REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie szkoleń i instytucji rynku pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Andrzej Okrasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) został już zaakceptowany przez Komisję Europejską. W ramach tego programu finansowo wspierane będą m.in. projekty podnoszące kwalifikacje urzędników samorządowych, rozwój rynku pracy i instytucji pomocy społecznej. W kilku województwach ruszyły już konkursy pilotażowe.

Cały budżet PO KL wynosi około 11,5 mld euro, w tym są środki unijne i krajowe (z Europejskiego Funduszu Społecznego - 9,7 mld zł).

REKLAMA

Priorytety i działania, na jakie zostaną przeznaczone te środki, określa Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Program składa się z dziesięciu Priorytetów, realizowanych zarówno na poziomie centralnym, jak i regionalnym.

Zatrudnienie i integracja

REKLAMA

W ramach pierwszego priorytetu będzie można organizować system szkoleń podnoszących kwalifikacje służb zatrudnienia, w tym pracowników powiatowych urzędów pracy oraz informatyzacje tych służb. Na dofinansowanie mogą liczyć programy i projekty wpływające na rozwój usług rynku pracy, wprowadzenie nowych metod i instrumentów aktywizacji zawodowej.

Pomoc będzie realizowana dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Upowszechnione ma być pośrednictwo pracy i doradztwa zawodowego. W ramach PO KL wzmocnione będą różne formy partnerstwa z publicznymi służbami zatrudniania oraz z instytucjami pomocy społecznej.

W Priorytecie II pomoc będzie udzielona m.in na projekty szkoleń i doradztwa dla pracowników i przedsiębiorców oraz partnerów społecznych działających na rzecz wzrostu zatrudnienia w gminie i powiecie. Realizowane mogą też być projekty przyczyniające się do podniesienia jakości i rozwoju usług szkoleniowych. Cele i zadania w tym priorytecie mogą być realizowane również przez instytucje samorządowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach Priorytetu III wzmacniana będzie zdolność systemu oświaty.

Dobre rządzenie

Priorytet V jest adresowany częściowo do jednostek samorządu terytorialnego. W ramach tego priorytetu przewidywane jest wsparcie polskiej administracji w realizacji programów i projektów udoskonalających proces stanowienia prawa, w tym prawa lokalnego. Realizowany będzie przegląd istniejących już aktów prawnych pod kątem możliwości ich upraszczania.

Poprawiona ma być jakość usług związanych z rejestracją działalności gospodarczej.

Realizowane będą projekty współpracy partnerskiej administracji publicznej z partnerami społecznymi i organizacjami pozarządowymi.

REKLAMA

Ciekawym, tzw. celem szczegółowym Ppriorytetu V, jest modernizacja procesów zarządzania w administracji publicznej i wymiarze sprawiedliwości. W ramach tego celu wspierane będą projekty, modernizujące zarządzanie finansowe poprzez wdrożenie systemu wieloletniego planowania budżetowego w ujęciu zadaniowym u wszystkich dysponentów środków budżetowych. Dofinansowane będą projekty wzmacniające zdolność w zakresie opracowywania i wdrażania strategii i programów rozwojowych o zasięgu lokalnym i regionalnym opracowywanych przez jednostki samorządowe.

Wdrożone będą także usprawnienia zarządcze w urzędach administracji samorządowej, w tym m.in. w zakresie zarządzania jakością usług administracyjnych, komunikowania wewnętrznego w urzędzie samorządowym oraz zarządzania ryzykiem.

Pomoc finansową można otrzymać na podnoszenie jakości usług publicznych świadczonych przez urzędy samorządowe, w szczególności poprzez upowszechnienie standardów obsługi klienta i tworzenie biur obsługi klienta.

Rynek pracy

W ramach Priorytetu VI upowszechnione będzie pośrednictwo pracy i doradztwa zawodowego na poziomie regionalnym, w tym m.in. poprzez zwiększenie dostępu do usług oraz zastosowanie nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Wspierane będą projekty poprawiające dostęp do informacji o usługach świadczonych przez instytucje rynku pracy, w tym powiatowe urzędy pracy.

Wspierane będą również projekty realizowane przez samorządy, a przyczyniające się do:

• zmniejszenia bezrobocia w gminie i regionie,

• zwiększenia zatrudnienia wśród osób młodych,

• zwiększenia zatrudnienia osób starszych.

W Priorytecie VII stawia się na promocję integracji społecznej. Wsparcie otrzymają projekty poprawiające dostęp do rynku pracy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Na pomoc mogą liczyć inicjatywy samorządowe przyczyniające się do rozwoju poziomu zatrudnienia na terenach wiejskich.

Z kolei w ramach Priorytetu VIII wspierane będą finansowo przedsięwzięcia nastawione na rozwój kadr dla gospodarki.

Natomiast w Priorytecie IX przewidziano cztery główne cele:

• zmniejszenie nierówności w upowszechnieniu edukacji, szczególnie pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi,

• zmniejszenie nierówności w jakości usług edukacyjnych,

• podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego,

• wzmocnienie rozwoju zawodowego i podnoszenie kwalifikacji nauczycieli w gminach wiejskich.

PRZYKŁAD

Z JAKIEGO PRIORYTETU I DZIAŁANIA POMOC FINANSOWA

Gmina z woj. zachodniopomorskiego będzie realizować w ramach PO KL dwa odrębne projekty o nazwie:

1. Stworzenie kodeksu etyki i standardów etycznych urzędnika i samorządowca.

2. Stworzenie strategii rozwoju gospodarczego i infrastrukturalnego gminy na okres 2008 - 2015.

Gmina będzie się starać o udzielenie pomocy finansowej z PO KL na stworzenie potrzebnych analiz, ekspertyz i prognoz. Wniosek jest wpisany w tym przypadku w Priorytet V - Dobre rządzenie i w cel szczegółowy - Modernizacja procesów zarządzania w administracji publicznej i wymiarze sprawiedliwości.

Priorytety w PO KL

ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasinski@infor.pl

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA