reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Współpraca > Jak zdobywać fundusze na szkolenia pracowników

Jak zdobywać fundusze na szkolenia pracowników

Żeby sprostać oczekiwaniom mieszkańców i spełniać najwyższe standardy obsługi, niezbędne są szkolenia urzędników. Najlepiej gdy fundusze przeznaczone na ten cel pochodzą ze środków zewnętrznych.

Realizacja potrzeb szkoleniowych wymaga sporych nakładów finansowych, które zazwyczaj przekraczają możliwości urzędów – mówi Andrzej Borowski, Kierownik Referatu ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi (dalej: RZZL) w Wydziale Organizacji Urzędu Miasta Lublin.

Do niedawna jedyną możliwością podnoszenia kwalifikacji pracowników Urzędu Miasta Lublin (dalej: UML) było finansowanie specjalistycznych szkoleń w wąskim zakresie, ze środków własnych gminy. Dziś, dzięki dofinansowaniu z funduszy pozabudżetowych, pracownicy UML mogą kształcić się praktycznie bez ograniczeń.

Liczy się partnerstwo

Pierwszym projektem w UML, dofinansowanym ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (dalej: POKL) w ramach Działania 5.2.1 jest – realizowana do końca br. – „Akademia Profesjonalnego Urzędnika”. Przedsięwzięcie zakładało szkolenie wszystkich pracowników Urzędu Miasta, także nowo zatrudnionych, oraz kadry kierowniczej. – Akademia to inaczej ABC pracy urzędnika, który powinien znać przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, zagadnienia ochrony danych osobowych, zamówień publicznych, dostępu do informacji publicznej, ale także zasady rachunkowości, finansów publicznych czy zarządzania projektami europejskimi – wyjaśnia Andrzej Borowski. Każdy pracownik mógł skorzystać z kilku, a nawet kilkunastu szkoleń – w zależności od zgłoszonego zainteresowania, ale przede wszystkim – zapotrzebowania, wynikającego z konkretnego zakresu obowiązków. W ramach środków szkoleniowych zakupiono platformę e-learningową, która pozwala na logowanie w dowolnym czasie i udział w szkoleniu z zakresu obsługi pakietu Open Office.

Niewątpliwym atutem, docenionym przez ekspertów oceniających wniosek, był fakt istnienia partnera wiodącego, którym jest Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny (dalej: FRL). – Przedsięwzięcia realizowane w partnerstwie mogły liczyć na większą liczbę punktów przyznanych na etapie oceny merytorycznej wniosków – tłumaczy kierownik RZZL. Gdyby UML samodzielnie zgłosił projekt, szanse na otrzymanie dofinansowania byłyby minimalne, zainteresowanie konkursem było bowiem bardzo duże. Lider projektu, którym jest w przypadku Działania 5.2.1 organizacja pozarządowa, przyjmuje na siebie zadania związane z zatrudnieniem koordynatora, osoby do spraw rekrutacji oraz zespołu rozliczającego pozyskaną dotację. Adresatami projektu są pracownicy UML korzystający z oferty szkoleniowej.

 

Czytaj także: Jak świadomie korzystać ze szkoleń >>

 

Szkolenia dla jednostek organizacyjnych

Kolejny projekt – „Kadry Nowoczesnej Europy. Podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników samorządowych Miasta Lublin” – realizowany jest przez urzędników samodzielnie dzięki wsparciu Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jego celem jest wypracowanie wysokich standardów kultury organizacyjnej samorządu Miasta Lublin. Przedsięwzięcie trwa od października 2008 r. do grudnia 2010 r.

Zakres działań obejmuje m.in. cykl szkoleń językowych, kursów elektronicznego obiegu dokumentów, profesjonalnej obsługi interesantów, opracowania strategii rozwoju zasobów ludzkich, szkoleń komputerowych z zakresu Open Office, studia podyplomowe, a także różnego rodzaju szkolenia specjalistyczne. Języków obcych, obok urzędników, uczą się także pracownicy jednostek organizacyjnych – Straży Miejskiej, Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej, Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, a także Centrum Kultury, Zarządu Nieruchomości Komunalnych, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Zarządu Transportu Drogowego.

Studia podyplomowe prowadzone są m.in. przez lubelskie uczelnie: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji, Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji oraz Politechnikę Lubelską. – To ważne, że projekt angażuje potencjał naukowy miasta, bo to także doskonała promocja, doceniana przez ekspertów przyznających dotacje – twierdzi kierownik RZZL. Ale pracownicy UML jeżdżą także na studia podyplomowe do Warszawy, Krakowa oraz Zamościa. Jedynie z tego względu, że lubelskie uczelnie nie miały określonej tematyki w swojej ofercie.

Doświadczenie pomaga zdobyć dotacje

Uzyskane przez UML doświadczenie w zakresie realizacji projektów edukacyjnych z myślą o pracownikach przynosi konkretne efekty. – Wspólnie z urzędami miast w Warszawie, Łodzi, Ełku i Poznaniu – członkami Unii Metropolii Polskich – wygraliśmy właśnie kolejną dotację z Działania 5.2.1 na przyszły rok – tłumaczy Andrzej Borowski. Projekt zakłada szkolenia i działania, których celem jest poprawa jakości usług publicznych realizowanych przez administrację. Chodzi głównie o usprawnienie:

• procesu wydawania decyzji administracyjnych, procedury zarządzania jakością jednostek samorządu terytorialnego (dalej: JST),

• procedury i wzrost liczby zadań publicznych w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego,

• procedury konsultacji społecznych,

oraz o poprawę zarządzania jakością JST.

 

Czytaj także: Podnoszenie kwalifikacji zawodowych >>

 

Nie bez znaczenia jest fakt, że cykl kolejnych działań edukacyjnych doskonale wpisuje się w strategię szkoleniową UML. Pierwsze projekty miały za zadanie przekazać gruntowną wiedzę, natomiast dziś lubelski samorząd stawia na rozwijanie efektywnego wykorzystania posiadanych przez pracowników umiejętności. Cele projektu mają pomóc osiągnąć tzw. trenerzy wewnętrzni, którzy będą brać udział w szkoleniach. Chodzi o to, by ograniczyć koszty ponoszone przez urząd, a jest to możliwe dzięki organizacji tzw. szkoleń kaskadowych. – Z poszczególnych wydziałów wytypowane zostaną osoby, które po uczestnictwie w szkoleniach przekazywać będą zdobyte umiejętności swoim koleżankom i kolegom – informuje Andrzej Borowski.

Zdaniem kierownika RZZL w staraniach o pozyskanie dofinansowania działań niezbędna jest nie tylko wiedza o tym, gdzie szukać informacji o konkursach, ale – przede wszystkim – określenie potrzeb, które chce się zrealizować dzięki dotacji.

Dofinansowanie, które pozyskali dotąd lubelscy urzędnicy, jest imponujące. Na realizację projektu „Akademia Profesjonalnego Urzędnika” otrzymali prawie milion złotych. W przypadku przedsięwzięcia „Kadry Nowoczesnej Europy” wszystkie działania, refinansowane w 85%, zamkną się w kwocie 850 tys. euro, czyli prawie 3,5 mln zł. Trzeci projekt, prowadzony wspólnie z kilkoma miastami Unii Metropolii Polskich, otrzyma wkrótce dofinansowanie w wysokości 5 mln zł. Na tę kwotę złożą się koszty wszystkich działań realizowanych w ramach projektu przez urzędy partnerskie.

Magdalena Pokrzycka-Walczak

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Klasyfikacja budżetowa 202090.30 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama