REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorząd może wspierać lokalne firmy

Małgorzata Rajan

REKLAMA

REKLAMA

Firmy budowlane jako pierwsze odczuły skutki kryzysu gospodarczego, a więc są najbardziej zagrożone upadłością. Dla lokalnego rynku pracy może to oznaczać gwałtowny wzrost bezrobocia. Władze Gliwic znalazły sposób na wsparcie tej branży.

Chociaż kryzys gospodarczy nie jest jeszcze w Polsce odczuwalny w takim zakresie, jak na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych Ameryki, to firmy budowlane dotknęły już pierwsze skutki spowolnienia. Przede wszystkim coraz mniej jest nowych inwestycji mieszkaniowych, które od kilu lat były podstawą rozwoju rynku budowlanego.

REKLAMA

REKLAMA

- Niektórzy z dużych inwestorów wstrzymali lub odłożyli w czasie realizację swoich przedsięwzięć, także w naszym mieście. Gliwickie firmy zaczęły obawiać się o swoją kondycję finansową, o brak zleceń i ewentualną redukcję zatrudnienia. Poprosiły nas o wsparcie i wdrożenie przez samorząd działań zaradczych - mówi Andrzej Karasiński, Sekretarz miasta.

Żeby wesprzeć tę branżę, samorząd Gliwic zawarł porozumienie z Radą Gospodarczą przy Regionalnej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach, którego celem jest pomoc lokalnym przedsiębiorcom budowlanym w przetrwaniu na rynku, a tym samym w utrzymaniu zatrudnienia. Porozumienie podpisano 20 stycznia 2009 r. Jego celem jest wypracowanie takich rozwiązań systemowych, które zwiększą szansę lokalnych przedsiębiorców na zdobycie i realizację publicznych zleceń, a tym samym poprawią ich kondycję finansową.

Harmonogram pomocy

Plan pomocy firmom zawarto w harmonogramie prac na rzecz branży budowlanej.

- Plan przyjęty przez samorząd i przedsiębiorców jest efektem kilku wcześniejszych spotkań. Od grudnia 2008 r. prowadziliśmy rozmowy z Radą Gospodarczą, skupiającą lokalne firmy, w tym właśnie przedstawicieli sektora budowlanego. Uznaliśmy zgodnie, że musimy przygotowywać propozycje działań zaradczych związanych z sytuacją, jaka zaistniała w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Wówczas w Gliwicach zaczęto odnotowywać pierwsze symptomy recesji w sektorze budowlanym - przypomina Andrzej Karasiński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Symptomy te miały ścisły związek z sytuacją, w jakiej znalazły się gospodarka krajowa i globalna.

Plan przewiduje m.in. opublikowanie wstępnego harmonogramu planowanych przez miasto inwestycji oraz informacji o zmianach procedur i terminach licytacji miejskich nieruchomości. Znajdą się w nim m.in. remonty i inne przedsięwzięcia budowlane o łącznej wartości 220 mln zł. Będą to m.in. inwestycje drogowe, rozbudowa ścieżek rowerowych, modernizacja nawierzchni starego miasta oraz remonty szkół i przedszkoli. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mieli pewność, że przedsięwzięcia te zostaną zrealizowane, czyli że będą mieli zlecenia. Ma to także ułatwić im przygotowanie się do przetargów.

Pobudzanie budownictwa mieszkaniowego

Lokalne władze chcą również w najbliższym czasie uprościć procedury związane z wydawaniem pozwoleń na budowę pod kątem ich ujednolicenia oraz uproszczenia, a także uwzględnienia najnowszych przepisów. Ponadto na sprzedaż zostanie wystawionych ok. 60 działek pod budownictwo indywidualne, co ma służyć pobudzeniu budownictwa mieszkaniowego.

Spotkania z inwestorami

Wspólnie z Regionalną Izbą Przemysłowo-Handlową samorząd będzie także organizować spotkania z wybranymi inwestorami, np. z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad czy Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, żeby promować potencjał lokalnych firm budowlanych, zatrudniających kilka tysięcy osób. Harmonogram spotkań będzie powstawać w miarę potrzeb, w zależności od aktywności lokalnych firm zainteresowanych wsparciem.

- Zainteresowanie inwestorów Gliwicami ciągle istnieje i mamy nadzieję, że nie osłabnie, a tym samym lokalne firmy będą miały zamówienia. W mieście skrzyżują się dwa europejskie korytarze transportowe - autostrada A1 i A4. Właśnie jest budowany węzeł tych autostrad i jest to największa inwestycja drogowa w naszym kraju. Miasta na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych zawsze miały i mają niezłą perspektywę rozwoju - twierdzi Marek Jarzębowski, Rzecznik Prasowy Prezydenta Gliwic.

Efektywne wykorzystanie narzędzi wsparcia

Samorządowcy biorą też pod uwagę inne środki zaradcze, które mogą pomóc budowlańcom przetrwać kryzys.

- Samorząd ma co prawda niewiele narzędzi pozwalających wpływać na gospodarkę, ale jest wola, żeby każde z dostępnych zostało efektywnie użyte dla zminimalizowania ewentualnych skutków kryzysu gospodarczego, oczywiście w granicach obowiązującego prawa - podkreśla Marek Jarzębowski.

Jego zdaniem można na przykład ułatwiać kontakty potencjalnych inwestorów z przedsiębiorcami budowlanymi czy organizować spotkania biznesowe.

- Będziemy na bieżąco pytać zainteresowanych o to, co jeszcze ułatwiłoby im przetrwanie tego trudnego czasu. Sytuacja jest dynamiczna. Nikt nie wie, jaka będzie skala problemów - tłumaczy Marek Jarzębowski.

Żeby lepiej i szybciej informować lokalne firmy o gliwickiej inicjatywie, na stronie internetowej miasta pojawi się specjalna zakładka związana z projektem wsparcia firm, a informacje zostaną umieszczone także w codziennym Biuletynie Informacyjnym Urzędu Miejskiego oraz „Miejskim Informatorze Samorządowym - Gliwice”.

- Stworzyliśmy plan, który będziemy systematycznie realizować, ale nie wykluczamy poszerzenia zakresu działań zaradczych - zapowiada Andrzej Karasiński.

Małgorzata Rajan

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA