Kategorie

O czym trzeba pamiętać przygotowując wniosek o dofinansowanie projektu z PO KL

JG
inforCMS
Na co w szczególności zwracać uwagę pisząc wniosek o dofinansowanie, jak zorganizować ośrodek przedszkolny i na co uważać? Czy warto przygotować wniosek w partnerstwie?

ANNA BLUMSZTAJN

Fundacja Rozwoju Dzieci im. A. Komeńskiego w Warszawie


Reklama

Pisanie projektu należy rozpocząć od diagnozy demograficznej. Ustalić, ile dzieci w wieku od trzech do pięciu lat jest w poszczególnych miejscowościach gminy, ile jest dzieci młodszych. Przygotowując wniosek, należy też pamiętać o reformie obniżającej wiek szkolny.

Ośrodki warto zaplanować tak, aby w jednej grupie było maksimum 15 dzieci w różnym wieku. Większa liczba uniemożliwia nawiązanie dobrej relacji dzieci z nauczycielem. Jeśli w danej miejscowości jest więcej dzieci, warto stworzyć dwie grupy, które będą działały w mniejszym wymiarze godzin. Na przykład dwie dziesięcioosobowe grupy mające 12 godzin tygodniowo zajęć. Zdecydowanie należy unikać dowożenia dzieci do ośrodków. W niektórych województwach brak dowożenia traktowany jest jako kryterium strategiczne, za którego spełnienie przyznawane są dodatkowe punkty. Lepiej zatem tworzyć więcej mniejszych ośrodków. Dzięki temu też rodzice łatwiej zrozumieją, poprą i zaangażują się w taki projekt. W zajęciach z dziećmi zawsze bowiem powinien uczestniczyć jakiś rodzic czy członek rodziny.

Bardzo ważna jest jakość pracy ośrodka. Dlatego w planie finansowym należy przewidzieć szkolenia dla nauczycielek (przed otwarciem ośrodka i już w trakcie jego działania) oraz wsparcie specjalistów: logopedów, psychologów.

Reklama

Niektóre województwa przyznają dodatkowe punkty za partnerstwo. Partnerstwa gmin są bardzo dobrym, ale trudnym rozwiązaniem - jedna z gmin musi zostać liderem projektu i wziąć na siebie odpowiedzialność za jego realizację. Jednak jeśli dana gmina ma doświadczenie z Europejskim Funduszem Społecznym i godzi się na to - na pewno jest to korzystne. Z doświadczenia Fundacji Rozwoju Dzieci wynika, że warto, by w projekcie uczestniczyły różne podmioty w danego środowiska - to umacnia jego pozycję i zwiększa szansę powodzenia. Dla gminy partnerem może być organizacja pozarządowa. Warto pamiętać, że partnerem w projekcie może też być np. poradnia psychologiczna albo inna instytucja, która będzie odpowiedzialna za realizację określonego zadania w ramach projektu. Ważne, by umowa partnerska jasno dzieliła zadania pomiędzy partnerów.

Największym problemem przy realizacji projektu, zwłaszcza na obszarach wiejskich, może okazać się brak nauczycieli z odpowiednimi kwalifikacjami. Dlatego warto ich poszukać w momencie pisania projektu, aby później nie opóźniać realizacji. Trzeba też pamiętać, że w tym przypadku nauczyciel jest odpowiedzialny za zarządzanie całą placówką. Dlatego ważne jest, by jego wynagrodzenie było określone na odpowiednim poziomie.

Podczas realizacji okazuje się często, że dużo nauczycielek rezygnuje pracy czy odchodzi na urlopy macierzyńskie. Dlatego warto zarezerwować fundusze na szkolenia ich następczyń.

Warto też przewidzieć inicjatywy, które integrują ośrodki przedszkolne z resztą środowiska edukacyjnego w gminie. Można zaplanować pikniki, wycieczki, spotkania dla dzieci z całej gminy. Z jednej strony będą one promocją całego przedsięwzięcia (można za to otrzymać dodatkowe punkty przy ocenie), a z drugiej atrakcją dla dzieci i okazja do integracji rodziców. Warto też pamiętać, że dodatkową działalność ośrodków przedszkolnych (wycieczki, spotkania z rodzicami itd.) można sfinansować z Poddziałania 9.5: oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

JG

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  21 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?