REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie szkoleń i instytucji rynku pracy

Andrzej Okrasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) został już zaakceptowany przez Komisję Europejską. W ramach tego programu finansowo wspierane będą m.in. projekty podnoszące kwalifikacje urzędników samorządowych, rozwój rynku pracy i instytucji pomocy społecznej. W kilku województwach ruszyły już konkursy pilotażowe.

Cały budżet PO KL wynosi około 11,5 mld euro, w tym są środki unijne i krajowe (z Europejskiego Funduszu Społecznego - 9,7 mld zł).

REKLAMA

Priorytety i działania, na jakie zostaną przeznaczone te środki, określa Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Program składa się z dziesięciu Priorytetów, realizowanych zarówno na poziomie centralnym, jak i regionalnym.

Zatrudnienie i integracja

REKLAMA

W ramach pierwszego priorytetu będzie można organizować system szkoleń podnoszących kwalifikacje służb zatrudnienia, w tym pracowników powiatowych urzędów pracy oraz informatyzacje tych służb. Na dofinansowanie mogą liczyć programy i projekty wpływające na rozwój usług rynku pracy, wprowadzenie nowych metod i instrumentów aktywizacji zawodowej.

Pomoc będzie realizowana dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Upowszechnione ma być pośrednictwo pracy i doradztwa zawodowego. W ramach PO KL wzmocnione będą różne formy partnerstwa z publicznymi służbami zatrudniania oraz z instytucjami pomocy społecznej.

W Priorytecie II pomoc będzie udzielona m.in na projekty szkoleń i doradztwa dla pracowników i przedsiębiorców oraz partnerów społecznych działających na rzecz wzrostu zatrudnienia w gminie i powiecie. Realizowane mogą też być projekty przyczyniające się do podniesienia jakości i rozwoju usług szkoleniowych. Cele i zadania w tym priorytecie mogą być realizowane również przez instytucje samorządowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach Priorytetu III wzmacniana będzie zdolność systemu oświaty.

Dobre rządzenie

Priorytet V jest adresowany częściowo do jednostek samorządu terytorialnego. W ramach tego priorytetu przewidywane jest wsparcie polskiej administracji w realizacji programów i projektów udoskonalających proces stanowienia prawa, w tym prawa lokalnego. Realizowany będzie przegląd istniejących już aktów prawnych pod kątem możliwości ich upraszczania.

Poprawiona ma być jakość usług związanych z rejestracją działalności gospodarczej.

Realizowane będą projekty współpracy partnerskiej administracji publicznej z partnerami społecznymi i organizacjami pozarządowymi.

REKLAMA

Ciekawym, tzw. celem szczegółowym Ppriorytetu V, jest modernizacja procesów zarządzania w administracji publicznej i wymiarze sprawiedliwości. W ramach tego celu wspierane będą projekty, modernizujące zarządzanie finansowe poprzez wdrożenie systemu wieloletniego planowania budżetowego w ujęciu zadaniowym u wszystkich dysponentów środków budżetowych. Dofinansowane będą projekty wzmacniające zdolność w zakresie opracowywania i wdrażania strategii i programów rozwojowych o zasięgu lokalnym i regionalnym opracowywanych przez jednostki samorządowe.

Wdrożone będą także usprawnienia zarządcze w urzędach administracji samorządowej, w tym m.in. w zakresie zarządzania jakością usług administracyjnych, komunikowania wewnętrznego w urzędzie samorządowym oraz zarządzania ryzykiem.

Pomoc finansową można otrzymać na podnoszenie jakości usług publicznych świadczonych przez urzędy samorządowe, w szczególności poprzez upowszechnienie standardów obsługi klienta i tworzenie biur obsługi klienta.

Rynek pracy

W ramach Priorytetu VI upowszechnione będzie pośrednictwo pracy i doradztwa zawodowego na poziomie regionalnym, w tym m.in. poprzez zwiększenie dostępu do usług oraz zastosowanie nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Wspierane będą projekty poprawiające dostęp do informacji o usługach świadczonych przez instytucje rynku pracy, w tym powiatowe urzędy pracy.

Wspierane będą również projekty realizowane przez samorządy, a przyczyniające się do:

• zmniejszenia bezrobocia w gminie i regionie,

• zwiększenia zatrudnienia wśród osób młodych,

• zwiększenia zatrudnienia osób starszych.

W Priorytecie VII stawia się na promocję integracji społecznej. Wsparcie otrzymają projekty poprawiające dostęp do rynku pracy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Na pomoc mogą liczyć inicjatywy samorządowe przyczyniające się do rozwoju poziomu zatrudnienia na terenach wiejskich.

Z kolei w ramach Priorytetu VIII wspierane będą finansowo przedsięwzięcia nastawione na rozwój kadr dla gospodarki.

Natomiast w Priorytecie IX przewidziano cztery główne cele:

• zmniejszenie nierówności w upowszechnieniu edukacji, szczególnie pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi,

• zmniejszenie nierówności w jakości usług edukacyjnych,

• podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego,

• wzmocnienie rozwoju zawodowego i podnoszenie kwalifikacji nauczycieli w gminach wiejskich.

PRZYKŁAD

Z JAKIEGO PRIORYTETU I DZIAŁANIA POMOC FINANSOWA

Gmina z woj. zachodniopomorskiego będzie realizować w ramach PO KL dwa odrębne projekty o nazwie:

1. Stworzenie kodeksu etyki i standardów etycznych urzędnika i samorządowca.

2. Stworzenie strategii rozwoju gospodarczego i infrastrukturalnego gminy na okres 2008 - 2015.

Gmina będzie się starać o udzielenie pomocy finansowej z PO KL na stworzenie potrzebnych analiz, ekspertyz i prognoz. Wniosek jest wpisany w tym przypadku w Priorytet V - Dobre rządzenie i w cel szczegółowy - Modernizacja procesów zarządzania w administracji publicznej i wymiarze sprawiedliwości.

Priorytety w PO KL

ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasinski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA