Kwalifikacja wojskowa 2011 - rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
REKLAMA
Zgodnie z rozporządzeniem wezwaniu do kwalifikacji wojskowej podlegają:
REKLAMA
- wszyscy 19 - letni mężczyźni urodzeni w 1992 r.;
- mężczyźni urodzeni w latach 1987-1991, którzy nie posiadają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej:
Ponadto wzywa się także osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Po uwagę wzięto również kobiety urodzone w latach 1987 - 1992, jak również kończące naukę w 2010/2011 w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.
Czytaj także: Kwalifikacja wojskowa 2011 rozpoczęta>>
REKLAMA
Minister nie pominął także studentek wyższych szkół morskich, które złożyły pisemny wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o wezwanie ich do kwalifikacji wojskowej wraz z zaświadczeniem rektora wyższej szkoły morskiej o pobieraniu nauki w tej szkole oraz jego zgodą na odbywanie zajęć wojskowych. Powyższy wniosek, zainteresowane studentki, składają za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na siedzibę wyższej szkoły morskiej.
Zgodnie z rozporządzeniem kwalifikację wojskową przeprowadzają wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz starostów, a także wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast).
Jak wynika z aktu, obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej trwa do końca roku kalendarzowego, w którym osoba objęta tym obowiązkiem kończy dwadzieścia cztery lata życia. Warto wspomnieć, że do stawienia się wzywa wójt lub burmistrz (prezydent miasta).
Stawienie się do kwalifikacji obejmuje stawienie się przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień.
W ramach kwalifikacji wojskowej wykonuje się czynności związane z:
– sprawdzeniem tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej;
– ustaleniem zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej;
– wstępnym przeznaczeniem do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej;
– założeniem lub aktualizacją ewidencji wojskowej i przetwarzaniem danych gromadzonych w tej ewidencji;
– wydaniem wojskowych dokumentów osobistych;
– przeniesieniem osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do rezerwy i wydaniem na ich wniosek zaświadczeń o uregulowanym stosunku do służby wojskowej;
– przygotowaniem rekrutacji wojskowej do ochotniczych form służby wojskowej.
Czytaj także: Minister finansów o zasadach finansowania armii>>
REKLAMA
Czasami zdarza się iż wystąpią nieprzewidziane przeszkody uniemożliwiające stawienie się przed komisją tzw. vis maior, wówczas podmiot podlegający stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, który nie dopełnił tego obowiązku obowiązany jest zgłosić się do wojskowego komendanta uzupełnień, właściwego ze względu na ich miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony. Obowiązek ten trwa do czasu ukończenia pięćdziesiątego roku życia, a w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, do czasu ukończenia sześćdziesięciu lat życia.
Na koniec warto wspomnieć, że zgodnie z art. 47a ust.3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241,poz. 2416 z późn. zm.) osoby, które stawiły się do kwalifikacji wojskowej zostaną przeniesione do rezerwy.
Tomasz Błotnicki
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA