reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Fundusze unijne > Unia chce przykręcenia śruby rajom podatkowym

Unia chce przykręcenia śruby rajom podatkowym

Większość krajów Unii Europejskiej chce zdecydowanie zaostrzyć przepisy o tajemnicy bankowej, które - ich zdaniem - zachęcają do uchylania się od podatków.


Na spotkaniu unijnych ministrów finansów w Brukseli jedynie Austria i Luksemburg - dla których w Dyrektywie z 2005 roku o opodatkowaniu dochodów z oszczędności przewidziano odrębne rozwiązania - wydawały się nieskłonne do poparcia zaostrzonych zasad.

Raje podatkowe, takie jak Andora, Liechtenstein i Monako, są przedmiotem szczególnej uwagi od czasu, gdy władze niemieckie kupiły od pracownika grupy bankowej LGT z Liechtensteinu informacje, z których wynika, że 600 Niemców ulokowało w tym minipaństwie miliony euro.

Wiedząc, jak poważnie Niemcy traktują tę sprawę, ministrowie finansów wezwali Komisję Europejską do przyspieszenia prac nad oceną skuteczności dotychczasowych przepisów podatkowych i przedłożenia raportu nie, jak pierwotnie planowano, w październiku, lecz w maju. Następnie Komisja Europejska ma przygotować propozycje zmian w Dyrektywie z 2005 roku, które wypełnią jej luki.

Wśród pierwszych pomysłów nowelizacji jest m.in. projekt objęcia dotychczasowymi przepisami stosowanymi wobec wypłacanych odsetek od oszczędności zysków z transakcji kapitałowych, dywidendy i innych zysków z aktywów. Ponadto unijny komisarz ds. podatków Laszlo Kovac zasugerował objęcie przepisami takich instrumentów zarządzania majątkiem, jak trusty, które - zdaniem niektórych krajowych organów skarbowych - są wykorzystywane do uchylania się od podatków.

Bruksela już od pewnego czasu bada możliwości ukrócenia tych praktyk na obszarach poza Unią Europejską, takich jak Hongkong i Makao - ale teraz, gdy afera w Liechtensteinie przyciąga uwagę wszystkich, nabrało to znaczenia.

Książę Max z Liechtensteinu, młodszy brat obecnej głowy państwa i szef LGT, przyznał, że nadszedł czas, by zasiąść do konstruktywnych rozmów i rozstrzygnąć spór wywołany obowiązującymi w jego kraju zasadami tajemnicy bankowej.

Unijni dyplomaci twierdzą, że niemiecki minister finansów Peer Steinbrück uzyskał poparcie Danii, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii i innych krajów dla zaostrzenia przepisów.

Najbardziej jednoznaczny sprzeciw wobec wniosku Niemiec zgłosił premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, który uważa pośpiech przy nowelizacji za niewskazany.

TONY BARBER, HAIG SIMON

Tłum. E.G.

reklama

Czytaj także

Autor:

Haig Simon

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama