REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

400 mln zł w programie „Bezpieczeństwo mojej gminy” [Wsparcie dla OSP]

400 mln zł w programie „Bezpieczeństwo mojej gminy” [Wsparcie dla OSP]
400 mln zł w programie „Bezpieczeństwo mojej gminy” [Wsparcie dla OSP]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wsparcie w wysokości ok. 400 mln zł dla młodzieżowych drużyn pożarniczych OSP przewiduje projekt rządowego programu „Bezpieczeństwo mojej gminy – historia, teraźniejszość, przyszłość” – poinformował w Sejmie sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski.

Jak zaznaczył, prace nad programem są zrealizowane w 90 proc., a do ustalenia pozostały jedynie kwestie formalno-finansowe. 

REKLAMA

Z kwoty 400 mln zł zostały wyodrębnione środki na organizację:

  • obozów szkoleniowo-wychowawczych
  • Turnieju Wiedzy Pożarniczej wraz z kampaniami społecznymi
  • kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy i
  • koszty obsługi programu przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

Ile drużyn pożarniczych może skorzystać z programu „Bezpieczeństwo mojej gminy”?

„Głównym celem programu jest wzmocnienie roli młodzieżowych drużyn pożarniczych, w szczególności w realizacji zadań wychowawczych i opiekuńczych oraz rozwój drużyn w zakresie przygotowania do pełnienia w dorosłym życiu funkcji strażaka ochotnika czy też państwowego strażaka zawodowego w ramach Państwowej Straży Pożarnej” – powiedział Rzymkowski.

Ile jest w Polsce młodzieżowych drużyn pożarniczych?

W Polsce działa ok. 6700 młodzieżowych drużyn pożarniczych. Zrzeszają one niemal 87 tys. młodych ludzi w wieku do 16. roku życia.

Co to jest program „Bezpieczeństwo mojej gminy”?

Program ma pomóc w upowszechnieniu dostępu dzieci młodzieży do młodzieżowych drużyn pożarniczych oraz zapoznanie ich z zasadami udzielania pierwszej pomocy i właściwego zachowania się w sytuacjach zagrożenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto jest adresatem programu „Bezpieczeństwo mojej gminy”?

Adresatami programu są dzieci i młodzież w wieku do 18 lat oraz pełnoletni strażacy ochotnicy, którzy opiekują się poszczególnymi grupami w ramach jednostek młodzieżowych drużyn pożarniczych.

Na czym polega wsparcie w programie „Bezpieczeństwo mojej gminy”?

W ramach programu przewidziane jest bezpośrednie wsparcie poszczególnych młodzieżowych drużyn na organizację zajęć w ramach wydarzeń związanych bezpośrednio z lokalną jednostką OSP, ale również finansowanie wydarzeń ponadlokalnych – regionalnych czy ogólnokrajowych – np. turniejów wiedzy pożarniczej czy obozów szkoleniowych.

400 mln zł w programie „Bezpieczeństwo mojej gminy”

„Przy pełnoskalowym rocznym funkcjonowaniu tego programu, przewidujemy na niego kwotę w wysokości 400 mln zł. Z powyższej kwoty zostały wyodrębnione środki na organizację:

  • obozów szkoleniowo-wychowawczych
  • Turnieju Wiedzy Pożarniczej wraz z kampaniami społecznymi
  • kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy i
  • koszty obsługi programu przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej"

– powiedział Rzymkowski.

Program „Bezpieczeństwo mojej gminy” dla opiekunów młodzieżowych drużyn pożarniczych

Wiceminister poinformował, że w programie przewidziane są również środki dla opiekunów młodzieżowych drużyn pożarniczych. Zaznaczył jednak, że nie będą one wypłacane jako wynagrodzenie za pracę, lecz w formie dodatkowych szkoleń czy kursów mających na celu podnoszenie kwalifikacji.

Program „Bezpieczeństwo mojej gminy” to dotacja do 54 000 zł

„Każda z młodzieżowych drużyn pożarniczych będzie miała możliwość uzyskania dotacji na poziomie do 54 tys. zł” – stwierdził Rzymkowski i dodał, że dolna granica wsparcia została określona na poziomie około 20 tys. zł na drużynę. „Naszym celem jest to, aby młodzieżowych drużyn pożarniczych było więcej. Zatem jeśli efektem tego programu będzie wzrost liczby młodzieżowych drużyn pożarniczych – o 1000, o 2000, może o 5000 – to byłby bardzo wymierny sygnał powodzenia. Tym bardziej, że fundamentalne założenie jest takie, żeby zapewnić zastępowalność pokoleń oraz żeby napływ właściwy kadr do OSP i PSP odbywał się właśnie za pośrednictwem młodzieżowych drużyn pożarniczych” - zaznaczył.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA