REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu powstają nowe przedszkola

Magdalena Pokrzycka-Walczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wiele gmin musi zdobywać fundusze zewnętrzne, aby dofinansować edukację przedszkolną na swoim terenie. Jednym ze źródeł wsparcia jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Poniżej przedstawiamy przykład sukcesu w zdobyciu funduszy i realizacji pomysłu.

REKLAMA

W 2008 r. w Działaniu 9.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (dalej: PO KL) „Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej” pula funduszy do rozdzielenia wśród beneficjentów z województwa lubelskiego wynosiła 3 mln zł. – Zainteresowanie było ogromne. Wpłynęło 139 wniosków, a podpisanych zostało tylko 10 umów – informuje Rafał Sobiech, Zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Projekt Gminy Garbów został oceniony najlepiej, zajmując pierwsze miejsce na liście rankingowej. Przyznano 105 tys. zł dotacji (udział środków gminnych wyniósł 7,5 tys. zł).

REKLAMA

Potrzebę zwiększenia nakładów na edukację przedszkolną wymusiło życie – tłumaczy Małgorzata Sanaluta, Zastępca Wójta Gminy Garbów – przed realizacją projektu dofinansowanego z PO KL gmina wspomagała finansowo 2 ośrodki przedszkolne. Nie było funduszy na zajęcia dodatkowe, nie mówiąc o założeniu kolejnych placówek w innych miejscowościach.

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Dzięki inicjatywie pracowników urzędu gminy i wykorzystaniu doświadczenia ze współpracy z warszawską Fundacją Rozwoju Dzieci im. J. Komeńskiego (dalej: Fundacja Komeńskiego) udało się połączyć realizację zadań gminy z potrzebami mieszkańców. Pierwszy samodzielny projekt pt. „W Gminie Garbów Jaś i Ola chodzą do przedszkola” ruszył od 1 września 2008 r., a zakończył się 30 czerwca 2009 r. Zakładał stworzenie 5 ośrodków przedszkolnych, funkcjonujących jako zespoły wychowania przedszkolnego. – Ośrodki, mieszczące się w budynkach szkół podstawowych w miejscowościach Bogucin, Karolin, Leśce, Przybysławice i Wola Przybysławska, realizowały programy nauczania prowadzone przez gminę zgodnie ze wskazówkami specjalistów z Fundacji Komeńskiego w Warszawie – mówi Małgorzata Sanaluta. Dwa lata przed złożeniem wniosku o dofinansowanie do gminy zgłosili się przedstawiciele Fundacji Komeńskiego, którzy zaproponowali powołanie do życia tzw. klubów przedszkolaka, zgodnie z własnymi sugestiami. – Dzięki współpracy z Fundacją i za zgodą jej pracowników mogliśmy wykorzystać zdobyte doświadczenia w tworzeniu własnego projektu – tłumaczy Małgorzata Sanaluta.

Sukces Garbowa

REKLAMA

Wysoka ocena projektu Gminy Garbów była możliwa dzięki tzw. wartości dodanej, czyli tworzeniu nowej jakości w danej dziedzinie. W omawianym przypadku projekt uzupełniał sieć klasycznych przedszkoli i oferował alternatywną formę nauczania (mniejszy wymiar godzin, większa innowacyjność nauczania, poszerzenie programu o nowe dziedziny, np. spotkania z logopedą, ale także bliska współpraca z rodzicami).

Projektem objęto 71 dzieci z miejscowości, w których są ośrodki przedszkolne oraz sąsiednich. Program nauczania wzbogacono o konsultacje ze specjalistami (psychologa, logopedy) oraz zajęcia taneczno-rytmiczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W trakcie realizacji przedsięwzięcia władze Gminy Garbów postanowiły poszerzyć jego zakres o promocję zajęć przedszkolnych. – W zasadzie promocja edukacji przedszkolnej była jednym z celów działania, więc nie odbiegaliśmy od założeń, przyjętych w wytycznych dla beneficjentów – zapewnia Małgorzata Sanaluta – jednak przyjęcie nowego zadania wymagało podpisania aneksu do umowy. I tak się stało.

Gmina zorganizowała Festyn Rodzinny, który stał się okazją do spotkania z rodzinami wszystkich dzieci, nie tylko objętych nauczaniem w ramach projektu. Podczas imprezy można było uzyskać informacje o zasadach ubiegania się o dofinansowanie własnych pomysłów ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (dalej: EFS). Wśród mieszkańców Gminy Garbów są osoby, które bezskutecznie poszukują pracy. Jedną z szans na zatrudnienie jest założenie własnej działalności, np. małego przedszkola. – Zgłosiła się do mnie niedawno pani z sąsiedniej gminy, zainteresowana założeniem domowego przedszkola – mówi Małgorzata Sanaluta. Efektem działań promocyjnych w czasie festynu było też utworzenie ośrodków przedszkolnych przez gminę sąsiednią.

Czytaj także: Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych - nowe możliwości >>

Kolejne projekty

Od 1 września br. Gmina Garbów realizuje kolejny projekt, dofinansowany także ze środków PO KL. – Jest to kontynuacja poprzedniej inicjatywy, tym razem pod nazwą „Miniprzedszkole przy każdej szkole” – informuje Zastępca Wójta Gminy Garbów. Przedsięwzięcie adresowane jest do tych samych ośrodków przedszkolnych, ale wzbogacone zostało o nauczanie języka angielskiego i większą liczbę konsultacji logopedycznych. W ten sposób udało się spełnić oczekiwania i prośby rodziców, zgłaszane przy realizacji poprzedniego projektu. W programie są także wycieczki do teatru i zajęcia związane z edukacją ekologiczną.

Projekt uzyskał dofinansowanie z PO KL w wysokości 510 tys. zł Z funduszy gminnych na jego realizację przeznaczono 7771,36 zł. Podobnie jak w poprzednim naborze do Działania 9.1.1 konkurencja była bardzo duża. – Udało nam się znaleźć w pierwszej piątce najlepiej ocenionych projektów – cieszy się Małgorzata Sanaluta.

Oba projekty – zakończony i właśnie rozpoczęty – zakładają pomoc rodziców w procesie edukacji. – Prowadzimy warsztaty dla rodziców, którzy wspierają – na zasadzie dyżurów – nauczyciela w pracy z dziećmi. Rodzic pełni tu rolę asystenta, a aktywne uczestnictwo bliskich dzieci w procesie wychowawczym jest nieocenione – tłumaczy Zastępca Wójta Gminy Garbów.

Spotkania rodziców są także okazją do przekazywania informacji o innych działaniach i możliwościach skorzystania ze środków EFS. Aktualnie dla osób dorosłych realizowane są projekty:

• „Paleta możliwości szkoleniowych” i

• „Budujemy społeczeństwo informacyjne w Gminie Garbów”

– z Działania 9.5 „Oddolne inicjatywy edukacyjne”,

oraz

• „Garbów – Teraz My”

– z Działania 7.1.1 „Rozwój i upowszechnianie aktywniej integracji przez ośrodki pomocy społecznej”.

Zdaniem Małgorzaty Sanaluty te przedsięwzięcia zapewniają większe możliwości na rynku pracy oraz pobudzają aktywność społeczną mieszkańców, a efektem jest m.in. zaangażowanie w rozwój sieci przedszkoli.

Czytaj także: Rządowa pomoc dla szkół >>

LICZY SIĘ STATYSTYKA

Projekt o dofinansowanie ma większe szanse na pozytywne rozstrzygnięcie, gdy uwzględnia dane statystyczne. W przypadku projektu Gminy Garbów przedstawiono m.in. liczbę urodzeń w danej miejscowości, zasoby lokalowe i szanse zwiększenia potencjału infrastrukturalnego. Ważne są też opinie mieszkańców, z którymi konsultowano planowany projekt.

Magdalena Pokrzycka-Walczak

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  REKLAMA

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA