REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unia chce przykręcenia śruby rajom podatkowym

Tony Barber
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Większość krajów Unii Europejskiej chce zdecydowanie zaostrzyć przepisy o tajemnicy bankowej, które - ich zdaniem - zachęcają do uchylania się od podatków.

Na spotkaniu unijnych ministrów finansów w Brukseli jedynie Austria i Luksemburg - dla których w Dyrektywie z 2005 roku o opodatkowaniu dochodów z oszczędności przewidziano odrębne rozwiązania - wydawały się nieskłonne do poparcia zaostrzonych zasad.

REKLAMA

Raje podatkowe, takie jak Andora, Liechtenstein i Monako, są przedmiotem szczególnej uwagi od czasu, gdy władze niemieckie kupiły od pracownika grupy bankowej LGT z Liechtensteinu informacje, z których wynika, że 600 Niemców ulokowało w tym minipaństwie miliony euro.

REKLAMA

Wiedząc, jak poważnie Niemcy traktują tę sprawę, ministrowie finansów wezwali Komisję Europejską do przyspieszenia prac nad oceną skuteczności dotychczasowych przepisów podatkowych i przedłożenia raportu nie, jak pierwotnie planowano, w październiku, lecz w maju. Następnie Komisja Europejska ma przygotować propozycje zmian w Dyrektywie z 2005 roku, które wypełnią jej luki.

Wśród pierwszych pomysłów nowelizacji jest m.in. projekt objęcia dotychczasowymi przepisami stosowanymi wobec wypłacanych odsetek od oszczędności zysków z transakcji kapitałowych, dywidendy i innych zysków z aktywów. Ponadto unijny komisarz ds. podatków Laszlo Kovac zasugerował objęcie przepisami takich instrumentów zarządzania majątkiem, jak trusty, które - zdaniem niektórych krajowych organów skarbowych - są wykorzystywane do uchylania się od podatków.

Bruksela już od pewnego czasu bada możliwości ukrócenia tych praktyk na obszarach poza Unią Europejską, takich jak Hongkong i Makao - ale teraz, gdy afera w Liechtensteinie przyciąga uwagę wszystkich, nabrało to znaczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Książę Max z Liechtensteinu, młodszy brat obecnej głowy państwa i szef LGT, przyznał, że nadszedł czas, by zasiąść do konstruktywnych rozmów i rozstrzygnąć spór wywołany obowiązującymi w jego kraju zasadami tajemnicy bankowej.

Unijni dyplomaci twierdzą, że niemiecki minister finansów Peer Steinbrück uzyskał poparcie Danii, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii i innych krajów dla zaostrzenia przepisów.

Najbardziej jednoznaczny sprzeciw wobec wniosku Niemiec zgłosił premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, który uważa pośpiech przy nowelizacji za niewskazany.

TONY BARBER, HAIG SIMON

Tłum. E.G.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA