REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wnieść skargę do Trybunału

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Skargę do ETPC składa się na ściśle określonym formularzu. Osoba, która zgłasza swój problem, może też napisać do Trybunału list.

Wzór formularza skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka został określony w Regule 47 ust. 1 Regulaminu Trybunału. Jest on dostępny w Kancelarii ETPC na każde żądanie bądź na stronach internetowych Kancelarii, jednakże skarżący może przedstawić swe zarzuty również w liście.

W razie braków formalnych

Jeżeli skarga nie została wniesiona na urzędowym formularzu lub list wprowadzający nie zawiera wszystkich informacji określonych w Regule 47, Kancelaria może zwrócić się do skarżącego o wypełnienie formularza. Co do zasady, formularz należy zwrócić w ciągu sześciu tygodni od daty pisma Kancelarii.

Nie jest możliwe skuteczne wniesienie skargi drogą telefoniczną. Niemniej skarżący mogą wnieść skargę poprzez przesłanie jej faksem. W takim przypadku w ciągu pięciu dni następujących po nadaniu faksu muszą oni przesłać podpisany oryginał skargi pocztą. Za datę wniesienia skargi uznaje się, co do zasady, datę pierwszej wiadomości od skarżącego, wskazującej - choćby skrótowo - przedmiot skargi. Trybunał może jednak z ważnej przyczyny zdecydować, że za datę wniesienia skargi uważany będzie inny dzień.

Bez zszywek, taśmy...

Zgodnie z instrukcją Kancelarii Trybunału, dokumentów ani korespondencji przesyłanej do Trybunału nie należy zszywać, sklejać taśmą ani też w żaden sposób oprawiać. Wszystkie dokumenty powinny być w kolejności ponumerowane, co ma ułatwić późniejsze techniczne obrobienie przez służby techniczne Kancelarii Trybunału.

Skarga powinna być złożona na piśmie i podpisana przez skarżącego osobiście lub przez przedstawicieli, którzy składają wraz ze skargą pisemne upoważnienie do działania w sprawie (Reguła 45 Regulaminu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka). Można ją również złożyć pocztą elektroniczną lub - jak już wspomnieliśmy - faksem, ale w takim wypadku konieczne jest nadesłanie potwierdzenia wniesienia skargi pocztą. Nie ma konieczności osobistego stawiennictwa w biurze Trybunału w Strasburgu i ustnego przedstawienia skargi.

Skarżący mogą sobie zażyczyć, aby ich tożsamość nie została ujawniona do publicznej wiadomości. Wskazując na to powinni przedstawić przyczyny uzasadniające takie odstępstwo od normalnej zasady publicznego dostępu do informacji w postępowaniu przed Trybunałem. Przewodniczący Izby może zezwolić na anonimowość w wyjątkowych i należycie uzasadnionych przypadkach.

Język korespondencji

Skarga może być napisana w języku polskim, natomiast wszelka korespondencja ze skarżącym oraz oświadczenia skarżących, dotyczące rozprawy albo dokonane po zawiadomieniu strony skarżącej o wniesieniu skargi, są sporządzane w jednym z języków Trybunału, tj. angielskim lub francuskim, chyba że przewodniczący Izby zezwoli na dalsze używanie języka urzędowego strony Konwencji (Reguła 34 ust 3. Regulaminu Trybunału). Zezwolenie przewodniczącego Izby rozciąga się na wszystkie stadia postępowania w sprawie.

Badanie dopuszczalności skargi

Przewodniczący Trybunału przekazuje skargę do Sekcji Trybunału, gdzie Komitet złożony z trzech sędziów bada wstępnie, czy skarga jest zasadna, tzn. czy istnieją uzasadnione podstawy, aby twierdzić, że zostało naruszone prawo wynikające z Konwencji, czy zostały spełnione wymogi formalne wniesienia skargi, a przede wszystkim czy dane państwo jest stroną Konwencji. Zgodnie z jej art. 28, Komitet może uznać jednomyślnie skargę za niedopuszczalną i skreślić ją z listy spraw. Decyzja Komitetu jest ostateczna. W takiej sytuacji skarżący jest powiadamiany o decyzji listownie.

Jeśli Komitet nie uzna skargi za niedopuszczalną, przekazuje skargę do rozpoznania Izbie złożonej z siedmiu sędziów, która będzie rozpoznawać sprawę.

Po przejęciu sprawy przez Izbę ta ponownie bada, czy skarga jest dopuszczalna. Gdy dopuszczalność skargi nie zostanie zakwestionowana, Izba lub oddzielnie przewodniczący Izby mogą zadecydować o:

l zwróceniu się do stron o uzupełnienie materiału,

l zawiadomieniu strony, przeciwko której skarga jest skierowana (państwa/strony konwencji), o samej skardze i o przedstawieniu pisemnych uwag dotyczących skargi, a po otrzymaniu tych uwag o zwróceniu się do skarżącego o przedstawienie uwag w odpowiedzi.

l zwróceniu się do stron o przedstawienie dalszych uwag na piśmie.

Podejmując decyzję o zawiadomieniu o skardze państwa, przeciwko któremu skargę wniesiono, Izba może zadecydować zgodnie z art. 29 ust. 3 Konwencji o równoczesnym rozpatrzeniu dopuszczalności i przedmiotu skargi, przy czym w takich przypadkach strony wzywa się do zawarcia w ich uwagach ewentualnych wniosków dotyczących słusznego zadośćuczynienia oraz propozycji polubownego załatwienia sprawy. Wskazane roszczenie powinno być wyraźne, określone szczegółowo i potwierdzone dokumentami.

Skarga musi zawierać:

l dane skarżącego (personalia, adres, narodowość, płeć); jeżeli skarżących jest więcej niż jeden, należy przedstawić wymagane informacje osobno o każdym z nich,

l dane przedstawiciela, jeżeli występuje,

l nazwę strony Konwencji, przeciwko której skarga jest wnoszona,

l stan faktyczny sprawy (krótki opis sprawy); powinien być przedstawiony w sposób jasny i zwięzły; wydarzenia należy opisywać w takiej kolejności, w jakiej wystąpiły z podaniem dokładnych dat; w przypadku gdy stawiane zarzuty dotyczą wielu różnych spraw (np. różnych postępowań sądowych), należy każdą opisać z osobna,

l wskazanie, które z wolności lub praw Konwencji zostały pogwałcone, np. prawo do rzetelnego procesu; należy w sposób jak najbardziej precyzyjny wyjaśnić, jakie przepisy Konwencji stanowią podstawę zarzutów stawianych przez skarżącego, oraz wyjaśnić, dlaczego fakty z części opisującej stan faktyczny wskazują na naruszenie przepisów Konwencji,

l informacje o wykorzystanych środkach odwoławczych, przy czym powinno się je podawać osobno dla każdego ze stawianych zarzutów; należy wypowiedzieć się, czy w związku ze stawianymi zarzutami istniały inne możliwości odwołania się lub skuteczne środki prawne, które nie zostały wykorzystane, a gdy fakty takie miałyby miejsce, należy je określić i wyjaśnić, dlaczego ich nie użyto,

l przedmiot skargi, czyli cel, jaki skarżący chce osiągnąć za pomocą skargi,

l załączniki w postaci wszystkich istotnych dokumentów, a zwłaszcza decyzji sądowych i innych, związanych z przedmiotem skargi pozwalające wykazać, że zadośćuczyniono wymogom dopuszczalności (wyczerpanie krajowych środków odwoławczych oraz zachowanie sześciomiesięcznego terminu) ustanowionym w Artykule 35 ust. 1 Konwencji, oświadczenie, czy skarżący poddali swoje zarzuty jakiejkolwiek innej procedurze międzynarodowego dochodzenia lub rozstrzygnięcia.

Ważne!

Wskazane przez skarżącego roszczenie podaje się do wiadomości rządu, przeciwko któremu jest skierowane celem przedstawienia swych uwag w kwestii przyznania i ewentualnej wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia

Postępowanie ugodowe

Po uznaniu skargi za dopuszczalną, zgodnie z Regułą 62 Regulaminu Trybunału, szef Kancelarii Trybunału nawiązuje kontakt ze stronami i wzywa strony do polubownego załatwienia sprawy. Negocjacje prowadzone są poufnie i bez uszczerbku dla argumentacji stron w postępowaniu spornym.

Oświadczenia składane przez strony w postępowaniu ugodowym nie mogą być przytaczane i podnoszone w dalszym postępowaniu przed Trybunałem.

Jeżeli starania szefa Komitetu przyniosą efekt w postaci wyrażenia przez strony woli zawarcia ugody, Izba skreśla sprawę z listy Trybunału po uprzednim sprawdzeniu, czy ugoda została osiągnięta z poszanowaniem praw człowieka w rozumieniu Konwencji i jej protokołów, czy przy zawieraniu ugody nie doszło do naruszeń postanowień Konwencji i jej protokołów.

Zawarcie ugody i wykreślenie sprawy z listy Trybunału zamyka postępowanie w sprawie. W przypadku gdy sprawa nie zostanie załatwiona na drodze polubownej i gdy do ugody nie dojdzie, wyznacza się rozprawę.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA