REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

400 mln zł w programie „Bezpieczeństwo mojej gminy” [Wsparcie dla OSP]

400 mln zł w programie „Bezpieczeństwo mojej gminy” [Wsparcie dla OSP]
400 mln zł w programie „Bezpieczeństwo mojej gminy” [Wsparcie dla OSP]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wsparcie w wysokości ok. 400 mln zł dla młodzieżowych drużyn pożarniczych OSP przewiduje projekt rządowego programu „Bezpieczeństwo mojej gminy – historia, teraźniejszość, przyszłość” – poinformował w Sejmie sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski.

Jak zaznaczył, prace nad programem są zrealizowane w 90 proc., a do ustalenia pozostały jedynie kwestie formalno-finansowe. 

REKLAMA

Z kwoty 400 mln zł zostały wyodrębnione środki na organizację:

 • obozów szkoleniowo-wychowawczych
 • Turnieju Wiedzy Pożarniczej wraz z kampaniami społecznymi
 • kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy i
 • koszty obsługi programu przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

Ile drużyn pożarniczych może skorzystać z programu „Bezpieczeństwo mojej gminy”?

„Głównym celem programu jest wzmocnienie roli młodzieżowych drużyn pożarniczych, w szczególności w realizacji zadań wychowawczych i opiekuńczych oraz rozwój drużyn w zakresie przygotowania do pełnienia w dorosłym życiu funkcji strażaka ochotnika czy też państwowego strażaka zawodowego w ramach Państwowej Straży Pożarnej” – powiedział Rzymkowski.

Ile jest w Polsce młodzieżowych drużyn pożarniczych?

W Polsce działa ok. 6700 młodzieżowych drużyn pożarniczych. Zrzeszają one niemal 87 tys. młodych ludzi w wieku do 16. roku życia.

Co to jest program „Bezpieczeństwo mojej gminy”?

Program ma pomóc w upowszechnieniu dostępu dzieci młodzieży do młodzieżowych drużyn pożarniczych oraz zapoznanie ich z zasadami udzielania pierwszej pomocy i właściwego zachowania się w sytuacjach zagrożenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto jest adresatem programu „Bezpieczeństwo mojej gminy”?

Adresatami programu są dzieci i młodzież w wieku do 18 lat oraz pełnoletni strażacy ochotnicy, którzy opiekują się poszczególnymi grupami w ramach jednostek młodzieżowych drużyn pożarniczych.

Na czym polega wsparcie w programie „Bezpieczeństwo mojej gminy”?

W ramach programu przewidziane jest bezpośrednie wsparcie poszczególnych młodzieżowych drużyn na organizację zajęć w ramach wydarzeń związanych bezpośrednio z lokalną jednostką OSP, ale również finansowanie wydarzeń ponadlokalnych – regionalnych czy ogólnokrajowych – np. turniejów wiedzy pożarniczej czy obozów szkoleniowych.

400 mln zł w programie „Bezpieczeństwo mojej gminy”

„Przy pełnoskalowym rocznym funkcjonowaniu tego programu, przewidujemy na niego kwotę w wysokości 400 mln zł. Z powyższej kwoty zostały wyodrębnione środki na organizację:

 • obozów szkoleniowo-wychowawczych
 • Turnieju Wiedzy Pożarniczej wraz z kampaniami społecznymi
 • kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy i
 • koszty obsługi programu przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej"

– powiedział Rzymkowski.

Program „Bezpieczeństwo mojej gminy” dla opiekunów młodzieżowych drużyn pożarniczych

Wiceminister poinformował, że w programie przewidziane są również środki dla opiekunów młodzieżowych drużyn pożarniczych. Zaznaczył jednak, że nie będą one wypłacane jako wynagrodzenie za pracę, lecz w formie dodatkowych szkoleń czy kursów mających na celu podnoszenie kwalifikacji.

Program „Bezpieczeństwo mojej gminy” to dotacja do 54 000 zł

„Każda z młodzieżowych drużyn pożarniczych będzie miała możliwość uzyskania dotacji na poziomie do 54 tys. zł” – stwierdził Rzymkowski i dodał, że dolna granica wsparcia została określona na poziomie około 20 tys. zł na drużynę. „Naszym celem jest to, aby młodzieżowych drużyn pożarniczych było więcej. Zatem jeśli efektem tego programu będzie wzrost liczby młodzieżowych drużyn pożarniczych – o 1000, o 2000, może o 5000 – to byłby bardzo wymierny sygnał powodzenia. Tym bardziej, że fundamentalne założenie jest takie, żeby zapewnić zastępowalność pokoleń oraz żeby napływ właściwy kadr do OSP i PSP odbywał się właśnie za pośrednictwem młodzieżowych drużyn pożarniczych” - zaznaczył.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA