Kiedy wypłacany jest dodatek stażowy dla nauczyciela
REKLAMA
REKLAMA
Tak, dodatek stażowy będzie wypłacany z każdego stosunku pracy.
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela nauczycielom przysługuje dodatek za staż pracy w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.
Szczegółowe przypadku zaliczania okresów zatrudnienia, uprawniające do dodatków za staż pracy określił minister edukacji narodowej w rozporządzeniu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. W świetle przepisów tego rozporządzenia do okresów pracy uprawniających do dodatku za staż pracy wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy, w który stosunek pracy został rozwiązany lub wygasł bez względu na sposób ustania stosunku pracy i przerwy w zatrudnieniu.
REKLAMA
Do okresów pracy uprawniających do dodatku za staż pracy wlicza się także inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Nie podlegają natomiast wliczeniu np. okresy prowadzenia działalności gospodarczej. Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż w jednym stosunku pracy, okresy uprawniające do dodatku za staż pracy ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za staż pracy - nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie pracy, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu podstawowego zatrudnienia.
Nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach bądź u jednego pracodawcy w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć, do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół lub z każdego stosunku pracy wlicza się zakończone okresy pracy.
Podstawa prawna:
§ 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 416).
Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Polecamy serwis: Pracownicy
REKLAMA
REKLAMA