REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unijne pieniędze można dostać wcześniej

Mariusz Gawrychowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zaliczki są nowym instrumentem, który ma pomóc beneficjentom pomocy unijnej w realizacji swoich projektów. Głównie powinny z nich korzystać samorządy.

Dotowanie projektów ze środków unijnych polega na zwracaniu poniesionych już wydatków. Jednak zanim to beneficjent dostanie refundację, mija trochę czasu. Dodatkowo bez wsparcia finansowego już na początku inwestycji, wiele projektów może się nie rozpocząć. Dlatego też Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zdecydowało się wprowadzić instrument zaliczek. Zasady ich przyznawania zostały określone w rozporządzeniu ministra rozwoju regionalnego w sprawie wydatków związanych z realizacją programów operacyjnych z dnia 7 września 2007 r.

REKLAMA

Dotacja rozwojowa w formie zaliczki może być udzielona beneficjentowi, który nie prowadzi działalności w celu osiągnięcia zysku. Tak więc od razu widać, że ich głównym odbiorcą mają być samorządy. Od tej zasady jest kilka wyjątków.

REKLAMA

Zaliczkę można przyznać na projekty, które polegają na prowadzeniu badań naukowych, dotyczące inwestycji początkowej polegającej na wykorzystaniu nowych technologii, polegające na wsparciu funduszy kapitałowych czy też przedsięwzięć finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego

Warunkiem przekazania dofinansowania w formie zaliczki jest ustanowienie i wniesienie przez beneficjenta zabezpieczenia. Ta zasada nie dotyczy jednak jednostek finansów publicznych, tak więc także samorządów.

Zaliczka może być wypłacona w jednej lub kilku transzach. Przekazanie pierwszej transzy zaliczki następuje na podstawie umowy o dofinansowaniu, w określonej w niej wysokości i terminie. Wypłata kolejnej transzy jest uzależniona od rozliczenia części dotychczas otrzymanych transz, nie niższej jednak niż 70 proc. łącznej kwoty przekazanych wcześniej transz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z zaliczek mogą także skorzystać wykonawcy inwestycji realizowanych przy udziale funduszy unijnych. Wysokość zaliczek dla wykonawców określona jest w umowach o udzieleniu zamówienia. Jednak łączna ich wartość nie może przekroczyć 20 proc. kwoty wydatków kwalifikowanych projektu, określonej w umowie o dofinansowanie. Dodatkowo wykonawca musi przedłożyć odpowiednie zabezpieczenie. Powyższe ograniczenia dotyczą tylko jednostek finansów publicznych. Beneficjenci z sektora prywatnego są z nich zwolnieni, co daje im większą swobodę w gospodarowaniu otrzymanymi zaliczkami.

O tym, czy w danym programie będzie można uzyskać zaliczkę każdorazowo decyduje instytucja nim zarządzająca. To oznacza, że w przypadku regionalnych programów operacyjnych decyzję podejmuje urząd marszałkowski.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA