REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zdobywać fundusze na szkolenia pracowników

Magdalena Pokrzycka-Walczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Żeby sprostać oczekiwaniom mieszkańców i spełniać najwyższe standardy obsługi, niezbędne są szkolenia urzędników. Najlepiej gdy fundusze przeznaczone na ten cel pochodzą ze środków zewnętrznych.

Realizacja potrzeb szkoleniowych wymaga sporych nakładów finansowych, które zazwyczaj przekraczają możliwości urzędów – mówi Andrzej Borowski, Kierownik Referatu ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi (dalej: RZZL) w Wydziale Organizacji Urzędu Miasta Lublin.

REKLAMA

Do niedawna jedyną możliwością podnoszenia kwalifikacji pracowników Urzędu Miasta Lublin (dalej: UML) było finansowanie specjalistycznych szkoleń w wąskim zakresie, ze środków własnych gminy. Dziś, dzięki dofinansowaniu z funduszy pozabudżetowych, pracownicy UML mogą kształcić się praktycznie bez ograniczeń.

Liczy się partnerstwo

REKLAMA

Pierwszym projektem w UML, dofinansowanym ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (dalej: POKL) w ramach Działania 5.2.1 jest – realizowana do końca br. – „Akademia Profesjonalnego Urzędnika”. Przedsięwzięcie zakładało szkolenie wszystkich pracowników Urzędu Miasta, także nowo zatrudnionych, oraz kadry kierowniczej. – Akademia to inaczej ABC pracy urzędnika, który powinien znać przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, zagadnienia ochrony danych osobowych, zamówień publicznych, dostępu do informacji publicznej, ale także zasady rachunkowości, finansów publicznych czy zarządzania projektami europejskimi – wyjaśnia Andrzej Borowski. Każdy pracownik mógł skorzystać z kilku, a nawet kilkunastu szkoleń – w zależności od zgłoszonego zainteresowania, ale przede wszystkim – zapotrzebowania, wynikającego z konkretnego zakresu obowiązków. W ramach środków szkoleniowych zakupiono platformę e-learningową, która pozwala na logowanie w dowolnym czasie i udział w szkoleniu z zakresu obsługi pakietu Open Office.

Niewątpliwym atutem, docenionym przez ekspertów oceniających wniosek, był fakt istnienia partnera wiodącego, którym jest Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny (dalej: FRL). – Przedsięwzięcia realizowane w partnerstwie mogły liczyć na większą liczbę punktów przyznanych na etapie oceny merytorycznej wniosków – tłumaczy kierownik RZZL. Gdyby UML samodzielnie zgłosił projekt, szanse na otrzymanie dofinansowania byłyby minimalne, zainteresowanie konkursem było bowiem bardzo duże. Lider projektu, którym jest w przypadku Działania 5.2.1 organizacja pozarządowa, przyjmuje na siebie zadania związane z zatrudnieniem koordynatora, osoby do spraw rekrutacji oraz zespołu rozliczającego pozyskaną dotację. Adresatami projektu są pracownicy UML korzystający z oferty szkoleniowej.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czytaj także: Jak świadomie korzystać ze szkoleń >>

 

Szkolenia dla jednostek organizacyjnych

REKLAMA

Kolejny projekt – „Kadry Nowoczesnej Europy. Podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników samorządowych Miasta Lublin” – realizowany jest przez urzędników samodzielnie dzięki wsparciu Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jego celem jest wypracowanie wysokich standardów kultury organizacyjnej samorządu Miasta Lublin. Przedsięwzięcie trwa od października 2008 r. do grudnia 2010 r.

Zakres działań obejmuje m.in. cykl szkoleń językowych, kursów elektronicznego obiegu dokumentów, profesjonalnej obsługi interesantów, opracowania strategii rozwoju zasobów ludzkich, szkoleń komputerowych z zakresu Open Office, studia podyplomowe, a także różnego rodzaju szkolenia specjalistyczne. Języków obcych, obok urzędników, uczą się także pracownicy jednostek organizacyjnych – Straży Miejskiej, Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej, Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, a także Centrum Kultury, Zarządu Nieruchomości Komunalnych, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Zarządu Transportu Drogowego.

Studia podyplomowe prowadzone są m.in. przez lubelskie uczelnie: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji, Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji oraz Politechnikę Lubelską. – To ważne, że projekt angażuje potencjał naukowy miasta, bo to także doskonała promocja, doceniana przez ekspertów przyznających dotacje – twierdzi kierownik RZZL. Ale pracownicy UML jeżdżą także na studia podyplomowe do Warszawy, Krakowa oraz Zamościa. Jedynie z tego względu, że lubelskie uczelnie nie miały określonej tematyki w swojej ofercie.

Doświadczenie pomaga zdobyć dotacje

Uzyskane przez UML doświadczenie w zakresie realizacji projektów edukacyjnych z myślą o pracownikach przynosi konkretne efekty. – Wspólnie z urzędami miast w Warszawie, Łodzi, Ełku i Poznaniu – członkami Unii Metropolii Polskich – wygraliśmy właśnie kolejną dotację z Działania 5.2.1 na przyszły rok – tłumaczy Andrzej Borowski. Projekt zakłada szkolenia i działania, których celem jest poprawa jakości usług publicznych realizowanych przez administrację. Chodzi głównie o usprawnienie:

• procesu wydawania decyzji administracyjnych, procedury zarządzania jakością jednostek samorządu terytorialnego (dalej: JST),

• procedury i wzrost liczby zadań publicznych w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego,

• procedury konsultacji społecznych,

oraz o poprawę zarządzania jakością JST.

 

Czytaj także: Podnoszenie kwalifikacji zawodowych >>

 

Nie bez znaczenia jest fakt, że cykl kolejnych działań edukacyjnych doskonale wpisuje się w strategię szkoleniową UML. Pierwsze projekty miały za zadanie przekazać gruntowną wiedzę, natomiast dziś lubelski samorząd stawia na rozwijanie efektywnego wykorzystania posiadanych przez pracowników umiejętności. Cele projektu mają pomóc osiągnąć tzw. trenerzy wewnętrzni, którzy będą brać udział w szkoleniach. Chodzi o to, by ograniczyć koszty ponoszone przez urząd, a jest to możliwe dzięki organizacji tzw. szkoleń kaskadowych. – Z poszczególnych wydziałów wytypowane zostaną osoby, które po uczestnictwie w szkoleniach przekazywać będą zdobyte umiejętności swoim koleżankom i kolegom – informuje Andrzej Borowski.

Zdaniem kierownika RZZL w staraniach o pozyskanie dofinansowania działań niezbędna jest nie tylko wiedza o tym, gdzie szukać informacji o konkursach, ale – przede wszystkim – określenie potrzeb, które chce się zrealizować dzięki dotacji.

Dofinansowanie, które pozyskali dotąd lubelscy urzędnicy, jest imponujące. Na realizację projektu „Akademia Profesjonalnego Urzędnika” otrzymali prawie milion złotych. W przypadku przedsięwzięcia „Kadry Nowoczesnej Europy” wszystkie działania, refinansowane w 85%, zamkną się w kwocie 850 tys. euro, czyli prawie 3,5 mln zł. Trzeci projekt, prowadzony wspólnie z kilkoma miastami Unii Metropolii Polskich, otrzyma wkrótce dofinansowanie w wysokości 5 mln zł. Na tę kwotę złożą się koszty wszystkich działań realizowanych w ramach projektu przez urzędy partnerskie.

Magdalena Pokrzycka-Walczak

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  REKLAMA

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  REKLAMA