REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można już teraz przygotowywać projekt zgodny z wymaganiami programu operacyjnego

REKLAMA

Jak przebiegają prace nad PO RPW? Gdzie można zdobyć dokumentację niezbędną do przygotowywania projektów, które mogą się kwalifikować do wsparcia w ramach PO RPW? Jakie wydatki będą kwalifikowane? Czy sytuacja na rynku budowlanym powinna być brana pod uwagę przy przygotowywaniu projektów inwestycyjnych?

Wydaje się, że prace nad Programem Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej przebiegają trochę wolniej od prac nad innymi programami operacyjnymi. Jest to program niejako dodatkowy, który zazębia się z innymi programami i sporo czasu zajęło ustalanie tzw. linii demarkacyjnych.

W ramach konsultacji społecznych projektu Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przeprowadziło w marcu i kwietniu 2007 r. cykl pięciu konferencji regionalnych. 5 grudnia 2006 r. zakończyły się konsultacje prognozy oddziaływania na środowisko projektu PO RPW. Trwają jeszcze (do 25 czerwca) konsultacje projektu wytycznych ministra rozwoju regionalnego w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 - 2013.

Ministerstwo ogłosiło plan inwestycyjny, w którym znalazło się ponad 250 projektów. Dokumenty są dostępne na stronie www.mrr.gov.pl i na ich podstawie przyszli beneficjeni mogą przygotowywać się do pisania projektów.

Na tym etapie szczególnie pomocne są wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków. Jest dość szczegółowy dokument, w którym znajdziemy m.in. wykaz wydatków kwalifikowanych w ramach poszczególnych osi priorytetowych. Należy przy tym pamiętać, że jest to dopiero projekt dokumentu, nad którym trwają jeszcze konsultacje społeczne. Załącznikiem do tego dokumentu jest wzór oświadczenia o kwalifikowalności VAT.

Warto wiedzieć, że niezbędne wydatki dla realizacji projektu poniesione na przygotowanie mogą być uznane za kwalifikowalne, pod warunkiem że projekt kwalifikuje się do wsparcia w ramach PO RPW.

Są to wydatki na: dokumentację techniczną (w tym map lub szkiców lokalnych sytuujących projekt), studium wykonalności, wnioski o dofinansowanie projektu, analizy finansowej, raport oddziaływania na środowisko, dokumentację przetargową, inne dokumenty niezbędne do przygotowania projektu, o ile są wymagane przez prawo. W przypadku projektów realizowanych w ramach PO RPW całkowita kwota planowanych kosztów zarządzania projektem (koszty ogólne + koszty osobowe) nie może przekroczyć 1 proc. wydatków kwalifikowalnych w ramach projektu.

Przed uzyskaniem informacji o wstępnej kwalifikacji projektu do wsparcia, kwalifikowany będzie wydatek związany jedynie z przygotowaniem wstępnego studium wykonalności. Ponadto prace przygotowawcze, z wyjątkiem projektów realizowanych przez MŚP nie są wydatkiem kwalifikowanym w ramach krajowej pomocy regionalnej.

Trzeba zwrócić uwagę na trudną sytuację w sektorze budownictwa, a duża część projektów, które będą realizowane w ramach PO RPW, dotyczy budowy dróg, budowy i rozbudowy uczelni wyższych czy rozbudowy infrastruktury turystyki kongresowej i wystawowej.

Ważne jest więc dobre ocenienie sytuacji w branży, by wypracować realistyczny harmonogram realizacji projektów. Być może konieczne byłoby utworzenie w ramach programu czegoś w rodzaju międzyregionalnego sztabu operacyjnego, który monitorowałby przebieg prac.


ANDRZEJ SZOSZKIEWICZ

firma konsultingowa Smartlink


AO

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi liczba ludności Polski na koniec 2024 roku? [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunkowe dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec 2024 r. Jest spadek.

Podwyżka o 40% (marchewka) a podniesienie wieku emerytalnego (kij). Wcześniej był postulat 3 miesięcy urlopu za 7 lat pracy w jednej firmie

Autorem propozycji podwyżki o 20% w 2025 r. i o 20% w 2026 r. jest Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. Mowa jest o podwyżkach płac w sferze budżetowej w tym roku i co najmniej 20 proc. w przyszłym. Wcześniej związkowiec postulował wprowadzenie urlopu 3 miesięcy za 7 lat pracy. Propozycje oceniam jako nierealne do wprowadzenia.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy

Coraz więcej nastolatków sięga po elektroniczne papierosy. Jest to co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat. Tak wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego podczas rozpoczętej w środę w Sejmie konferencji poświęconej uzależnieniom.

Dwoje seniorów padło ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracili ponad 400 tys. zł

Oszuści nie ustają w polowaniach. Dwoje seniorów – 74-latka z Lublina i 76-latek z powiatu zamojskiego – zostali oszukani w internecie. Zamiast zyskownych inwestycji, za radą „doradców” zainstalowali oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom przejąć pieniądze z ich kont bankowych – podała policja.

REKLAMA

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie

Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że do programu zakwalifikowało się ponad 23 tys. par, efektem jest 9258 ciąż.

Nowy wymiar edukacji dla przyszłych liderów HR i biznesu. Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły

Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla MŚP oraz administracji publicznej i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.

Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA