Kategorie

Samorząd może wspierać lokalne firmy

Małgorzata Rajan
Firmy budowlane jako pierwsze odczuły skutki kryzysu gospodarczego, a więc są najbardziej zagrożone upadłością. Dla lokalnego rynku pracy może to oznaczać gwałtowny wzrost bezrobocia. Władze Gliwic znalazły sposób na wsparcie tej branży.

Chociaż kryzys gospodarczy nie jest jeszcze w Polsce odczuwalny w takim zakresie, jak na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych Ameryki, to firmy budowlane dotknęły już pierwsze skutki spowolnienia. Przede wszystkim coraz mniej jest nowych inwestycji mieszkaniowych, które od kilu lat były podstawą rozwoju rynku budowlanego.

Reklama

- Niektórzy z dużych inwestorów wstrzymali lub odłożyli w czasie realizację swoich przedsięwzięć, także w naszym mieście. Gliwickie firmy zaczęły obawiać się o swoją kondycję finansową, o brak zleceń i ewentualną redukcję zatrudnienia. Poprosiły nas o wsparcie i wdrożenie przez samorząd działań zaradczych - mówi Andrzej Karasiński, Sekretarz miasta.

Żeby wesprzeć tę branżę, samorząd Gliwic zawarł porozumienie z Radą Gospodarczą przy Regionalnej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach, którego celem jest pomoc lokalnym przedsiębiorcom budowlanym w przetrwaniu na rynku, a tym samym w utrzymaniu zatrudnienia. Porozumienie podpisano 20 stycznia 2009 r. Jego celem jest wypracowanie takich rozwiązań systemowych, które zwiększą szansę lokalnych przedsiębiorców na zdobycie i realizację publicznych zleceń, a tym samym poprawią ich kondycję finansową.

Harmonogram pomocy

Plan pomocy firmom zawarto w harmonogramie prac na rzecz branży budowlanej.

- Plan przyjęty przez samorząd i przedsiębiorców jest efektem kilku wcześniejszych spotkań. Od grudnia 2008 r. prowadziliśmy rozmowy z Radą Gospodarczą, skupiającą lokalne firmy, w tym właśnie przedstawicieli sektora budowlanego. Uznaliśmy zgodnie, że musimy przygotowywać propozycje działań zaradczych związanych z sytuacją, jaka zaistniała w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Wówczas w Gliwicach zaczęto odnotowywać pierwsze symptomy recesji w sektorze budowlanym - przypomina Andrzej Karasiński.

Symptomy te miały ścisły związek z sytuacją, w jakiej znalazły się gospodarka krajowa i globalna.

Plan przewiduje m.in. opublikowanie wstępnego harmonogramu planowanych przez miasto inwestycji oraz informacji o zmianach procedur i terminach licytacji miejskich nieruchomości. Znajdą się w nim m.in. remonty i inne przedsięwzięcia budowlane o łącznej wartości 220 mln zł. Będą to m.in. inwestycje drogowe, rozbudowa ścieżek rowerowych, modernizacja nawierzchni starego miasta oraz remonty szkół i przedszkoli. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mieli pewność, że przedsięwzięcia te zostaną zrealizowane, czyli że będą mieli zlecenia. Ma to także ułatwić im przygotowanie się do przetargów.

Pobudzanie budownictwa mieszkaniowego

Lokalne władze chcą również w najbliższym czasie uprościć procedury związane z wydawaniem pozwoleń na budowę pod kątem ich ujednolicenia oraz uproszczenia, a także uwzględnienia najnowszych przepisów. Ponadto na sprzedaż zostanie wystawionych ok. 60 działek pod budownictwo indywidualne, co ma służyć pobudzeniu budownictwa mieszkaniowego.

Spotkania z inwestorami

Reklama

Wspólnie z Regionalną Izbą Przemysłowo-Handlową samorząd będzie także organizować spotkania z wybranymi inwestorami, np. z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad czy Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, żeby promować potencjał lokalnych firm budowlanych, zatrudniających kilka tysięcy osób. Harmonogram spotkań będzie powstawać w miarę potrzeb, w zależności od aktywności lokalnych firm zainteresowanych wsparciem.

- Zainteresowanie inwestorów Gliwicami ciągle istnieje i mamy nadzieję, że nie osłabnie, a tym samym lokalne firmy będą miały zamówienia. W mieście skrzyżują się dwa europejskie korytarze transportowe - autostrada A1 i A4. Właśnie jest budowany węzeł tych autostrad i jest to największa inwestycja drogowa w naszym kraju. Miasta na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych zawsze miały i mają niezłą perspektywę rozwoju - twierdzi Marek Jarzębowski, Rzecznik Prasowy Prezydenta Gliwic.

Efektywne wykorzystanie narzędzi wsparcia

Samorządowcy biorą też pod uwagę inne środki zaradcze, które mogą pomóc budowlańcom przetrwać kryzys.

- Samorząd ma co prawda niewiele narzędzi pozwalających wpływać na gospodarkę, ale jest wola, żeby każde z dostępnych zostało efektywnie użyte dla zminimalizowania ewentualnych skutków kryzysu gospodarczego, oczywiście w granicach obowiązującego prawa - podkreśla Marek Jarzębowski.

Jego zdaniem można na przykład ułatwiać kontakty potencjalnych inwestorów z przedsiębiorcami budowlanymi czy organizować spotkania biznesowe.

- Będziemy na bieżąco pytać zainteresowanych o to, co jeszcze ułatwiłoby im przetrwanie tego trudnego czasu. Sytuacja jest dynamiczna. Nikt nie wie, jaka będzie skala problemów - tłumaczy Marek Jarzębowski.

Żeby lepiej i szybciej informować lokalne firmy o gliwickiej inicjatywie, na stronie internetowej miasta pojawi się specjalna zakładka związana z projektem wsparcia firm, a informacje zostaną umieszczone także w codziennym Biuletynie Informacyjnym Urzędu Miejskiego oraz „Miejskim Informatorze Samorządowym - Gliwice”.

- Stworzyliśmy plan, który będziemy systematycznie realizować, ale nie wykluczamy poszerzenia zakresu działań zaradczych - zapowiada Andrzej Karasiński.

Małgorzata Rajan

 

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  CEEB – obowiązek składania deklaracji od 1 lipca 2021 r.

  CEEB – obowiązek składania deklaracji od 1 lipca 2021 r. Czym jest deklaracja źródeł ciepła? Kogo dotyczy deklaracja? Jak można złożyć deklarację? Jakie są obowiązki gmin związane z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków?

  Akademie praktyczne – nowa kategoria uczelni zawodowych

  Akademie praktyczne – nowa kategoria uczelni zawodowych. Jak będą funkcjonować?

  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025

  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Ponad miliard złotych zostanie przeznaczonych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz) 2.0 na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce.

  Wnioski paszportowe od 26 czerwca można składać w soboty

  Wnioski paszportowe - w związku ze zwiększonym zainteresowaniem sprawami paszportowymi, MSWiA przekazało wojewodom dyspozycję wydłużenia godzin pracy urzędów wojewódzkich. Wnioski paszportowe będzie można składać także w soboty, natomiast w dni powszednie obsługa będzie się odbywać w wydłużonych godzinach.

  Remont mieszkania spółdzielczego

  Remont mieszkania spółdzielczego. Spółdzielnia pozostaje właścicielem mieszkań użytkowanych na podstawie własnościowego i lokatorskiego prawa spółdzielczego. Warto wyjaśnić, czy remont takich lokali może być problematyczny.

  Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021?

  Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021 – kiedy? Gdzie i jak sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty? Przedstawiamy ważne informacje dla uczniów kończących w tym roku szkołę podstawową.

  Unijny Certyfikat COVID - jak pobrać na telefon?

  Unijny Certyfikat COVID - tzw. paszport covidowy (szczepionkowy) od dziś jest już dostępny w aplikacji mObywatel i można go pobrać na telefon komórkowy. Jak pobrać paszport covidowy?

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych dla samorządów

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Rusza nowy rządowy program, który zapewni pieniądze na inwestycje dla samorządów. Na co i na jakich zasadach będzie można otrzymać dofinansowanie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach? Czy mogą być one prowadzone w formie zdalnej? Z jakich przedmiotów organizuje się zajęcia wspomagające? Jak poinformować o nich rodziców? Jak prawidłowo wyliczyć przysługującą szkole liczbę zajęć wspomagających? Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące dodatkowych lekcji po powrocie do szkół.

  Zmiany w programie Aktywna tablica 2020-2024

  Aktywna tablica 2020-2024 - zmiany. Proponowane nowe rozwiązania dotyczą m.in. wprowadzenia nowego rodzaju sprzętu, który będzie można zakupić w ramach programu i rozszerzenia na kolejne lata (2021-2024) możliwości zakupu laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu. Trwają konsultacje społeczne, opinie można przesyłać do 9 lipca 2021 r.

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?