REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie szkoleń i instytucji rynku pracy

Andrzej Okrasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) został już zaakceptowany przez Komisję Europejską. W ramach tego programu finansowo wspierane będą m.in. projekty podnoszące kwalifikacje urzędników samorządowych, rozwój rynku pracy i instytucji pomocy społecznej. W kilku województwach ruszyły już konkursy pilotażowe.

Cały budżet PO KL wynosi około 11,5 mld euro, w tym są środki unijne i krajowe (z Europejskiego Funduszu Społecznego - 9,7 mld zł).

REKLAMA

Priorytety i działania, na jakie zostaną przeznaczone te środki, określa Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Program składa się z dziesięciu Priorytetów, realizowanych zarówno na poziomie centralnym, jak i regionalnym.

Zatrudnienie i integracja

REKLAMA

W ramach pierwszego priorytetu będzie można organizować system szkoleń podnoszących kwalifikacje służb zatrudnienia, w tym pracowników powiatowych urzędów pracy oraz informatyzacje tych służb. Na dofinansowanie mogą liczyć programy i projekty wpływające na rozwój usług rynku pracy, wprowadzenie nowych metod i instrumentów aktywizacji zawodowej.

Pomoc będzie realizowana dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Upowszechnione ma być pośrednictwo pracy i doradztwa zawodowego. W ramach PO KL wzmocnione będą różne formy partnerstwa z publicznymi służbami zatrudniania oraz z instytucjami pomocy społecznej.

W Priorytecie II pomoc będzie udzielona m.in na projekty szkoleń i doradztwa dla pracowników i przedsiębiorców oraz partnerów społecznych działających na rzecz wzrostu zatrudnienia w gminie i powiecie. Realizowane mogą też być projekty przyczyniające się do podniesienia jakości i rozwoju usług szkoleniowych. Cele i zadania w tym priorytecie mogą być realizowane również przez instytucje samorządowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach Priorytetu III wzmacniana będzie zdolność systemu oświaty.

Dobre rządzenie

Priorytet V jest adresowany częściowo do jednostek samorządu terytorialnego. W ramach tego priorytetu przewidywane jest wsparcie polskiej administracji w realizacji programów i projektów udoskonalających proces stanowienia prawa, w tym prawa lokalnego. Realizowany będzie przegląd istniejących już aktów prawnych pod kątem możliwości ich upraszczania.

Poprawiona ma być jakość usług związanych z rejestracją działalności gospodarczej.

Realizowane będą projekty współpracy partnerskiej administracji publicznej z partnerami społecznymi i organizacjami pozarządowymi.

REKLAMA

Ciekawym, tzw. celem szczegółowym Ppriorytetu V, jest modernizacja procesów zarządzania w administracji publicznej i wymiarze sprawiedliwości. W ramach tego celu wspierane będą projekty, modernizujące zarządzanie finansowe poprzez wdrożenie systemu wieloletniego planowania budżetowego w ujęciu zadaniowym u wszystkich dysponentów środków budżetowych. Dofinansowane będą projekty wzmacniające zdolność w zakresie opracowywania i wdrażania strategii i programów rozwojowych o zasięgu lokalnym i regionalnym opracowywanych przez jednostki samorządowe.

Wdrożone będą także usprawnienia zarządcze w urzędach administracji samorządowej, w tym m.in. w zakresie zarządzania jakością usług administracyjnych, komunikowania wewnętrznego w urzędzie samorządowym oraz zarządzania ryzykiem.

Pomoc finansową można otrzymać na podnoszenie jakości usług publicznych świadczonych przez urzędy samorządowe, w szczególności poprzez upowszechnienie standardów obsługi klienta i tworzenie biur obsługi klienta.

Rynek pracy

W ramach Priorytetu VI upowszechnione będzie pośrednictwo pracy i doradztwa zawodowego na poziomie regionalnym, w tym m.in. poprzez zwiększenie dostępu do usług oraz zastosowanie nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Wspierane będą projekty poprawiające dostęp do informacji o usługach świadczonych przez instytucje rynku pracy, w tym powiatowe urzędy pracy.

Wspierane będą również projekty realizowane przez samorządy, a przyczyniające się do:

• zmniejszenia bezrobocia w gminie i regionie,

• zwiększenia zatrudnienia wśród osób młodych,

• zwiększenia zatrudnienia osób starszych.

W Priorytecie VII stawia się na promocję integracji społecznej. Wsparcie otrzymają projekty poprawiające dostęp do rynku pracy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Na pomoc mogą liczyć inicjatywy samorządowe przyczyniające się do rozwoju poziomu zatrudnienia na terenach wiejskich.

Z kolei w ramach Priorytetu VIII wspierane będą finansowo przedsięwzięcia nastawione na rozwój kadr dla gospodarki.

Natomiast w Priorytecie IX przewidziano cztery główne cele:

• zmniejszenie nierówności w upowszechnieniu edukacji, szczególnie pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi,

• zmniejszenie nierówności w jakości usług edukacyjnych,

• podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego,

• wzmocnienie rozwoju zawodowego i podnoszenie kwalifikacji nauczycieli w gminach wiejskich.

PRZYKŁAD

Z JAKIEGO PRIORYTETU I DZIAŁANIA POMOC FINANSOWA

Gmina z woj. zachodniopomorskiego będzie realizować w ramach PO KL dwa odrębne projekty o nazwie:

1. Stworzenie kodeksu etyki i standardów etycznych urzędnika i samorządowca.

2. Stworzenie strategii rozwoju gospodarczego i infrastrukturalnego gminy na okres 2008 - 2015.

Gmina będzie się starać o udzielenie pomocy finansowej z PO KL na stworzenie potrzebnych analiz, ekspertyz i prognoz. Wniosek jest wpisany w tym przypadku w Priorytet V - Dobre rządzenie i w cel szczegółowy - Modernizacja procesów zarządzania w administracji publicznej i wymiarze sprawiedliwości.

Priorytety w PO KL

ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasinski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA