REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak Unia Europejska pomaga zbudować społeczeństwo informacyjne

Monika Niewinowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Budowanie społeczeństwa informacyjnego jest jednym z priorytetowych działań podejmowanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Poniższy przykład pokazuje, jak fundusze unijne praktycznie wspierają jego rozwój.

Prace nad projektem budowy szerokopasmowego dostępu do internetu w województwie świętokrzyskim rozpoczęły się w 2002 roku. Siedem lokalnych instytucji wraz z Naukowo-Akademicką Siecią Komputerową (NASK) zawiązało grupę inicjatywną do opracowania wniosku o dofinansowanie inwestycji z funduszy strukturalnych.

Powstał projekt e-świętokrzyskie, składający się z trzech części zakładających budowę infrastruktury informatycznej w regionie, rozbudowę Miejskiej Sieci Komputerowej KIELMAN dla potrzeb integracji z miejskimi sieciami światłowodowymi oraz stworzenie sieci radiowej w województwie. Trzecią część - budowę sieci radiowej - przygotowała NASK. Na jego realizację otrzymała ze ZPORR-u 3 mln zł. Wartość całego projektu to 7,6 mln zł.

Projekt zakładał uruchomienie sześciu połączonych radiowych stacji bazowych o zasięgu 30 km każda, będących punktami zbiorczymi dla sieci terminali na terenie województwa świętokrzyskiego. Terminale te umożliwiają szybki i bezpieczny dostęp do internetu blisko 830 tys. podmiotów, m.in. mieszkańcom regionu, instytucjom publicznym i firmom prywatnym. Zgodnie z założeniami projektu, NASK dociera do odbiorców indywidualnych wyłącznie przez współpracujących z nią operatorów działających lokalnie, którym udostępnia swoją infrastrukturę. Sieć radiowa obejmuje obecnie 64 proc. terenu województwa, w tym obszary słabiej zaludnione, do których dotychczas nie docierali ze swoją ofertą inni operatorzy.

Dzięki budowie społeczeństwa informatycznego województwo świętokrzyskie ma szanse rozwijać się gospodarczo i stać się regionem konkurencyjnym w skali kraju. Dzięki wykorzystaniu unijnych środków powstają nowe miejsca pracy w regionie, rozwija się edukacja, a firmom łatwiej jest prowadzić działalność gospodarczą.

W latach 2007-2013 osoby zainteresowane realizacją podobnych projektów będą mogły starać się o dofinansowanie projektów ze środków w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Regiony przeznaczyły na ten cel prawie 1,26 mld euro. W ramach RPO będzie można realizować projekty z zakresu budowy szkieletowych lokalnych i regionalnych sieci szerokopasmowych łączonych z siecią szerokopasmową na poziomie centralnym, tworzenia publicznych punktów dostępu do internetu, wdrażania systemów informatycznych zwiększających zakres oraz dostępność usług świadczonych drogą elektroniczną. Dodatkowo istnieje możliwość wsparcia wdrażania oraz wykorzystania technik telekomunikacyjnych i informatycznych w małych i średnich przedsiębiorstwach. O pozyskanie funduszy unijnych na projekty związane ze społeczeństwem informacyjnym będzie można się również ubiegać z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach Działania 7.4. Przeciwdziałanie wykluczeniu informacyjnemu - eInclusion.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Monika Niewinowska, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

MONIKA NIEWINOWSKA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA