reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Współpraca > Jak poszukiwać inwestora dla partnerskich przedsięwzięć

Jak poszukiwać inwestora dla partnerskich przedsięwzięć

Jak jednostki samorządu terytorialnego powinny przygotować się do realizacji projektów, przy których mają być wykorzystane rozwiązania partnerstwa publiczno-prywatnego? Jak pomysł realizacji określonej inwestycji przekształcić w konkretny projekt atrakcyjny dla potencjalnych partnerów prywatnych i instytucji finansowych?


Inwestor nie jest stroną, która może i powinna badać wykonalność projektu, opracowywać biznesplan oraz udowadniać, dlaczego inwestycja będzie korzystna. Jedynie prawdziwa i szczegółowa wiedza partnera publicznego na temat wartości projektu, jego opłacalności oraz wielu innych aspektów przedsięwzięcia stanowi platformę dla podjęcia dialogu z inwestorami i instytucjami finansowymi.


Narodziny koncepcji, to często moment pozwalający spojrzeć z optymizmem na nowe horyzonty rozwoju lokalnej społeczności i gminy. Zwykle własność intelektualna takiej koncepcji należy do jednej osoby lub bardzo wąskiego grona. Taka bariera powoduje, że słabo przygotowana koncepcja jest powodem ataków radnych i innych osób, które nie podzielają optymizmu pomysłodawców.


Jednomyślność nie zawsze jest do osiągnięcia, ale poważna większość za jest nieodzownym warunkiem powodzenia koncepcji na jej drodze w dorastaniu do projektu. Tylko i jedynie na podstawie takiej większości uchwała budżetowa gminy będzie odnosić się do wydatków związanych z fazą przygotowań, oraz pomysłodawcy będą mogli zorganizować biuro projektu.


Zbyt często spotykam się z sytuacją, gdzie osoba wydelegowana do obsługi przyszłego przedsięwzięcia wykonuje swoje zadania na zasadzie dodanego obowiązku do listy innych absorbujących czynności, które musi wykonać. Takie połowiczne rozwiązania świadczą, że pomysłodawca nie wierzy do końca w sukces przedsięwzięcia lub też nie dysponuje poparciem, aby zorganizować proces przygotowań w należyty sposób.


Codzienna administracja projektu, zdobywanie wiedzy o nim oraz podejmowanie operacyjnych decyzji wymaga zaangażowania osoby lub osób, które wiedzą wszystko o przedsięwzięciu i mogą stanowić bazę dla przyszłej współpracy z inwestorem. Oczywiście do wykonania zadań w fazie przygotowania przedsięwzięcia można zaangażować firmę doradczą, pod warunkiem że jest w gminie ktoś, kto umie poprawnie zdefiniować zadanie i rozliczyć doradcę z efektów jego działalności, oraz jest na ten cel przewidziany budżet.

WITOLD GRZYBOWSKI

partner Dolnośląskiej Grupy DoradczejNot. AM

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama