REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć godziny nadliczbowe pracownika kultury

czas pracy, urlop, zegar, plan/ Fot. Fotolia
czas pracy, urlop, zegar, plan/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy instytucji kultury pracowali w sobotę w godz. 7.00 do 20.00 przy obsłudze imprezy. W zamian za pracę w godzinach nadliczbowych otrzymali dwa dni wolnego. Czy prawidłowo został rozliczony czas pracy? Czy przysługuje jeszcze dodatkowo wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych za przekroczenie przez pracownika tygodniowej normy czasu pracy?

Nie, pracownicy nie mają prawa do dodatku za przekroczenie średnitygodnowej normy czasu pracy, gdyż za pracę w sobotę przez 8 godzin otrzymali dzień wolny, natomiast za 5 godzin nadliczbowych w tym dniu( przekroczenie dobowe) pracodawca oddał im czas wolny w wymiarze 8 godzin.

REKLAMA

Pracownik za każdą godzinę pracy w godzinach nadliczbowych powinien otrzymać, oprócz normalnego wynagrodzenia, także dodatek w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia w zależności od tego, kiedy wystąpiły nadgodziny.

Najbardziej aktualna na rynku książka dotycząca klasyfikacji budżetowej

Dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje za pracę w godzinach nadliczbowych dobowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, oraz w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Zobacz również: Czy pracownik domu kultury może w czasie pracy uczestniczyć w spotkaniach organizacji pozarządowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia przysługuje za pracę w godzinach nadliczbowych w pozostałych dniach niż wyżej wymienione.

REKLAMA

Dodatek 100% przysługuje również z tytułu przekroczenia tygodniowej normy czasu pracy jest zawsze wypłacany dopiero na koniec okresu rozliczeniowego. Taki termin wypłaty dodatku za nadgodziny średniotygodniowe jest wynikiem tego, że pracodawca dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego sporządza bilans czasu pracy, na podstawie którego jest w stanie ocenić, czy doszło do przekroczenia normy 40-godzinnej. Ponieważ wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 80 k.p.), to po każdym miesiącu pracodawca powinien wypłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie odpowiednio do liczby godzin faktycznie przepracowanych w danym miesiącu wraz z dodatkami za nadgodziny dobowe.

Pracodawca ma również możliwość rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych przez udzielenie czasu wolnego. Decyzję o tym, czy praca w godzinach nadliczbowych zostanie zrekompensowana w formie pieniężnej czy przez oddanie czasu wolnego, podejmuje tylko i wyłącznie pracodawca.

W przypadku, gdy pracodawca oddaje czas wolny na wniosek zatrudnionego, to udziela 1 godzinę czasu wolnego w zamian za 1 godzinę nadliczbową. W takim przypadku nie ma żadnego ograniczenia co do terminu, w którym taki czas wolny ma być udzielony. Czas wolny może zostać udzielony również po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiły godziny nadliczbowe.

REKLAMA

Czas wolny może być także udzielany bez wniosku pracownika, tj. wyłącznie z inicjatywy pracodawcy. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek udzielić czasu wolnego w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiła praca nadliczbowa i to w proporcji 1 do 1,5 . Pracodawca, udzielając czasu wolnego, powinien wskazać, za które godziny nadliczbowe ten czas jest udzielany.

Obowiązek oddawania czasu wolnego w tym samym okresie rozliczeniowym bezpośrednio wpływa no to, że czas wolny za godziny nadliczbowe może dotyczyć tylko nadgodzin dobowych. W praktyce nie ma, więc możliwości zrekompensowania w ten sposób nadgodzin średniotygodniowych, o których istnieniu pracodawca dowiaduje się dopiero w momencie zakończenia okresu rozliczeniowego.

Podstawa prawna:

Art. 1511, art. 1512 § 1 i 2 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Pracownicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

REKLAMA

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

REKLAMA

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA