reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Bezpieczeństwo > Straż miejska ukarze przekraczających prędkość

Straż miejska ukarze przekraczających prędkość

Od 25 lipca straż miejska może znów rejestrować za pomocą fotoradarów wykroczenia na drogach i karać kierowców mandatami.


Zwiększają się uprawnienia straży miejskiej w kontroli kierowców. Za sprawą nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2007 r. nr 123, poz. 845) strażnicy będą mogli rejestrować za pomocą fotoradarów wykroczenia na drogach, takie jak przekroczenie dozwolonej prędkości lub niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Tak samo będzie, gdy strażnik zarejestruje za pomocą fotoradaru niewłaściwe korzystanie z pasa ruchu przeznaczonego dla autobusów. Wówczas na podstawie zdjęć zrobionych fotoradarem straż miejska może nałożyć mandat za wykroczenie oraz punkty karne.

W Warszawie straż miejska ma tylko dwa takie urządzenia, a zakup trzech kolejnych jest dopiero w planach.

- Stosujemy fotoradary prewencyjnie w miejscach, którędy dzieci chodzą do szkół, a kierowcy nagminnie przekraczają tam dozwoloną prędkość - mówi Agnieszka Dębińska-Kubicka, rzecznik prasowy komendy warszawskiej straży miejskie. Dodaje, że straż miejska udaje się w miejsca, które wskazują sami mieszkańcy, gdzie ich zdaniem jest niebezpiecznie.

Strażnicy miejscy mogą też legitymować kierowców. Będą mogli wydawać także polecenia co do sposobu korzystania z drogi, gdy np. ktoś wjechał w ulicę jednokierunkową.

Wykonywanie tych obowiązków przez straż miejską nie jest niczym nowym. Takie uprawnienia strażnicy już mieli na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 30 grudnia 2002 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego. Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że takie uprawnienia powinny być umocowane w ustawie, a nie w rozporządzeniu. Po tym wyroku Sejm rozpoczął prace nad stosowną nowelizacją prawa o ruchu drogowym.

Nowe przepisy dają także większe uprawniania strażnikom leśnym czy strażnikom parków narodowych. Mogą oni skontrolować kierowcę np. na obszarze lasu czy parku narodowego. Zgodnie z nowym prawem mogą dokonywać kontroli, gdy kierowca nie stosuje się do obowiązujących na terenach lasów przepisów lub znaków drogowych, np. o zakazie wjazdu.

Zgodnie z nowymi przepisami pracownicy zarządów dróg mają prawo kontrolować pojazdy, co do których istnieje podejrzenie, że poruszają się ze zbyt ciężkim ładunkiem. Mogą oni zważyć taki pojazd czy też sprawdzić jego stan techniczny. Wszystkie te czynności muszą jednak wykonywać w obecności policjanta.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PrimeSoft Polska Sp. z o.o.

Specjalista z zakresu systemów IT, zarządzania i workflow|BPM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama