REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zdobywać fundusze na szkolenia pracowników

Magdalena Pokrzycka-Walczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Żeby sprostać oczekiwaniom mieszkańców i spełniać najwyższe standardy obsługi, niezbędne są szkolenia urzędników. Najlepiej gdy fundusze przeznaczone na ten cel pochodzą ze środków zewnętrznych.

Realizacja potrzeb szkoleniowych wymaga sporych nakładów finansowych, które zazwyczaj przekraczają możliwości urzędów – mówi Andrzej Borowski, Kierownik Referatu ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi (dalej: RZZL) w Wydziale Organizacji Urzędu Miasta Lublin.

REKLAMA

Do niedawna jedyną możliwością podnoszenia kwalifikacji pracowników Urzędu Miasta Lublin (dalej: UML) było finansowanie specjalistycznych szkoleń w wąskim zakresie, ze środków własnych gminy. Dziś, dzięki dofinansowaniu z funduszy pozabudżetowych, pracownicy UML mogą kształcić się praktycznie bez ograniczeń.

Liczy się partnerstwo

REKLAMA

Pierwszym projektem w UML, dofinansowanym ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (dalej: POKL) w ramach Działania 5.2.1 jest – realizowana do końca br. – „Akademia Profesjonalnego Urzędnika”. Przedsięwzięcie zakładało szkolenie wszystkich pracowników Urzędu Miasta, także nowo zatrudnionych, oraz kadry kierowniczej. – Akademia to inaczej ABC pracy urzędnika, który powinien znać przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, zagadnienia ochrony danych osobowych, zamówień publicznych, dostępu do informacji publicznej, ale także zasady rachunkowości, finansów publicznych czy zarządzania projektami europejskimi – wyjaśnia Andrzej Borowski. Każdy pracownik mógł skorzystać z kilku, a nawet kilkunastu szkoleń – w zależności od zgłoszonego zainteresowania, ale przede wszystkim – zapotrzebowania, wynikającego z konkretnego zakresu obowiązków. W ramach środków szkoleniowych zakupiono platformę e-learningową, która pozwala na logowanie w dowolnym czasie i udział w szkoleniu z zakresu obsługi pakietu Open Office.

Niewątpliwym atutem, docenionym przez ekspertów oceniających wniosek, był fakt istnienia partnera wiodącego, którym jest Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny (dalej: FRL). – Przedsięwzięcia realizowane w partnerstwie mogły liczyć na większą liczbę punktów przyznanych na etapie oceny merytorycznej wniosków – tłumaczy kierownik RZZL. Gdyby UML samodzielnie zgłosił projekt, szanse na otrzymanie dofinansowania byłyby minimalne, zainteresowanie konkursem było bowiem bardzo duże. Lider projektu, którym jest w przypadku Działania 5.2.1 organizacja pozarządowa, przyjmuje na siebie zadania związane z zatrudnieniem koordynatora, osoby do spraw rekrutacji oraz zespołu rozliczającego pozyskaną dotację. Adresatami projektu są pracownicy UML korzystający z oferty szkoleniowej.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czytaj także: Jak świadomie korzystać ze szkoleń >>

 

Szkolenia dla jednostek organizacyjnych

REKLAMA

Kolejny projekt – „Kadry Nowoczesnej Europy. Podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników samorządowych Miasta Lublin” – realizowany jest przez urzędników samodzielnie dzięki wsparciu Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jego celem jest wypracowanie wysokich standardów kultury organizacyjnej samorządu Miasta Lublin. Przedsięwzięcie trwa od października 2008 r. do grudnia 2010 r.

Zakres działań obejmuje m.in. cykl szkoleń językowych, kursów elektronicznego obiegu dokumentów, profesjonalnej obsługi interesantów, opracowania strategii rozwoju zasobów ludzkich, szkoleń komputerowych z zakresu Open Office, studia podyplomowe, a także różnego rodzaju szkolenia specjalistyczne. Języków obcych, obok urzędników, uczą się także pracownicy jednostek organizacyjnych – Straży Miejskiej, Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej, Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, a także Centrum Kultury, Zarządu Nieruchomości Komunalnych, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Zarządu Transportu Drogowego.

Studia podyplomowe prowadzone są m.in. przez lubelskie uczelnie: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji, Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji oraz Politechnikę Lubelską. – To ważne, że projekt angażuje potencjał naukowy miasta, bo to także doskonała promocja, doceniana przez ekspertów przyznających dotacje – twierdzi kierownik RZZL. Ale pracownicy UML jeżdżą także na studia podyplomowe do Warszawy, Krakowa oraz Zamościa. Jedynie z tego względu, że lubelskie uczelnie nie miały określonej tematyki w swojej ofercie.

Doświadczenie pomaga zdobyć dotacje

Uzyskane przez UML doświadczenie w zakresie realizacji projektów edukacyjnych z myślą o pracownikach przynosi konkretne efekty. – Wspólnie z urzędami miast w Warszawie, Łodzi, Ełku i Poznaniu – członkami Unii Metropolii Polskich – wygraliśmy właśnie kolejną dotację z Działania 5.2.1 na przyszły rok – tłumaczy Andrzej Borowski. Projekt zakłada szkolenia i działania, których celem jest poprawa jakości usług publicznych realizowanych przez administrację. Chodzi głównie o usprawnienie:

• procesu wydawania decyzji administracyjnych, procedury zarządzania jakością jednostek samorządu terytorialnego (dalej: JST),

• procedury i wzrost liczby zadań publicznych w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego,

• procedury konsultacji społecznych,

oraz o poprawę zarządzania jakością JST.

 

Czytaj także: Podnoszenie kwalifikacji zawodowych >>

 

Nie bez znaczenia jest fakt, że cykl kolejnych działań edukacyjnych doskonale wpisuje się w strategię szkoleniową UML. Pierwsze projekty miały za zadanie przekazać gruntowną wiedzę, natomiast dziś lubelski samorząd stawia na rozwijanie efektywnego wykorzystania posiadanych przez pracowników umiejętności. Cele projektu mają pomóc osiągnąć tzw. trenerzy wewnętrzni, którzy będą brać udział w szkoleniach. Chodzi o to, by ograniczyć koszty ponoszone przez urząd, a jest to możliwe dzięki organizacji tzw. szkoleń kaskadowych. – Z poszczególnych wydziałów wytypowane zostaną osoby, które po uczestnictwie w szkoleniach przekazywać będą zdobyte umiejętności swoim koleżankom i kolegom – informuje Andrzej Borowski.

Zdaniem kierownika RZZL w staraniach o pozyskanie dofinansowania działań niezbędna jest nie tylko wiedza o tym, gdzie szukać informacji o konkursach, ale – przede wszystkim – określenie potrzeb, które chce się zrealizować dzięki dotacji.

Dofinansowanie, które pozyskali dotąd lubelscy urzędnicy, jest imponujące. Na realizację projektu „Akademia Profesjonalnego Urzędnika” otrzymali prawie milion złotych. W przypadku przedsięwzięcia „Kadry Nowoczesnej Europy” wszystkie działania, refinansowane w 85%, zamkną się w kwocie 850 tys. euro, czyli prawie 3,5 mln zł. Trzeci projekt, prowadzony wspólnie z kilkoma miastami Unii Metropolii Polskich, otrzyma wkrótce dofinansowanie w wysokości 5 mln zł. Na tę kwotę złożą się koszty wszystkich działań realizowanych w ramach projektu przez urzędy partnerskie.

Magdalena Pokrzycka-Walczak

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA