Jakie formy pomocy należy uznać za pomoc publiczną
REKLAMA
REKLAMA
Pomoc publiczna to wsparcie udzielane przez państwo członkowskie przez uprzywilejowanie niektórych przedsiębiorstw lub produkcji niektórych wyrobów, w zakresie, w jakim pomoc ta wpływa negatywnie na wymianę handlową pomiędzy państwami UE oraz udzielane na warunkach, które naruszają lub grożą naruszeniem konkurencji. W związku z powyższym wsparcie będące pomocą publiczną jest przyznawane jedynie w ściśle określonych przypadkach. Pomoc publiczna może być przyznawana na podstawie zatwierdzonych przez KE programów pomocowych, wsparcia indywidualnie notyfikowanego przez KE lub udzielana jako tzw. pomoc de minimis, czyli pomoc o wartości nieprzekraczającej 200 tys. euro (w określonych przypadkach 100 tys. euro) w okresie trzech lat. Dla przedsiębiorców największe znaczenie ma wsparcie udzielane na podstawie programów pomocowych oraz pomoc de minimis.
Pomoc publiczna jest zróżnicowana w zależności od przeznaczenia. Szczególnie istotna jest:
pomoc regionalna - pomoc przyznawana na realizację nowych inwestycji, czyli projektów związanych m.in. z utworzeniem, rozbudową lub wprowadzeniem na rynek nowych produktów bądź też utworzeniem nowych miejsc pracy;
pomoc horyzontalna - przyznawana na m.in. realizację przedsięwzięć w zakresie badań i rozwoju, związana z działaniami na rzecz ochrony środowiska, rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw czy projektami dotyczącymi zatrudnienia i szkoleń pracowników;
pomoc sektorowa - przyznawana wyłącznie w ramach wskazanych sektorów gospodarki (np. sektor hutnictwa żelaza i stali, budownictwa okrętowego, górnictwa węgla).
Przedsiębiorca może otrzymać wsparcie finansowe w różnych formach. Najbardziej atrakcyjną formą pomocy publicznej są dotacje oraz ulgi i zwolnienia podatkowe. Jednakże udzielone dofinansowanie może stanowić również dokapitalizowanie przedsiębiorstwa na warunkach korzystniejszych od oferowanych na rynku, preferencyjne pożyczki lub kredyty, poręczenia i gwarancje kredytowe i inne. Formy pomocy publicznej są zróżnicowane w zależności od źródła wsparcia. Przykładowo, wsparcie udzielane przedsiębiorstwom realizującym nowe inwestycje i prowadzącym działalność gospodarczą na terenie specjalnych stref ekonomicznych stanowi zwolnienie z podatku dochodowego, natomiast gminy mogą udzielić wsparcia przedsiębiorcom w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości. Pomoc publiczna w postaci dotacji jest udzielana głównie w ramach programów pomocowych z dostępnych w Polsce funduszy strukturalnych UE. Wartość przyznanej pomocy publicznej w 2006 roku wyniosła 5 875,6 mln zł.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Magdalena Kosewska-Kwaśny, manager, Accreo Taxand
MAGDALENA KOSEWSKA-KWAŚNY
manager, Accreo Taxand
REKLAMA
REKLAMA