REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wnieść skargę do Trybunału

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Skargę do ETPC składa się na ściśle określonym formularzu. Osoba, która zgłasza swój problem, może też napisać do Trybunału list.

Wzór formularza skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka został określony w Regule 47 ust. 1 Regulaminu Trybunału. Jest on dostępny w Kancelarii ETPC na każde żądanie bądź na stronach internetowych Kancelarii, jednakże skarżący może przedstawić swe zarzuty również w liście.

W razie braków formalnych

Jeżeli skarga nie została wniesiona na urzędowym formularzu lub list wprowadzający nie zawiera wszystkich informacji określonych w Regule 47, Kancelaria może zwrócić się do skarżącego o wypełnienie formularza. Co do zasady, formularz należy zwrócić w ciągu sześciu tygodni od daty pisma Kancelarii.

Nie jest możliwe skuteczne wniesienie skargi drogą telefoniczną. Niemniej skarżący mogą wnieść skargę poprzez przesłanie jej faksem. W takim przypadku w ciągu pięciu dni następujących po nadaniu faksu muszą oni przesłać podpisany oryginał skargi pocztą. Za datę wniesienia skargi uznaje się, co do zasady, datę pierwszej wiadomości od skarżącego, wskazującej - choćby skrótowo - przedmiot skargi. Trybunał może jednak z ważnej przyczyny zdecydować, że za datę wniesienia skargi uważany będzie inny dzień.

Bez zszywek, taśmy...

Zgodnie z instrukcją Kancelarii Trybunału, dokumentów ani korespondencji przesyłanej do Trybunału nie należy zszywać, sklejać taśmą ani też w żaden sposób oprawiać. Wszystkie dokumenty powinny być w kolejności ponumerowane, co ma ułatwić późniejsze techniczne obrobienie przez służby techniczne Kancelarii Trybunału.

Skarga powinna być złożona na piśmie i podpisana przez skarżącego osobiście lub przez przedstawicieli, którzy składają wraz ze skargą pisemne upoważnienie do działania w sprawie (Reguła 45 Regulaminu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka). Można ją również złożyć pocztą elektroniczną lub - jak już wspomnieliśmy - faksem, ale w takim wypadku konieczne jest nadesłanie potwierdzenia wniesienia skargi pocztą. Nie ma konieczności osobistego stawiennictwa w biurze Trybunału w Strasburgu i ustnego przedstawienia skargi.

Skarżący mogą sobie zażyczyć, aby ich tożsamość nie została ujawniona do publicznej wiadomości. Wskazując na to powinni przedstawić przyczyny uzasadniające takie odstępstwo od normalnej zasady publicznego dostępu do informacji w postępowaniu przed Trybunałem. Przewodniczący Izby może zezwolić na anonimowość w wyjątkowych i należycie uzasadnionych przypadkach.

Język korespondencji

Skarga może być napisana w języku polskim, natomiast wszelka korespondencja ze skarżącym oraz oświadczenia skarżących, dotyczące rozprawy albo dokonane po zawiadomieniu strony skarżącej o wniesieniu skargi, są sporządzane w jednym z języków Trybunału, tj. angielskim lub francuskim, chyba że przewodniczący Izby zezwoli na dalsze używanie języka urzędowego strony Konwencji (Reguła 34 ust 3. Regulaminu Trybunału). Zezwolenie przewodniczącego Izby rozciąga się na wszystkie stadia postępowania w sprawie.

Badanie dopuszczalności skargi

Przewodniczący Trybunału przekazuje skargę do Sekcji Trybunału, gdzie Komitet złożony z trzech sędziów bada wstępnie, czy skarga jest zasadna, tzn. czy istnieją uzasadnione podstawy, aby twierdzić, że zostało naruszone prawo wynikające z Konwencji, czy zostały spełnione wymogi formalne wniesienia skargi, a przede wszystkim czy dane państwo jest stroną Konwencji. Zgodnie z jej art. 28, Komitet może uznać jednomyślnie skargę za niedopuszczalną i skreślić ją z listy spraw. Decyzja Komitetu jest ostateczna. W takiej sytuacji skarżący jest powiadamiany o decyzji listownie.

Jeśli Komitet nie uzna skargi za niedopuszczalną, przekazuje skargę do rozpoznania Izbie złożonej z siedmiu sędziów, która będzie rozpoznawać sprawę.

Po przejęciu sprawy przez Izbę ta ponownie bada, czy skarga jest dopuszczalna. Gdy dopuszczalność skargi nie zostanie zakwestionowana, Izba lub oddzielnie przewodniczący Izby mogą zadecydować o:

l zwróceniu się do stron o uzupełnienie materiału,

l zawiadomieniu strony, przeciwko której skarga jest skierowana (państwa/strony konwencji), o samej skardze i o przedstawieniu pisemnych uwag dotyczących skargi, a po otrzymaniu tych uwag o zwróceniu się do skarżącego o przedstawienie uwag w odpowiedzi.

l zwróceniu się do stron o przedstawienie dalszych uwag na piśmie.

Podejmując decyzję o zawiadomieniu o skardze państwa, przeciwko któremu skargę wniesiono, Izba może zadecydować zgodnie z art. 29 ust. 3 Konwencji o równoczesnym rozpatrzeniu dopuszczalności i przedmiotu skargi, przy czym w takich przypadkach strony wzywa się do zawarcia w ich uwagach ewentualnych wniosków dotyczących słusznego zadośćuczynienia oraz propozycji polubownego załatwienia sprawy. Wskazane roszczenie powinno być wyraźne, określone szczegółowo i potwierdzone dokumentami.

Skarga musi zawierać:

l dane skarżącego (personalia, adres, narodowość, płeć); jeżeli skarżących jest więcej niż jeden, należy przedstawić wymagane informacje osobno o każdym z nich,

l dane przedstawiciela, jeżeli występuje,

l nazwę strony Konwencji, przeciwko której skarga jest wnoszona,

l stan faktyczny sprawy (krótki opis sprawy); powinien być przedstawiony w sposób jasny i zwięzły; wydarzenia należy opisywać w takiej kolejności, w jakiej wystąpiły z podaniem dokładnych dat; w przypadku gdy stawiane zarzuty dotyczą wielu różnych spraw (np. różnych postępowań sądowych), należy każdą opisać z osobna,

l wskazanie, które z wolności lub praw Konwencji zostały pogwałcone, np. prawo do rzetelnego procesu; należy w sposób jak najbardziej precyzyjny wyjaśnić, jakie przepisy Konwencji stanowią podstawę zarzutów stawianych przez skarżącego, oraz wyjaśnić, dlaczego fakty z części opisującej stan faktyczny wskazują na naruszenie przepisów Konwencji,

l informacje o wykorzystanych środkach odwoławczych, przy czym powinno się je podawać osobno dla każdego ze stawianych zarzutów; należy wypowiedzieć się, czy w związku ze stawianymi zarzutami istniały inne możliwości odwołania się lub skuteczne środki prawne, które nie zostały wykorzystane, a gdy fakty takie miałyby miejsce, należy je określić i wyjaśnić, dlaczego ich nie użyto,

l przedmiot skargi, czyli cel, jaki skarżący chce osiągnąć za pomocą skargi,

l załączniki w postaci wszystkich istotnych dokumentów, a zwłaszcza decyzji sądowych i innych, związanych z przedmiotem skargi pozwalające wykazać, że zadośćuczyniono wymogom dopuszczalności (wyczerpanie krajowych środków odwoławczych oraz zachowanie sześciomiesięcznego terminu) ustanowionym w Artykule 35 ust. 1 Konwencji, oświadczenie, czy skarżący poddali swoje zarzuty jakiejkolwiek innej procedurze międzynarodowego dochodzenia lub rozstrzygnięcia.

Ważne!

Wskazane przez skarżącego roszczenie podaje się do wiadomości rządu, przeciwko któremu jest skierowane celem przedstawienia swych uwag w kwestii przyznania i ewentualnej wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia

Postępowanie ugodowe

Po uznaniu skargi za dopuszczalną, zgodnie z Regułą 62 Regulaminu Trybunału, szef Kancelarii Trybunału nawiązuje kontakt ze stronami i wzywa strony do polubownego załatwienia sprawy. Negocjacje prowadzone są poufnie i bez uszczerbku dla argumentacji stron w postępowaniu spornym.

Oświadczenia składane przez strony w postępowaniu ugodowym nie mogą być przytaczane i podnoszone w dalszym postępowaniu przed Trybunałem.

Jeżeli starania szefa Komitetu przyniosą efekt w postaci wyrażenia przez strony woli zawarcia ugody, Izba skreśla sprawę z listy Trybunału po uprzednim sprawdzeniu, czy ugoda została osiągnięta z poszanowaniem praw człowieka w rozumieniu Konwencji i jej protokołów, czy przy zawieraniu ugody nie doszło do naruszeń postanowień Konwencji i jej protokołów.

Zawarcie ugody i wykreślenie sprawy z listy Trybunału zamyka postępowanie w sprawie. W przypadku gdy sprawa nie zostanie załatwiona na drodze polubownej i gdy do ugody nie dojdzie, wyznacza się rozprawę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP: wnioskujemy o objęcie bonami wszystkich nauczycieli. Laptopy dla nauczycieli klas I-III w roku szkolnym 2024/2025. Na jakiem etapie jest sprawa?

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za objęciem bonami na laptopy dla wszystkich nauczycieli klas I – III. Zakończyła się rewizja KPO, dzięki której ok 172 mln zł zostaną przeznaczone na zakup nowych laptopów dla nauczycieli klas I-III.

Zespół Scorpions zagra dziś na Narodowym. Gdzie utrudnienia?

W piątek 26 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24. Wśród gwiazd m.in. zespół Scorpions. Kierowców czekają utrudnienia. 

W Warszawie utrudnienia w związku z Biegiem Powstania Warszawskiego

W sobotę w Warszawie w związku z zawodami w Śródmieściu, na Żoliborzu i Bielanach będzie zmiana organizacji ruchu. Biegacze będą mieli do wyboru dwa dystanse: 5 i 10 km. Do tej pory do udziału w biegu zgłosiło się ponad 10 tys. osób.

Nawet 120 tys. zł na rozwój małego gospodarstwa. Rusza nabór wniosków

Dofinansowanie na rozwój małych gospodarstw. Rusza nabór wniosków, który potrwa od 25 lipca do 22 sierpnia 2024 r. Uzyskane pieniądze rolnik może przeznaczyć m.in. na inwestycje budowlane czy nabycie niezbędnego wyposażenia, maszyn, urządzeń i sprzętów.

REKLAMA

Ferie zimowe 2025 – terminy, województwa [TABELA]

Planujesz ferie zimowe w 2025 roku? Znamy już terminy dla wszystkich 16 województw. Są cztery terminy ferii: 20 stycznia-2 lutego, 27 stycznia – 9 lutego, 3-16 luty i 17 lutego – 2 marca. Zaznacz w swoim kalendarzu już dziś.

Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

REKLAMA

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA