REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O czym trzeba pamiętać przygotowując wniosek o dofinansowanie projektu z PO KL

JG
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na co w szczególności zwracać uwagę pisząc wniosek o dofinansowanie, jak zorganizować ośrodek przedszkolny i na co uważać? Czy warto przygotować wniosek w partnerstwie?

ANNA BLUMSZTAJN

REKLAMA

Fundacja Rozwoju Dzieci im. A. Komeńskiego w Warszawie


REKLAMA

Pisanie projektu należy rozpocząć od diagnozy demograficznej. Ustalić, ile dzieci w wieku od trzech do pięciu lat jest w poszczególnych miejscowościach gminy, ile jest dzieci młodszych. Przygotowując wniosek, należy też pamiętać o reformie obniżającej wiek szkolny.

Ośrodki warto zaplanować tak, aby w jednej grupie było maksimum 15 dzieci w różnym wieku. Większa liczba uniemożliwia nawiązanie dobrej relacji dzieci z nauczycielem. Jeśli w danej miejscowości jest więcej dzieci, warto stworzyć dwie grupy, które będą działały w mniejszym wymiarze godzin. Na przykład dwie dziesięcioosobowe grupy mające 12 godzin tygodniowo zajęć. Zdecydowanie należy unikać dowożenia dzieci do ośrodków. W niektórych województwach brak dowożenia traktowany jest jako kryterium strategiczne, za którego spełnienie przyznawane są dodatkowe punkty. Lepiej zatem tworzyć więcej mniejszych ośrodków. Dzięki temu też rodzice łatwiej zrozumieją, poprą i zaangażują się w taki projekt. W zajęciach z dziećmi zawsze bowiem powinien uczestniczyć jakiś rodzic czy członek rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bardzo ważna jest jakość pracy ośrodka. Dlatego w planie finansowym należy przewidzieć szkolenia dla nauczycielek (przed otwarciem ośrodka i już w trakcie jego działania) oraz wsparcie specjalistów: logopedów, psychologów.

REKLAMA

Niektóre województwa przyznają dodatkowe punkty za partnerstwo. Partnerstwa gmin są bardzo dobrym, ale trudnym rozwiązaniem - jedna z gmin musi zostać liderem projektu i wziąć na siebie odpowiedzialność za jego realizację. Jednak jeśli dana gmina ma doświadczenie z Europejskim Funduszem Społecznym i godzi się na to - na pewno jest to korzystne. Z doświadczenia Fundacji Rozwoju Dzieci wynika, że warto, by w projekcie uczestniczyły różne podmioty w danego środowiska - to umacnia jego pozycję i zwiększa szansę powodzenia. Dla gminy partnerem może być organizacja pozarządowa. Warto pamiętać, że partnerem w projekcie może też być np. poradnia psychologiczna albo inna instytucja, która będzie odpowiedzialna za realizację określonego zadania w ramach projektu. Ważne, by umowa partnerska jasno dzieliła zadania pomiędzy partnerów.

Największym problemem przy realizacji projektu, zwłaszcza na obszarach wiejskich, może okazać się brak nauczycieli z odpowiednimi kwalifikacjami. Dlatego warto ich poszukać w momencie pisania projektu, aby później nie opóźniać realizacji. Trzeba też pamiętać, że w tym przypadku nauczyciel jest odpowiedzialny za zarządzanie całą placówką. Dlatego ważne jest, by jego wynagrodzenie było określone na odpowiednim poziomie.

Podczas realizacji okazuje się często, że dużo nauczycielek rezygnuje pracy czy odchodzi na urlopy macierzyńskie. Dlatego warto zarezerwować fundusze na szkolenia ich następczyń.

Warto też przewidzieć inicjatywy, które integrują ośrodki przedszkolne z resztą środowiska edukacyjnego w gminie. Można zaplanować pikniki, wycieczki, spotkania dla dzieci z całej gminy. Z jednej strony będą one promocją całego przedsięwzięcia (można za to otrzymać dodatkowe punkty przy ocenie), a z drugiej atrakcją dla dzieci i okazja do integracji rodziców. Warto też pamiętać, że dodatkową działalność ośrodków przedszkolnych (wycieczki, spotkania z rodzicami itd.) można sfinansować z Poddziałania 9.5: oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

JG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  REKLAMA

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA