| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Fundusze unijne > Jak Unia Europejska pomaga zbudować społeczeństwo informacyjne

Jak Unia Europejska pomaga zbudować społeczeństwo informacyjne


Budowanie społeczeństwa informacyjnego jest jednym z priorytetowych działań podejmowanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.


Poniższy przykład pokazuje, jak fundusze unijne praktycznie wspierają jego rozwój.

Prace nad projektem budowy szerokopasmowego dostępu do internetu w województwie świętokrzyskim rozpoczęły się w 2002 roku. Siedem lokalnych instytucji wraz z Naukowo-Akademicką Siecią Komputerową (NASK) zawiązało grupę inicjatywną do opracowania wniosku o dofinansowanie inwestycji z funduszy strukturalnych.

Powstał projekt e-świętokrzyskie, składający się z trzech części zakładających budowę infrastruktury informatycznej w regionie, rozbudowę Miejskiej Sieci Komputerowej KIELMAN dla potrzeb integracji z miejskimi sieciami światłowodowymi oraz stworzenie sieci radiowej w województwie. Trzecią część - budowę sieci radiowej - przygotowała NASK. Na jego realizację otrzymała ze ZPORR-u 3 mln zł. Wartość całego projektu to 7,6 mln zł.

Projekt zakładał uruchomienie sześciu połączonych radiowych stacji bazowych o zasięgu 30 km każda, będących punktami zbiorczymi dla sieci terminali na terenie województwa świętokrzyskiego. Terminale te umożliwiają szybki i bezpieczny dostęp do internetu blisko 830 tys. podmiotów, m.in. mieszkańcom regionu, instytucjom publicznym i firmom prywatnym. Zgodnie z założeniami projektu, NASK dociera do odbiorców indywidualnych wyłącznie przez współpracujących z nią operatorów działających lokalnie, którym udostępnia swoją infrastrukturę. Sieć radiowa obejmuje obecnie 64 proc. terenu województwa, w tym obszary słabiej zaludnione, do których dotychczas nie docierali ze swoją ofertą inni operatorzy.

Dzięki budowie społeczeństwa informatycznego województwo świętokrzyskie ma szanse rozwijać się gospodarczo i stać się regionem konkurencyjnym w skali kraju. Dzięki wykorzystaniu unijnych środków powstają nowe miejsca pracy w regionie, rozwija się edukacja, a firmom łatwiej jest prowadzić działalność gospodarczą.

W latach 2007-2013 osoby zainteresowane realizacją podobnych projektów będą mogły starać się o dofinansowanie projektów ze środków w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Regiony przeznaczyły na ten cel prawie 1,26 mld euro. W ramach RPO będzie można realizować projekty z zakresu budowy szkieletowych lokalnych i regionalnych sieci szerokopasmowych łączonych z siecią szerokopasmową na poziomie centralnym, tworzenia publicznych punktów dostępu do internetu, wdrażania systemów informatycznych zwiększających zakres oraz dostępność usług świadczonych drogą elektroniczną. Dodatkowo istnieje możliwość wsparcia wdrażania oraz wykorzystania technik telekomunikacyjnych i informatycznych w małych i średnich przedsiębiorstwach. O pozyskanie funduszy unijnych na projekty związane ze społeczeństwem informacyjnym będzie można się również ubiegać z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach Działania 7.4. Przeciwdziałanie wykluczeniu informacyjnemu - eInclusion.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Monika Niewinowska, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

MONIKA NIEWINOWSKA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »