Kategorie

Jak gminy powinny przygotować inwestycje o charakterze socjalnym

_ AO
inforCMS
Z jakimi problemami borykają się gminy wiejskie przy występowaniu o dotacje z programów unijnych? Jak stworzyć Plan Odnowy Miejscowości?

ANNA ŁACIŃSKA

wiceprezes Eficom

W nowym okresie programowania na lata 2007-2013 znaczna część pieniędzy przeznaczona jest na inwestycje socjalne w gminach wiejskich. Jednakże, aby środki te zostały dobrze wykorzystane, sami zainteresowani muszą się dobrze przygotować do procesu aplikacyjnego.

Reklama

Bardzo częstym problemem występującym w polskich gminach jest brak wypracowanej spójnej koncepcji rozwoju gminy. Jest to spowodowane nieumiejętnością osiągnięcia porozumienia w zarządzie gminy lub nieporozumieniami pomiędzy władzami gminy a społecznością lokalną. Powoduje to, że część gmin w ogóle nie korzysta z dostępnych środków europejskich. Tak więc planując ubieganie się o środki unijne, należy najpierw uzgodnić priorytety inwestycyjne w gminie oraz przygotować aktualny plan zagospodarowania przestrzennego. Dopiero po takim wstępnym przygotowaniu się władz samorządowych mogą one przystąpić do analizy dostępnych możliwości dofinansowania.

W przypadku inwestycji socjalnych w gminach wiejskich, możliwości uzyskania dofinansowania są przede wszystkim w Regionalnych Programach Operacyjnych (RPO) lub w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) w ramach działania - Odnowa i rozwój wsi. W ramach tego działania pomoc może wynieść maksymalnie 500 tys. zł i stanowić 75 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Minimalna zaś wartość inwestycji w ramach tego działania wynosi 25 tys. zł. W przypadku RPO maksymalne kwoty dofinansowania oraz intensywność pomocy zależą od konkretnego regionu (województwa). Ważnym ograniczeniem jest jednak zasada, iż w przypadku gmin objętych PROW mogą one otrzymać dofinansowanie z Programu Regionalnego jedynie wtedy, gdy wartość inwestycji przekracza 500 tys. zł.

W przypadku gmin wiejskich aplikujących o dofinansowanie w ramach PROW do wniosku należy dołączyć także plan odnowy miejscowości, w której ma być realizowany projekt. Dokument taki powinien zawierać: charakterystykę miejscowości, inwentaryzację zasobów służących odnowie miejscowości, analizę słabych i mocnych stron oraz opis planowanych działań inwestycyjnych i przedsięwzięć aktywizujących lokalną społeczność.

Dokumenty, jakie należy załączyć do wniosku w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, są określane przez zarządy poszczególnych województw.

Reklama

Istotnym problemem szczególnie dla gmin jest kwestia finansowania projektów. Mimo iż jednostkom samorządu terytorialnego przysługuje duże dofinansowanie, to bardzo często mają one jednak problemy z zapewnieniem wkładu własnego. Dla wielu gmin priorytetem jest realizacja zadań związanych z ochroną środowiska, gdyż w 2010 roku mija okres przejściowy w tym zakresie i gminy, które nie rozwiązały u siebie tych kwestii, będą zmuszone płacić duże kary do budżetu unijnego. Powoduje to, iż gminy przeznaczają własne środki na zabezpieczenie wkładu własnego do projektów środowiskowych, przez co nie są w stanie zapewnić wkładu własnego do projektów w infrastrukturę społeczną, jak świetlice, boiska, baseny.

Planując realizację projektu, należy także zastanowić się nad tym, jak ma on funkcjonować w przyszłości i kto ma go wykorzystywać. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia pomocy publicznej. Najlepszym rozwiązaniem w celu uniknięcia udzielenia pomocy publicznej jest wybudowanie przez gminę obiektu ze środków unijnych, a następnie wniesienie go aportem do jednoosobowej spółki zajmującej się zarządzaniem tym obiektem. Inwestycje w budowę świetlic, boisk, basenów na terenach wiejskich z pewnością poprawi ich atrakcyjność oraz podniesie poziom życia mieszkańców, to zaś z kolei zapobiegnie wyludnianiu się tych terenów.

AO

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?