nie stanowią dróg publicznych ani dróg wewnętrznych – są zespołami mieszkaniowymi (w których wyodrębniono inne ulice), a ich własność przysługuje Gminie, Skarbowi Państwa oraz użytkownikom wieczystym: osobom fizycznym i prawnym.

Jak wskazał Wojewoda Śląski, zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 13 usg rada gminy może w drodze aktu prawa miejscowego nadać nazwę dla terenu, który stanowi drogę publiczną lub drogę wewnętrzną w rozumieniu ustawy o drogach publicznych. Nadanie nazwy dla innego terenu, rada może dokonać uchwałą zwykłą, tzn. niestanowiącą aktu prawa miejscowego. Zdaniem organu nadzoru, osiedla natomiast nie stanowią ani drogi publicznej, ani drogi wewnętrznej, a tym samym nadawanie aktowi prawnemu w tym zakresie waloru aktu powszechnie obowiązującego jest niedopuszczalne

W związku z powyższym, zdaniem Wojewody Śląskiego, uchwała została podjęta z naruszeniem art. 18 ust. 2 pkt 13 usg, co stanowi podstawę do stwierdzenia jej nieważności.

Mateusz Karciarz

prawnik, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego

Agata Szczepanowska

asystent, interesuje się prawem administracyjnym

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama