REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie możliwości daje przejęcie lotnisk wojskowych przez samorządy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
_ wej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jakie okoliczności muszą brać pod uwagę samorządy terytorialne decydujące się na utworzenie lotniska cywilnego? Jaka forma organizacyjna może okazać się najskuteczniejsza przy realizacji takiego przedsięwzięcia?

Jacek Kowalski

REKLAMA

burmistrz miasta Nowy Dwór Mazowiecki, które jest udziałowcem w spółce Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin

REKLAMA

Ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego, oraz o zmianie niektórych innych ustaw dają nareszcie możliwość skorzystania z gotowej infrastruktury lotniskowej dla szybkiego rozwoju transportu lotniczego.

Mimo iż restrukturyzacja armii polskiej rozpoczęła się w roku 1990, a pięć lat później mieliśmy dokładny obraz terenów po byłych lotniskach wojskowych zbędnych dla obronności kraju, musieliśmy czekać 13 kolejnych lat na możliwość wykorzystania tego oczywistego potencjału. W tym czasie w wielu miejscach uległ on już częściowej dewastacji. Nasuwa się w tym miejscu przykład wojskowego lotniska w Modlinie, na którym w latach 90. planowane były przynajmniej dwa duże przedsięwzięcia logistyczne i lotniskowe, z których żadne nie doszło do skutku. Gdyby władzom wystarczyło konsekwencji w działaniu, dzisiaj obchodzilibyśmy pewnie 15-lecie funkcjonowania cywilnego portu lotniczego w tym miejscu.

REKLAMA

Większość byłych większych lotnisk wojskowych, które będą podlegały powołanej ustawie, trafi w ręce samorządów wojewódzkich i jest to bardzo dobre z kilku powodów. Oto samorząd wojewódzki ma narzędzia do budowania polityki i strategii regionalnej, która może stymulować budowę centrów logistycznych, turystycznych i innych w oparciu o regionalny port lotniczy. Województwo jest na tyle zasobne, że w odróżnieniu od mniejszych jednostek samorządu jego budżet może podołać tak dużej inwestycji. Ten akurat szczebel samorządu posiada także pewne preferencje w pozyskiwaniu funduszy europejskich, które może skierować na element rozwoju regionalnego, jakim jest lotnisko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lotnisko regionalne przybliża transport lotniczy do klienta, co samo w sobie może stymulować popyt na te usługi. Sieć takich lotnisk w Polsce wymusi konkurencję, co dodatkowo ma szansę obniżyć koszty usług przewozowych i okołolotniskowych. Regionalny port lotniczy będzie mógł obsłużyć nie tylko tanich przewoźników, ale także przewozy towarowe, czarterowe i prywatne. Jeśli popatrzymy dalej w przyszłość, to o ile skuteczniejsze może być na przykład lotnicze pogotowie ratunkowe, jeśli będzie mogło dotrzeć do wielu zakątków kraju.

Naturalnie port lotniczy jest przedsięwzięciem komercyjnym, które nie powinno generować strat. Rynek usług lotniczych w Polsce jest, i długo jeszcze będzie, rynkiem wschodzącym. Zatem forma prawna takiego przedsiębiorstwa powinna być dostosowana do warunków rynkowych. Przy udziale funduszy publicznych właściwa będzie spółka prawa handlowego. Udziały w takich spółkach docelowo będą dostępne dla inwestorów prywatnych - w tak dużym przedsięwzięciu może mieć uzasadnienie przechodzenia przez karkołomne uwarunkowania prawne partnerstwa publiczno-prywatnego. Póki co, patrząc na niedaleką przyszłość np. Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, podmioty publiczne przy udziale funduszy zewnętrznych potrafią sobie poradzić w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Gdyby prawo nadążało za rozwojem, mamy szansę na szybki rozwój komunikacji lotniczej i wejście w prawdziwy XXI wiek w tej dziedzinie.

wej

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA