REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie szkoleń i instytucji rynku pracy

Andrzej Okrasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) został już zaakceptowany przez Komisję Europejską. W ramach tego programu finansowo wspierane będą m.in. projekty podnoszące kwalifikacje urzędników samorządowych, rozwój rynku pracy i instytucji pomocy społecznej. W kilku województwach ruszyły już konkursy pilotażowe.

Cały budżet PO KL wynosi około 11,5 mld euro, w tym są środki unijne i krajowe (z Europejskiego Funduszu Społecznego - 9,7 mld zł).

REKLAMA

Priorytety i działania, na jakie zostaną przeznaczone te środki, określa Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Program składa się z dziesięciu Priorytetów, realizowanych zarówno na poziomie centralnym, jak i regionalnym.

Zatrudnienie i integracja

REKLAMA

W ramach pierwszego priorytetu będzie można organizować system szkoleń podnoszących kwalifikacje służb zatrudnienia, w tym pracowników powiatowych urzędów pracy oraz informatyzacje tych służb. Na dofinansowanie mogą liczyć programy i projekty wpływające na rozwój usług rynku pracy, wprowadzenie nowych metod i instrumentów aktywizacji zawodowej.

Pomoc będzie realizowana dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Upowszechnione ma być pośrednictwo pracy i doradztwa zawodowego. W ramach PO KL wzmocnione będą różne formy partnerstwa z publicznymi służbami zatrudniania oraz z instytucjami pomocy społecznej.

W Priorytecie II pomoc będzie udzielona m.in na projekty szkoleń i doradztwa dla pracowników i przedsiębiorców oraz partnerów społecznych działających na rzecz wzrostu zatrudnienia w gminie i powiecie. Realizowane mogą też być projekty przyczyniające się do podniesienia jakości i rozwoju usług szkoleniowych. Cele i zadania w tym priorytecie mogą być realizowane również przez instytucje samorządowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach Priorytetu III wzmacniana będzie zdolność systemu oświaty.

Dobre rządzenie

Priorytet V jest adresowany częściowo do jednostek samorządu terytorialnego. W ramach tego priorytetu przewidywane jest wsparcie polskiej administracji w realizacji programów i projektów udoskonalających proces stanowienia prawa, w tym prawa lokalnego. Realizowany będzie przegląd istniejących już aktów prawnych pod kątem możliwości ich upraszczania.

Poprawiona ma być jakość usług związanych z rejestracją działalności gospodarczej.

Realizowane będą projekty współpracy partnerskiej administracji publicznej z partnerami społecznymi i organizacjami pozarządowymi.

REKLAMA

Ciekawym, tzw. celem szczegółowym Ppriorytetu V, jest modernizacja procesów zarządzania w administracji publicznej i wymiarze sprawiedliwości. W ramach tego celu wspierane będą projekty, modernizujące zarządzanie finansowe poprzez wdrożenie systemu wieloletniego planowania budżetowego w ujęciu zadaniowym u wszystkich dysponentów środków budżetowych. Dofinansowane będą projekty wzmacniające zdolność w zakresie opracowywania i wdrażania strategii i programów rozwojowych o zasięgu lokalnym i regionalnym opracowywanych przez jednostki samorządowe.

Wdrożone będą także usprawnienia zarządcze w urzędach administracji samorządowej, w tym m.in. w zakresie zarządzania jakością usług administracyjnych, komunikowania wewnętrznego w urzędzie samorządowym oraz zarządzania ryzykiem.

Pomoc finansową można otrzymać na podnoszenie jakości usług publicznych świadczonych przez urzędy samorządowe, w szczególności poprzez upowszechnienie standardów obsługi klienta i tworzenie biur obsługi klienta.

Rynek pracy

W ramach Priorytetu VI upowszechnione będzie pośrednictwo pracy i doradztwa zawodowego na poziomie regionalnym, w tym m.in. poprzez zwiększenie dostępu do usług oraz zastosowanie nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Wspierane będą projekty poprawiające dostęp do informacji o usługach świadczonych przez instytucje rynku pracy, w tym powiatowe urzędy pracy.

Wspierane będą również projekty realizowane przez samorządy, a przyczyniające się do:

• zmniejszenia bezrobocia w gminie i regionie,

• zwiększenia zatrudnienia wśród osób młodych,

• zwiększenia zatrudnienia osób starszych.

W Priorytecie VII stawia się na promocję integracji społecznej. Wsparcie otrzymają projekty poprawiające dostęp do rynku pracy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Na pomoc mogą liczyć inicjatywy samorządowe przyczyniające się do rozwoju poziomu zatrudnienia na terenach wiejskich.

Z kolei w ramach Priorytetu VIII wspierane będą finansowo przedsięwzięcia nastawione na rozwój kadr dla gospodarki.

Natomiast w Priorytecie IX przewidziano cztery główne cele:

• zmniejszenie nierówności w upowszechnieniu edukacji, szczególnie pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi,

• zmniejszenie nierówności w jakości usług edukacyjnych,

• podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego,

• wzmocnienie rozwoju zawodowego i podnoszenie kwalifikacji nauczycieli w gminach wiejskich.

PRZYKŁAD

Z JAKIEGO PRIORYTETU I DZIAŁANIA POMOC FINANSOWA

Gmina z woj. zachodniopomorskiego będzie realizować w ramach PO KL dwa odrębne projekty o nazwie:

1. Stworzenie kodeksu etyki i standardów etycznych urzędnika i samorządowca.

2. Stworzenie strategii rozwoju gospodarczego i infrastrukturalnego gminy na okres 2008 - 2015.

Gmina będzie się starać o udzielenie pomocy finansowej z PO KL na stworzenie potrzebnych analiz, ekspertyz i prognoz. Wniosek jest wpisany w tym przypadku w Priorytet V - Dobre rządzenie i w cel szczegółowy - Modernizacja procesów zarządzania w administracji publicznej i wymiarze sprawiedliwości.

Priorytety w PO KL

ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasinski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA