REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NIK: Polska dobrze przygotowuje się do prezydencji

REKLAMA

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła przygotowania Polski do przewodnictwa w Radzie UE. Rekomenduje jednak przyśpieszenie prac nad komputerowym projektem fiszek programowych, zawierających polskie stanowiska oraz doprecyzowanie roli premiera w trakcie prezydencji.

Raport NIK na temat przygotowań Polski opublikowano w poniedziałek. Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w II półroczu 2011 roku.

REKLAMA

W ocenie NIK powołany w 2008 r. pełnomocnik rządu oraz administracja rządowa właściwie zaplanowali poszczególne działania. Określono terminy ich realizacji oraz wyznaczono dokładnie zakresy odpowiedzialności za każde przedsięwzięcie. Umiejętnie korzystano też z doświadczeń państw, które już sprawowały prezydencję.

REKLAMA

NIK przypomina, że pełnomocnik rządu przedstawił wstępną listę priorytetów przewodnictwa w Radzie UE. Opracował także roboczy kalendarz spotkań, które odbędą się w ramach polskiej prezydencji (w sumie może ich być nawet kilka tysięcy). Powołał pięć zespołów, które mają pełnić rolę zaplecza doradczego: zespół ds. budżetu, zespół ds. promocji i kultury, zespół zarządzania zasobami ludzkimi, zespół logistyki i bezpieczeństwa oraz zespół ds. programowych prezydencji.

NIK pozytywnie ocenia istnienie specjalnego korpusu prezydencji, w skład którego wchodzi ok. 1200 urzędników. W raporcie zaznaczono, że w przygotowaniu urzędników do pracy pomaga system szkoleń, staży i wizyt studyjnych, opracowany przez pełnomocnika rządu. Wdrożono też komputerowy projekt fiszek programowych. Zawiera on stanowiska (także negocjacyjne) Polski we wszystkich istotnych dla prezydencji kwestiach. Ma umożliwić błyskawiczne docieranie podczas obrad poszczególnych gremiów Rady UE do najważniejszych informacji dotyczących omawianej sprawy i stanowiska polskiej prezydencji.

NIK zauważa jednak, że projekt fiszek wdrażany jest z opóźnieniem i rekomenduje rządowi dołożenie starań, aby zdążyć z opracowaniem wszystkich ważnych informacji i wprowadzeniem ich do systemu komputerowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NIK zwraca także uwagę, że doprecyzowania wymaga rola premiera w trakcie sprawowania przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE, gdyż zmieniła się ona po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego.

REKLAMA

Niepokój kontrolerów wzbudza rotacja kadr w urzędniczym korpusie prezydencji. Tylko w ciągu jednego roku (od sierpnia 2009 do sierpnia 2010) wymieniło się tam prawie 30 proc. pracowników (325 osób). Rekomenduje opracowanie systemu motywacyjno-lojalnościowego dla członków korpusu, m.in. zasad podziału pieniędzy na dodatki motywacyjne, czego do momentu zakończenia kontroli pory nie uczyniono.

Po zidentyfikowaniu uchybień NIK zwróciła się do pełnomocnika rządu oraz innych organów administracji rządowej o podjęcie działań w celu ich wyeliminowania, gdyż - jak zaznacza - "przewodzenie pracom Rady UE wymaga profesjonalnego i pełnego staranności przygotowania".

Kolejność sprawowania prezydencji w Radzie UE ustalona została decyzją Rady z 2007 roku i obowiązywać ma do roku 2020. Obecnie prezydencję sprawują Węgry, następna będzie Polska, a po niej Cypr. Polska sprawować będzie prezydencję po raz pierwszy od przystąpienia do UE w maju 2004 roku.

Czytaj także: W każdym ministerstwie rzecznik prezydencji>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA