REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydanie zarządzeń zastępczych w przedmiocie dekomunizacji nazw ulic tylko do 2 grudnia 2017 r.

Wydanie zarządzeń zastępczych w przedmiocie dekomunizacji nazw ulic tylko do 2 grudnia 2017 r./ fot. Shutterstock
Wydanie zarządzeń zastępczych w przedmiocie dekomunizacji nazw ulic tylko do 2 grudnia 2017 r./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do dnia 2 grudnia 2017 r. wojewodowie mają czas na wydanie zarządzeń zastępczych w przedmiocie dekomunizacji nazw ulic i innych budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

REKLAMA

Przypomnijmy, że do dnia 2 września 2017 r. jednostki samorządu terytorialnego miały czas na tzw. dekomunizację, tj. zmianę nazw budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób. Termin ten określony został w art. 6 ust. 1 ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, na 12 miesięcy od dnia wejścia w życie przedmiotowej ustawy, co nastąpiło dnia 2 września 2016 r.

REKLAMA

Stosownie natomiast do art. 6 ust. 2 ww. ustawy, w przypadku niewykonania obowiązku zmiany nazwy budowli, obiektu, czy urządzenia użyteczności publicznej, wojewoda zobowiązany jest do wydania zarządzenia zastępcze, w którym nada nazwę niepropagującą komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym upłynął termin na dokonanie we własnym zakresie dekomunizacji (tj. w terminie do dnia 2 grudnia 2017 r.). Co ważne, zgodnie z ust. 3 przywołanego powyżej art. 6 ustawy, wydanie ww. zarządzenia zastępczego wymaga opinii Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu potwierdzającej niezgodność nazwy obowiązującej w dniu wejścia w życie ustawy dekomuniazacyjnej. Opinie te są przedstawiane niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 2 tygodni od dnia doręczenia żądania wojewody.

Polecamy: Gazeta Samorządu i Administracji

REKLAMA

W praktyce stosowania przepisów ww. ustawy pojawia się jednak szereg wątpliwości co do kwalifikowania określonych nazw (zwłaszcza nazw ulic) jako nazw, które propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny. W konsekwencji w wielu jednostkach samorządu terytorialnego zrezygnowano ze zmian takich nazw, zwłaszcza tych odnoszących się do konkretnych osób, którym w sposób jednoznaczny i bezsprzeczny nie można przypisać przynależności do „niepożądanych” przez ustawodawcę ustrojów państwowych, bądź też dat (bardzo często odnoszących się wyłącznie do konkretnego dnia i miesiąca – bez dookreślenia konkretnego roku). Pierwsze pojawiające się w tym zakresie orzeczenia sądów administracyjnych wskazują, że nie każda nazwa odnosząca się do osoby, czy daty, mimo – wydawać by się mogło – jednoznacznych skojarzeń, wymagać będzie obowiązkowej zmiany.

Powyższe jest o tyle istotne, że w odniesieniu do zarządzeń zastępczych wojewodów zastosowanie znajdą wybrane przepisy samorządowych ustaw ustrojowych dotyczące nadzoru nad działalnością JST, a w szczególności przepisy umożliwiające zaskarżenie – w terminie 30 dni od dnia doręczenia – takiego zarządzenia zastępczego do sądu administracyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Postępowanie administracyjne

Na marginesie niniejszych rozważań warto również zauważyć, że prawomocna zmiana przez wojewodę w drodze zarządzenia zastępczego dotychczasowej nazwy upamiętniającej – w ocenie wojewody – komunizm lub inny ustrój totalitarny nie wyklucza możliwości późniejszej samodzielnej zmiany nadanej nowej nazwy na inną, zgodnie z posiadanymi przez jednostki samorządu terytorialnego uprawnieniami do ustalania nazw, zwłaszcza ulic i placów będących drogami publicznymi.

Mateusz Karciarz

prawnik, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA