Związki nieformalne i najem - czy mamy prawo do dodatku osłonowego?
REKLAMA
REKLAMA
Tak, konkubinat, związki nieformalne oraz najem nie są przeszkodą do otrzymania dodatku osłonowego. Spełnione są kryteria dla wypłaty dodatku osłonowego.
REKLAMA
W opisanej sytuacji:
- Osoby żyjące w nieformalnych związkach mają prawo do dodatku osłonowego.
- Wynajem mieszkania nie jest przeszkodą do bycia gospodarstwem domowym w rozumieniu przepisów.
- W jednym mieszkaniu może być kilka gospodarstw domowych – kuchnia, łazienka w części wspólnej nie są tu przeszkodą. Jest możliwe, że obie rodziny opisane w pytaniu spełniają kryteria otrzymania dodatku osłonowego.
Osoby w związkach nieformalnych mają prawo do dodatku osłonowego
Art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o dodatku osłonowym stanowi, że dodatek osłonowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość dochodu netto nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę. Powołany fragment ustawy nie zawiera definicji pojęcia „gospodarstwo domowe”. Definicja ta znajduje się w Prawie ochrony środowiska. Wynika z niej, że wieloosobowe gospodarstwo domowe tworzą:
„osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące”.
Dodatek osłonowy - trzeba spełniać przesłanki definicji ustawowej
W sytuacji opisanej w pytaniu mamy do czynienia z gospodarstwem dwuosobowym pod warunkiem, że:
- osoby fizyczne pozostają w faktycznym związku,
- wspólnie mieszkają i
- gospodarują.
W treści definicji nie ma warunki, aby osoby tworzące gospodarstwo domowe były spokrewnione albo pozostawały w związku małżeńskim. Nie ma też warunku, że muszą być właścicielami nieruchomości, gdzie mieszkają.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.