reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Fundusze unijne > Jak można już teraz przygotowywać projekt zgodny z wymaganiami programu operacyjnego

Jak można już teraz przygotowywać projekt zgodny z wymaganiami programu operacyjnego

Jak przebiegają prace nad PO RPW? Gdzie można zdobyć dokumentację niezbędną do przygotowywania projektów, które mogą się kwalifikować do wsparcia w ramach PO RPW? Jakie wydatki będą kwalifikowane? Czy sytuacja na rynku budowlanym powinna być brana pod uwagę przy przygotowywaniu projektów inwestycyjnych?


Wydaje się, że prace nad Programem Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej przebiegają trochę wolniej od prac nad innymi programami operacyjnymi. Jest to program niejako dodatkowy, który zazębia się z innymi programami i sporo czasu zajęło ustalanie tzw. linii demarkacyjnych.

W ramach konsultacji społecznych projektu Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przeprowadziło w marcu i kwietniu 2007 r. cykl pięciu konferencji regionalnych. 5 grudnia 2006 r. zakończyły się konsultacje prognozy oddziaływania na środowisko projektu PO RPW. Trwają jeszcze (do 25 czerwca) konsultacje projektu wytycznych ministra rozwoju regionalnego w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 - 2013.

Ministerstwo ogłosiło plan inwestycyjny, w którym znalazło się ponad 250 projektów. Dokumenty są dostępne na stronie www.mrr.gov.pl i na ich podstawie przyszli beneficjeni mogą przygotowywać się do pisania projektów.

Na tym etapie szczególnie pomocne są wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków. Jest dość szczegółowy dokument, w którym znajdziemy m.in. wykaz wydatków kwalifikowanych w ramach poszczególnych osi priorytetowych. Należy przy tym pamiętać, że jest to dopiero projekt dokumentu, nad którym trwają jeszcze konsultacje społeczne. Załącznikiem do tego dokumentu jest wzór oświadczenia o kwalifikowalności VAT.

Warto wiedzieć, że niezbędne wydatki dla realizacji projektu poniesione na przygotowanie mogą być uznane za kwalifikowalne, pod warunkiem że projekt kwalifikuje się do wsparcia w ramach PO RPW.

Są to wydatki na: dokumentację techniczną (w tym map lub szkiców lokalnych sytuujących projekt), studium wykonalności, wnioski o dofinansowanie projektu, analizy finansowej, raport oddziaływania na środowisko, dokumentację przetargową, inne dokumenty niezbędne do przygotowania projektu, o ile są wymagane przez prawo. W przypadku projektów realizowanych w ramach PO RPW całkowita kwota planowanych kosztów zarządzania projektem (koszty ogólne + koszty osobowe) nie może przekroczyć 1 proc. wydatków kwalifikowalnych w ramach projektu.

Przed uzyskaniem informacji o wstępnej kwalifikacji projektu do wsparcia, kwalifikowany będzie wydatek związany jedynie z przygotowaniem wstępnego studium wykonalności. Ponadto prace przygotowawcze, z wyjątkiem projektów realizowanych przez MŚP nie są wydatkiem kwalifikowanym w ramach krajowej pomocy regionalnej.

Trzeba zwrócić uwagę na trudną sytuację w sektorze budownictwa, a duża część projektów, które będą realizowane w ramach PO RPW, dotyczy budowy dróg, budowy i rozbudowy uczelni wyższych czy rozbudowy infrastruktury turystyki kongresowej i wystawowej.

Ważne jest więc dobre ocenienie sytuacji w branży, by wypracować realistyczny harmonogram realizacji projektów. Być może konieczne byłoby utworzenie w ramach programu czegoś w rodzaju międzyregionalnego sztabu operacyjnego, który monitorowałby przebieg prac.


ANDRZEJ SZOSZKIEWICZ

firma konsultingowa Smartlink


AO

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama