REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak gminy powinny przygotować inwestycje o charakterze socjalnym

_ AO
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z jakimi problemami borykają się gminy wiejskie przy występowaniu o dotacje z programów unijnych? Jak stworzyć Plan Odnowy Miejscowości?

ANNA ŁACIŃSKA

REKLAMA

wiceprezes Eficom

W nowym okresie programowania na lata 2007-2013 znaczna część pieniędzy przeznaczona jest na inwestycje socjalne w gminach wiejskich. Jednakże, aby środki te zostały dobrze wykorzystane, sami zainteresowani muszą się dobrze przygotować do procesu aplikacyjnego.

REKLAMA

Bardzo częstym problemem występującym w polskich gminach jest brak wypracowanej spójnej koncepcji rozwoju gminy. Jest to spowodowane nieumiejętnością osiągnięcia porozumienia w zarządzie gminy lub nieporozumieniami pomiędzy władzami gminy a społecznością lokalną. Powoduje to, że część gmin w ogóle nie korzysta z dostępnych środków europejskich. Tak więc planując ubieganie się o środki unijne, należy najpierw uzgodnić priorytety inwestycyjne w gminie oraz przygotować aktualny plan zagospodarowania przestrzennego. Dopiero po takim wstępnym przygotowaniu się władz samorządowych mogą one przystąpić do analizy dostępnych możliwości dofinansowania.

W przypadku inwestycji socjalnych w gminach wiejskich, możliwości uzyskania dofinansowania są przede wszystkim w Regionalnych Programach Operacyjnych (RPO) lub w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) w ramach działania - Odnowa i rozwój wsi. W ramach tego działania pomoc może wynieść maksymalnie 500 tys. zł i stanowić 75 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Minimalna zaś wartość inwestycji w ramach tego działania wynosi 25 tys. zł. W przypadku RPO maksymalne kwoty dofinansowania oraz intensywność pomocy zależą od konkretnego regionu (województwa). Ważnym ograniczeniem jest jednak zasada, iż w przypadku gmin objętych PROW mogą one otrzymać dofinansowanie z Programu Regionalnego jedynie wtedy, gdy wartość inwestycji przekracza 500 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku gmin wiejskich aplikujących o dofinansowanie w ramach PROW do wniosku należy dołączyć także plan odnowy miejscowości, w której ma być realizowany projekt. Dokument taki powinien zawierać: charakterystykę miejscowości, inwentaryzację zasobów służących odnowie miejscowości, analizę słabych i mocnych stron oraz opis planowanych działań inwestycyjnych i przedsięwzięć aktywizujących lokalną społeczność.

Dokumenty, jakie należy załączyć do wniosku w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, są określane przez zarządy poszczególnych województw.

REKLAMA

Istotnym problemem szczególnie dla gmin jest kwestia finansowania projektów. Mimo iż jednostkom samorządu terytorialnego przysługuje duże dofinansowanie, to bardzo często mają one jednak problemy z zapewnieniem wkładu własnego. Dla wielu gmin priorytetem jest realizacja zadań związanych z ochroną środowiska, gdyż w 2010 roku mija okres przejściowy w tym zakresie i gminy, które nie rozwiązały u siebie tych kwestii, będą zmuszone płacić duże kary do budżetu unijnego. Powoduje to, iż gminy przeznaczają własne środki na zabezpieczenie wkładu własnego do projektów środowiskowych, przez co nie są w stanie zapewnić wkładu własnego do projektów w infrastrukturę społeczną, jak świetlice, boiska, baseny.

Planując realizację projektu, należy także zastanowić się nad tym, jak ma on funkcjonować w przyszłości i kto ma go wykorzystywać. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia pomocy publicznej. Najlepszym rozwiązaniem w celu uniknięcia udzielenia pomocy publicznej jest wybudowanie przez gminę obiektu ze środków unijnych, a następnie wniesienie go aportem do jednoosobowej spółki zajmującej się zarządzaniem tym obiektem. Inwestycje w budowę świetlic, boisk, basenów na terenach wiejskich z pewnością poprawi ich atrakcyjność oraz podniesie poziom życia mieszkańców, to zaś z kolei zapobiegnie wyludnianiu się tych terenów.

AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  100 tys. osób na "Marszu Miliona Serc" - policja potwierdza informacje PAP

  "Marsz Miliona Serc" odbył się w Warszawie 1 października 2023 r. Frekwencja tego Marszu z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek 2 października stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

  Uczniowie będą ćwiczyć na symulatorach strzeleckich. "Broń jak prawdziwa"

  Symulatory ćwiczeń strzeleckich trafią do dwóch szkół ponadpodstawowych. Na czym będzie polegało strzelanie? Ile szkołę będzie kosztował symulator? 

  Nobel z medycyny 2023 za odkrycia, które dały szczepionkę na covid

  Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali w 2023 roku Katalin Karikó i Drew Weissman "za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID -19". Nagrodą Nobla, wynoszącą 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł), laureaci podzielą się po połowie.

  Wzór wniosku o bon 2500 zł na laptop dla nauczyciela. Podaj email i numer telefonu. Przyjdą na nie kody [10 października 2023 r.]

  Nauczyciele muszą złożyć wniosek o przyznanie bonu 2500 zł. W artykule wzór wniosku. Można go składać w okresie od 10-13 października w zależności od grupy uprawnionych. Jest krótki okres składania wniosków - przez 30 dni.

  REKLAMA

  Nowe standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Co się zmieni w 2024/2025? [Rozporządzenie]

  Minister Edukacji i Nauki, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w części dotyczącej zawodu lekarza i lekarza dentysty. 

  Starsze małżeństwo zaufało nawigacji, ugrzęźli w błocie w środku lasu

  Nawigacja samochodowa w tym przypadku nie okazała się pomocna. Starsze małżeństwo wracające z sanatorium zostało pokierowane przez GPS do lasu, gdzie ich samochód ugrzązł w błocie. Na pomoc przybyli policjanci z Lubaczowa. 

  Pieszy przegrywa z samochodem. Jak poprawić infrastrukturę dla pieszych?

  Pieszy na drodze. Chociaż każdy z nas jest pieszym, to jednak priorytet na drodze mają potrzeby kierowców. Z czym na co dzień mierzy się piechur. Jak można poprawić przestrzeń spacerową? 

  Rok akademicki 2023/24 - jaki będzie, co się zmienia, dla kogo stypendia?

  W dniu 2 października 2023 r. większość szkół wyższych w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki 2023/24. W tym roku ponad 1,2 mln studentów będzie uczyć się na ponad 350 uczelniach. MEiN planuje m.in. zasilić dodatkowymi środkami subwencję dla uczelni, rozwijać Branżowe Centra Umiejętności i dążyć do umiędzynarodowienia polskiej nauki.

  REKLAMA

  Od 10 X 2023 r. składasz wniosek o bon 2500 zł na laptop. Tylko dla nauczycieli z klas IV-VIII. Cztery terminy. Tylko 30 dni na złożenie wniosku

  Minister Cyfryzacji wyznaczy w tym tygodniu 10-13 października 2023 r. jako początkowe daty składania wniosków o bon 2500 zł dla nauczycieli.

  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  REKLAMA