REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie formy pomocy należy uznać za pomoc publiczną

Magdalena Kosewska-Kwaśny
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kto zgodnie z prawem Wspólnoty może liczyć na pomoc publiczną?

 

Pomoc publiczna to wsparcie udzielane przez państwo członkowskie przez uprzywilejowanie niektórych przedsiębiorstw lub produkcji niektórych wyrobów, w zakresie, w jakim pomoc ta wpływa negatywnie na wymianę handlową pomiędzy państwami UE oraz udzielane na warunkach, które naruszają lub grożą naruszeniem konkurencji. W związku z powyższym wsparcie będące pomocą publiczną jest przyznawane jedynie w ściśle określonych przypadkach. Pomoc publiczna może być przyznawana na podstawie zatwierdzonych przez KE programów pomocowych, wsparcia indywidualnie notyfikowanego przez KE lub udzielana jako tzw. pomoc de minimis, czyli pomoc o wartości nieprzekraczającej 200 tys. euro (w określonych przypadkach 100 tys. euro) w okresie trzech lat. Dla przedsiębiorców największe znaczenie ma wsparcie udzielane na podstawie programów pomocowych oraz pomoc de minimis.

Pomoc publiczna jest zróżnicowana w zależności od przeznaczenia. Szczególnie istotna jest:

pomoc regionalna - pomoc przyznawana na realizację nowych inwestycji, czyli projektów związanych m.in. z utworzeniem, rozbudową lub wprowadzeniem na rynek nowych produktów bądź też utworzeniem nowych miejsc pracy;

pomoc horyzontalna - przyznawana na m.in. realizację przedsięwzięć w zakresie badań i rozwoju, związana z działaniami na rzecz ochrony środowiska, rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw czy projektami dotyczącymi zatrudnienia i szkoleń pracowników;

pomoc sektorowa - przyznawana wyłącznie w ramach wskazanych sektorów gospodarki (np. sektor hutnictwa żelaza i stali, budownictwa okrętowego, górnictwa węgla).

Przedsiębiorca może otrzymać wsparcie finansowe w różnych formach. Najbardziej atrakcyjną formą pomocy publicznej są dotacje oraz ulgi i zwolnienia podatkowe. Jednakże udzielone dofinansowanie może stanowić również dokapitalizowanie przedsiębiorstwa na warunkach korzystniejszych od oferowanych na rynku, preferencyjne pożyczki lub kredyty, poręczenia i gwarancje kredytowe i inne. Formy pomocy publicznej są zróżnicowane w zależności od źródła wsparcia. Przykładowo, wsparcie udzielane przedsiębiorstwom realizującym nowe inwestycje i prowadzącym działalność gospodarczą na terenie specjalnych stref ekonomicznych stanowi zwolnienie z podatku dochodowego, natomiast gminy mogą udzielić wsparcia przedsiębiorcom w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości. Pomoc publiczna w postaci dotacji jest udzielana głównie w ramach programów pomocowych z dostępnych w Polsce funduszy strukturalnych UE. Wartość przyznanej pomocy publicznej w 2006 roku wyniosła 5 875,6 mln zł.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Magdalena Kosewska-Kwaśny, manager, Accreo Taxand

MAGDALENA KOSEWSKA-KWAŚNY

manager, Accreo Taxand

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA