REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zdobywać fundusze na szkolenia pracowników

Magdalena Pokrzycka-Walczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Żeby sprostać oczekiwaniom mieszkańców i spełniać najwyższe standardy obsługi, niezbędne są szkolenia urzędników. Najlepiej gdy fundusze przeznaczone na ten cel pochodzą ze środków zewnętrznych.

Realizacja potrzeb szkoleniowych wymaga sporych nakładów finansowych, które zazwyczaj przekraczają możliwości urzędów – mówi Andrzej Borowski, Kierownik Referatu ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi (dalej: RZZL) w Wydziale Organizacji Urzędu Miasta Lublin.

REKLAMA

Do niedawna jedyną możliwością podnoszenia kwalifikacji pracowników Urzędu Miasta Lublin (dalej: UML) było finansowanie specjalistycznych szkoleń w wąskim zakresie, ze środków własnych gminy. Dziś, dzięki dofinansowaniu z funduszy pozabudżetowych, pracownicy UML mogą kształcić się praktycznie bez ograniczeń.

Liczy się partnerstwo

REKLAMA

Pierwszym projektem w UML, dofinansowanym ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (dalej: POKL) w ramach Działania 5.2.1 jest – realizowana do końca br. – „Akademia Profesjonalnego Urzędnika”. Przedsięwzięcie zakładało szkolenie wszystkich pracowników Urzędu Miasta, także nowo zatrudnionych, oraz kadry kierowniczej. – Akademia to inaczej ABC pracy urzędnika, który powinien znać przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, zagadnienia ochrony danych osobowych, zamówień publicznych, dostępu do informacji publicznej, ale także zasady rachunkowości, finansów publicznych czy zarządzania projektami europejskimi – wyjaśnia Andrzej Borowski. Każdy pracownik mógł skorzystać z kilku, a nawet kilkunastu szkoleń – w zależności od zgłoszonego zainteresowania, ale przede wszystkim – zapotrzebowania, wynikającego z konkretnego zakresu obowiązków. W ramach środków szkoleniowych zakupiono platformę e-learningową, która pozwala na logowanie w dowolnym czasie i udział w szkoleniu z zakresu obsługi pakietu Open Office.

Niewątpliwym atutem, docenionym przez ekspertów oceniających wniosek, był fakt istnienia partnera wiodącego, którym jest Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny (dalej: FRL). – Przedsięwzięcia realizowane w partnerstwie mogły liczyć na większą liczbę punktów przyznanych na etapie oceny merytorycznej wniosków – tłumaczy kierownik RZZL. Gdyby UML samodzielnie zgłosił projekt, szanse na otrzymanie dofinansowania byłyby minimalne, zainteresowanie konkursem było bowiem bardzo duże. Lider projektu, którym jest w przypadku Działania 5.2.1 organizacja pozarządowa, przyjmuje na siebie zadania związane z zatrudnieniem koordynatora, osoby do spraw rekrutacji oraz zespołu rozliczającego pozyskaną dotację. Adresatami projektu są pracownicy UML korzystający z oferty szkoleniowej.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czytaj także: Jak świadomie korzystać ze szkoleń >>

 

Szkolenia dla jednostek organizacyjnych

REKLAMA

Kolejny projekt – „Kadry Nowoczesnej Europy. Podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników samorządowych Miasta Lublin” – realizowany jest przez urzędników samodzielnie dzięki wsparciu Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jego celem jest wypracowanie wysokich standardów kultury organizacyjnej samorządu Miasta Lublin. Przedsięwzięcie trwa od października 2008 r. do grudnia 2010 r.

Zakres działań obejmuje m.in. cykl szkoleń językowych, kursów elektronicznego obiegu dokumentów, profesjonalnej obsługi interesantów, opracowania strategii rozwoju zasobów ludzkich, szkoleń komputerowych z zakresu Open Office, studia podyplomowe, a także różnego rodzaju szkolenia specjalistyczne. Języków obcych, obok urzędników, uczą się także pracownicy jednostek organizacyjnych – Straży Miejskiej, Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej, Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, a także Centrum Kultury, Zarządu Nieruchomości Komunalnych, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Zarządu Transportu Drogowego.

Studia podyplomowe prowadzone są m.in. przez lubelskie uczelnie: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji, Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji oraz Politechnikę Lubelską. – To ważne, że projekt angażuje potencjał naukowy miasta, bo to także doskonała promocja, doceniana przez ekspertów przyznających dotacje – twierdzi kierownik RZZL. Ale pracownicy UML jeżdżą także na studia podyplomowe do Warszawy, Krakowa oraz Zamościa. Jedynie z tego względu, że lubelskie uczelnie nie miały określonej tematyki w swojej ofercie.

Doświadczenie pomaga zdobyć dotacje

Uzyskane przez UML doświadczenie w zakresie realizacji projektów edukacyjnych z myślą o pracownikach przynosi konkretne efekty. – Wspólnie z urzędami miast w Warszawie, Łodzi, Ełku i Poznaniu – członkami Unii Metropolii Polskich – wygraliśmy właśnie kolejną dotację z Działania 5.2.1 na przyszły rok – tłumaczy Andrzej Borowski. Projekt zakłada szkolenia i działania, których celem jest poprawa jakości usług publicznych realizowanych przez administrację. Chodzi głównie o usprawnienie:

• procesu wydawania decyzji administracyjnych, procedury zarządzania jakością jednostek samorządu terytorialnego (dalej: JST),

• procedury i wzrost liczby zadań publicznych w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego,

• procedury konsultacji społecznych,

oraz o poprawę zarządzania jakością JST.

 

Czytaj także: Podnoszenie kwalifikacji zawodowych >>

 

Nie bez znaczenia jest fakt, że cykl kolejnych działań edukacyjnych doskonale wpisuje się w strategię szkoleniową UML. Pierwsze projekty miały za zadanie przekazać gruntowną wiedzę, natomiast dziś lubelski samorząd stawia na rozwijanie efektywnego wykorzystania posiadanych przez pracowników umiejętności. Cele projektu mają pomóc osiągnąć tzw. trenerzy wewnętrzni, którzy będą brać udział w szkoleniach. Chodzi o to, by ograniczyć koszty ponoszone przez urząd, a jest to możliwe dzięki organizacji tzw. szkoleń kaskadowych. – Z poszczególnych wydziałów wytypowane zostaną osoby, które po uczestnictwie w szkoleniach przekazywać będą zdobyte umiejętności swoim koleżankom i kolegom – informuje Andrzej Borowski.

Zdaniem kierownika RZZL w staraniach o pozyskanie dofinansowania działań niezbędna jest nie tylko wiedza o tym, gdzie szukać informacji o konkursach, ale – przede wszystkim – określenie potrzeb, które chce się zrealizować dzięki dotacji.

Dofinansowanie, które pozyskali dotąd lubelscy urzędnicy, jest imponujące. Na realizację projektu „Akademia Profesjonalnego Urzędnika” otrzymali prawie milion złotych. W przypadku przedsięwzięcia „Kadry Nowoczesnej Europy” wszystkie działania, refinansowane w 85%, zamkną się w kwocie 850 tys. euro, czyli prawie 3,5 mln zł. Trzeci projekt, prowadzony wspólnie z kilkoma miastami Unii Metropolii Polskich, otrzyma wkrótce dofinansowanie w wysokości 5 mln zł. Na tę kwotę złożą się koszty wszystkich działań realizowanych w ramach projektu przez urzędy partnerskie.

Magdalena Pokrzycka-Walczak

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA