REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można już teraz przygotowywać projekt zgodny z wymaganiami programu operacyjnego

REKLAMA

Jak przebiegają prace nad PO RPW? Gdzie można zdobyć dokumentację niezbędną do przygotowywania projektów, które mogą się kwalifikować do wsparcia w ramach PO RPW? Jakie wydatki będą kwalifikowane? Czy sytuacja na rynku budowlanym powinna być brana pod uwagę przy przygotowywaniu projektów inwestycyjnych?

Wydaje się, że prace nad Programem Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej przebiegają trochę wolniej od prac nad innymi programami operacyjnymi. Jest to program niejako dodatkowy, który zazębia się z innymi programami i sporo czasu zajęło ustalanie tzw. linii demarkacyjnych.

W ramach konsultacji społecznych projektu Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przeprowadziło w marcu i kwietniu 2007 r. cykl pięciu konferencji regionalnych. 5 grudnia 2006 r. zakończyły się konsultacje prognozy oddziaływania na środowisko projektu PO RPW. Trwają jeszcze (do 25 czerwca) konsultacje projektu wytycznych ministra rozwoju regionalnego w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 - 2013.

Ministerstwo ogłosiło plan inwestycyjny, w którym znalazło się ponad 250 projektów. Dokumenty są dostępne na stronie www.mrr.gov.pl i na ich podstawie przyszli beneficjeni mogą przygotowywać się do pisania projektów.

Na tym etapie szczególnie pomocne są wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków. Jest dość szczegółowy dokument, w którym znajdziemy m.in. wykaz wydatków kwalifikowanych w ramach poszczególnych osi priorytetowych. Należy przy tym pamiętać, że jest to dopiero projekt dokumentu, nad którym trwają jeszcze konsultacje społeczne. Załącznikiem do tego dokumentu jest wzór oświadczenia o kwalifikowalności VAT.

Warto wiedzieć, że niezbędne wydatki dla realizacji projektu poniesione na przygotowanie mogą być uznane za kwalifikowalne, pod warunkiem że projekt kwalifikuje się do wsparcia w ramach PO RPW.

Są to wydatki na: dokumentację techniczną (w tym map lub szkiców lokalnych sytuujących projekt), studium wykonalności, wnioski o dofinansowanie projektu, analizy finansowej, raport oddziaływania na środowisko, dokumentację przetargową, inne dokumenty niezbędne do przygotowania projektu, o ile są wymagane przez prawo. W przypadku projektów realizowanych w ramach PO RPW całkowita kwota planowanych kosztów zarządzania projektem (koszty ogólne + koszty osobowe) nie może przekroczyć 1 proc. wydatków kwalifikowalnych w ramach projektu.

Przed uzyskaniem informacji o wstępnej kwalifikacji projektu do wsparcia, kwalifikowany będzie wydatek związany jedynie z przygotowaniem wstępnego studium wykonalności. Ponadto prace przygotowawcze, z wyjątkiem projektów realizowanych przez MŚP nie są wydatkiem kwalifikowanym w ramach krajowej pomocy regionalnej.

Trzeba zwrócić uwagę na trudną sytuację w sektorze budownictwa, a duża część projektów, które będą realizowane w ramach PO RPW, dotyczy budowy dróg, budowy i rozbudowy uczelni wyższych czy rozbudowy infrastruktury turystyki kongresowej i wystawowej.

Ważne jest więc dobre ocenienie sytuacji w branży, by wypracować realistyczny harmonogram realizacji projektów. Być może konieczne byłoby utworzenie w ramach programu czegoś w rodzaju międzyregionalnego sztabu operacyjnego, który monitorowałby przebieg prac.


ANDRZEJ SZOSZKIEWICZ

firma konsultingowa Smartlink


AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

  Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  REKLAMA

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  REKLAMA

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA