REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak Unia Europejska pomaga zbudować społeczeństwo informacyjne

Monika Niewinowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Budowanie społeczeństwa informacyjnego jest jednym z priorytetowych działań podejmowanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Poniższy przykład pokazuje, jak fundusze unijne praktycznie wspierają jego rozwój.

Prace nad projektem budowy szerokopasmowego dostępu do internetu w województwie świętokrzyskim rozpoczęły się w 2002 roku. Siedem lokalnych instytucji wraz z Naukowo-Akademicką Siecią Komputerową (NASK) zawiązało grupę inicjatywną do opracowania wniosku o dofinansowanie inwestycji z funduszy strukturalnych.

Powstał projekt e-świętokrzyskie, składający się z trzech części zakładających budowę infrastruktury informatycznej w regionie, rozbudowę Miejskiej Sieci Komputerowej KIELMAN dla potrzeb integracji z miejskimi sieciami światłowodowymi oraz stworzenie sieci radiowej w województwie. Trzecią część - budowę sieci radiowej - przygotowała NASK. Na jego realizację otrzymała ze ZPORR-u 3 mln zł. Wartość całego projektu to 7,6 mln zł.

Projekt zakładał uruchomienie sześciu połączonych radiowych stacji bazowych o zasięgu 30 km każda, będących punktami zbiorczymi dla sieci terminali na terenie województwa świętokrzyskiego. Terminale te umożliwiają szybki i bezpieczny dostęp do internetu blisko 830 tys. podmiotów, m.in. mieszkańcom regionu, instytucjom publicznym i firmom prywatnym. Zgodnie z założeniami projektu, NASK dociera do odbiorców indywidualnych wyłącznie przez współpracujących z nią operatorów działających lokalnie, którym udostępnia swoją infrastrukturę. Sieć radiowa obejmuje obecnie 64 proc. terenu województwa, w tym obszary słabiej zaludnione, do których dotychczas nie docierali ze swoją ofertą inni operatorzy.

Dzięki budowie społeczeństwa informatycznego województwo świętokrzyskie ma szanse rozwijać się gospodarczo i stać się regionem konkurencyjnym w skali kraju. Dzięki wykorzystaniu unijnych środków powstają nowe miejsca pracy w regionie, rozwija się edukacja, a firmom łatwiej jest prowadzić działalność gospodarczą.

W latach 2007-2013 osoby zainteresowane realizacją podobnych projektów będą mogły starać się o dofinansowanie projektów ze środków w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Regiony przeznaczyły na ten cel prawie 1,26 mld euro. W ramach RPO będzie można realizować projekty z zakresu budowy szkieletowych lokalnych i regionalnych sieci szerokopasmowych łączonych z siecią szerokopasmową na poziomie centralnym, tworzenia publicznych punktów dostępu do internetu, wdrażania systemów informatycznych zwiększających zakres oraz dostępność usług świadczonych drogą elektroniczną. Dodatkowo istnieje możliwość wsparcia wdrażania oraz wykorzystania technik telekomunikacyjnych i informatycznych w małych i średnich przedsiębiorstwach. O pozyskanie funduszy unijnych na projekty związane ze społeczeństwem informacyjnym będzie można się również ubiegać z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach Działania 7.4. Przeciwdziałanie wykluczeniu informacyjnemu - eInclusion.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Monika Niewinowska, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

MONIKA NIEWINOWSKA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA