| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Fundusze unijne > Trwałość operacji w projektach z dofinansowaniem ze środków unijnych

Trwałość operacji w projektach z dofinansowaniem ze środków unijnych

Trwałość projektu – obok wskaźników, dochodu i kwestii podwójnego finansowania – jest jednym z zagadnień kontrolowanych po zakończeniu realizacji projektu współfinansowanego ze środków unijnych. Aby nie narazić się na konieczność zwrotu dotacji, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dokonywane w okresie realizacji projektu zmiany właścicielskie, produkcyjne i kapitałowe.

Definicja "trwałości projektu" została uregulowana w przepisach unijnych (art. 57 rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006). Zgodnie z jego treścią naruszenie zasady trwałości następuje w sytuacji, gdy w okresie trwania projektu wystąpi co najmniej jedna z przesłanek:

  1. zaprzestanie działalności produkcyjnej lub przeniesienie jej poza obszar wsparcia programu,
  2. zmiana własności elementu współfinansowanej infrastruktury, która daje przedsiębiorstwu lub podmiotowi publicznemu nienależne korzyści,
  3. istotna zmiana wpływająca na charakter projektu, jego cele lub warunki realizacji, która mogłaby doprowadzić do naruszenia jego pierwotnych założeń.

Przesłanka nr 1

W kontekście zachowania trwałości projektu zaprzestanie działalności produkcyjnej odnosi się do trwałego przerwania działań bezpośrednio związanych z realizowanym projektem. Niekoniecznie oznacza to zaprzestanie całej działalności produkcyjnej danej firmy lub instytucji publicznej. Przeniesienie działalności produkcyjnej do innego państwa członkowskiego również jest traktowane jako zaprzestanie działalności produkcyjnej. Wyjątek stanowi w tym przypadku sytuacja zaprzestania działalności produkcyjnej lub jej modyfikacja spowodowana upadłością niewynikającą z oszukańczego bankructwa.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Trwałość operacji w projektach z dofinansowaniem ze środków unijnych

W artykule szczegółowo omówiono pozostałe przesłanki.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »