Decyzja wójta o wykorzystaniu samochodu na potrzeby wojska
REKLAMA
REKLAMA
Podstawą prawną nałożenia omawianego obowiązku jest art. 208 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: u.p.o.o.). Z kolei na podstawie art. 210 u.p.o.o. wójt lub burmistrz (prezydent miasta) wydaje decyzję administracyjną o przeznaczeniu nieruchomości lub rzeczy ruchomej na cele świadczeń rzeczowych - w tym planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
REKLAMA
Oba powołane przepisy znajdują się w rozdziale 2 działu VII u.p.o.o. Jest on zatytułowany "Świadczenia rzeczowe w czasie pokoju". Odnosi się do zespołu czynności organizacyjno-prawnych organów administracji podejmowanych w czasie pokoju w zakresie zabezpieczenia świadczeń rzeczowych.
Prawo do odwołania
Od decyzji wójta, burmistrza, prezydenta miasta (dalej: wójt) przysługuje posiadaczowi nieruchomości lub rzeczy ruchomej (oraz wnioskodawcy) odwołanie do wojewody w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Decyzja ta może być zmieniona przez wojewodę również z urzędu - jeżeli została wydana z naruszeniem przepisów prawa.
W decyzji można zobowiązać posiadaczy nieruchomości lub rzeczy ruchomych do wykonania tych świadczeń bez odrębnego wezwania.
(…)
Autor: Tomasz Król
Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA