REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zmienić deklarację CEEB, aby dostać dodatek węglowy 3000 zł?

Czy można zmienić deklarację CEEB, aby dostać dodatek węglowy 3000 zł?
Czy można zmienić deklarację CEEB, aby dostać dodatek węglowy 3000 zł?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po wprowadzeniu dodatku węglowego 3000 zł wzrosło zainteresowanie Polaków korygowaniem wpisów w ewidencji CEEB tak, aby do zgłoszonego np. pieca gazowego dodać piec opalany węglem. Albo zgłosić w ewidencji, że wcześniej zgłoszony taki piec jest głównym źródłem ogrzewania domu. Przed nadużyciami w tym zakresie przestrzega rzecznik Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB).

Właściciele domów mają prawo do zmiany deklaracji składanej do CEEB, ale tylko gdy nastąpiła w niej pomyłka – przypomniała Joanna Niedźwiecka, rzecznik GUNB. Jak dodała, prawdziwość danych z deklaracji może być weryfikowana.

REKLAMA

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Zmiana deklaracji do CEEB a dodatek węglowy 3000 zł

REKLAMA

W informacji przekazanej Serwisowi Samorządowemu PAP Niedźwiecka przyznała, że Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który zarządza bazą CEEB analizuje obecnie doniesienia mediów na temat zjawiska zmiany zapisów deklarowanych źródeł w deklaracjach składanych do CEEB.

Kilka dni temu Dziennik Gazeta Prawa podał, że w Warszawie zaczęły się zgłaszać się osoby, które chcą poprawić złożoną deklarację i dopisać źródło węglowe, aby otrzymać od państwa 3 tys. zł wsparcia. Rzecznik GUNB wyjaśniła, że mieszkańcy mają prawo do poprawienia deklaracji składanej do CEEB, jeśli nastąpiła w niej nasza pomyłka bądź niezrozumienie zawartych tam informacji.

Czy urzędnicy mogą kontrolować prawdziwość deklaracji CEEB?

„Należy tu jednak podkreślić, że deklaracja jest oświadczeniem woli, które wywołuje określony skutek prawny i jej prawdziwość może być weryfikowana” – zaznaczyła Niedźwiecka.

Czy strażnik miejski może wejść do domu i sprawdzić prawdziwość deklaracji CEEB?

Rzecznik przestrzegła, że oświadczenie dotyczące danych zawartych w deklaracjach CEEB może stanowić przedmiot weryfikacji w toku czynności kontrolnych prowadzonych przez urzędników gminnych czy też inne podmioty do tego uprawnione zgodnie z ustawą (np. strażników miejskich/gminnych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Ponadto, docelowo, w ramach Systemu ZONE budowanego przez GUNB, podmioty wymienione w ustawie będą mogły wszelkie czynności kontrolne prowadzić w oparciu o system teleinformatyczny” - dodała.

Co to jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, która powstała na mocy noweli ustawy termomodernizacyjnej, ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. W tym ogólnokrajowym systemie są gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym. Dane zbierane za pośrednictwem CEEB mają stanowić podstawę m.in. do realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz przyznawania funduszy na działania wpływające na poprawę jakości powietrza. Deklaracje można było składać do 30 czerwca br.

Ile podmiotów złożyło deklaracje do CEEB?

Z informacji resortu rozwoju wynika, że właściciele domów i zarządcy budynków złożyli łącznie 7,3 mln deklaracji o źródle ciepła, z czego ponad 3,2 mln oświadczeń dotyczyło kotłów na paliwa stałe, prawie 2,4 mln - kotłów gazowych, ponad 1 mln - ogrzewania elektrycznego, bojlerów elektrycznych i ok. 1 mln - kominków, kóz, ogrzewaczy powietrza na paliwo stałe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • mimi
  2022-09-15 08:47:09
  Tylko jeśli nastąpiła pomyłka? A jeśli zmieniłem żródło ciepła to co? Nie mogę?
  0
 • JJJ
  2022-09-08 10:45:34
  Deklaracja CEEB obejmowała stan na konkretny dzień tu jej złożenia, w treści cześć B01 było oświadczenie/informacja o źródłach zainstalowanych i eksploatowancyh (warunki łączne). Przy wielu źródłach ogrzewania właściciel może zmienić a nawet ujawinić eksplatowane na ten moment źródło główne dostosowując je do faktycznego wykorzystania, stanu portfela, dostępności opału itd. czyli źródło ogrzewania może się cyklicznie zmieniać. Deklaracja nie jest do tego dostosowana czy i jak powinniśmy ją zmieniać nie korygować (nie było błędu)-nie znam odpowiedzi.
  0
 • teedy
  2022-08-17 11:40:26
  Ta pani ma 75 lat,po zabiegu 60.
  0
 • Baba Jaga
  2022-10-13 18:42:36
  Czy zlozenie DEKLARACJI po obowiazujacym terminie, moze spowodowac odmowienia wyplaty "dodatku weglowego", mimo, ze urzad gminy doskonale wiedzial ze do ogrzewania budynku uzywany jest piec na wegiel. Wczesniej w tym urzedzie zlozona zostala ankieta w tej samej sprawie ( ale przez niedoinformowanie, nie byla to deklaracja)
  0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd kończy prace nad nowym rozporządzeniem o szkoleniach w Policji. Co się zmienia? [projekt rozporządzenia]

Nowe rozporządzenie odpowiada regulacjom określonym w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 grudnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych oraz doskonalenia zawodowego w Policji (Dz. U. poz. 2826). 

Krajowy Program Żeglugowy do roku 2030 ustanowiony. Co jest w planach?

Czy rola śródlądowego transportu wodnego wreszcie się zwiększy? Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. ustanowienia Krajowego Programu Żeglugowego do roku 2030. Co ma zapewnić program? 

MON: Zasady mianowania na stopnie wojskowe [Rozporządzenie od 13 października 2023 r.]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 28 sierpnia 2023 r. w sprawie mianowania na stopnie wojskowe (Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 2113)

Świadczenia dla żołnierza zawodowego: dodatek za rozłąkę, zwrot kosztów dojazdu, dopłaty do wypoczynku i rehabilitacji dzieci [ROZPORZĄDZENIE od 24 X 2023 r.]

Zostało opublikowane ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 18 września 2023 r. w sprawie świadczeń socjalnobytowych dla żołnierzy zawodowych. Wejdzie w życie 24 X 2023 r.

REKLAMA

Codzienne picie herbaty może mieć znaczenie w profilaktyce cukrzycy

Codzienne picie herbaty, zwłaszcza ciemnej tj. herbaty podwójnie fermentowanej, korzystnie wpływa na metabolizm glukozy i w ten sposób może obniżać ryzyko stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy typu 2 – wynika z badania naukowców z Australii i Chin.

Bon 2500 zł: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 28 września 2023 r. [poz. 2071]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 28 września 2023 r. w sprawie określenia grup nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych uprawnionych do otrzymania wsparcia sfinansowanego ze środków publicznych.

Ministerstwo Cyfryzacji: przykładowy wzór wniosku o bon 2500 zł. Do wniosku koniecznie dołącz plik Excel

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało wzór wniosku o bon 2500 zł dla nauczycieli klas IV-VIII i uprawnionych pracowników pedagogicznych.

Instrukcja Ministra Cyfryzacji: Jak złożyć wniosek o wydanie bonu 2500 zł na zakup laptopa? [Dla nauczycieli i dyrektorów szkół]

Od 10 października 2023 r. nauczyciele klas IV-VIII klas mogą składać wnioski o przyznanie bonu 2500 zł przeznaczonego na zakup laptopa. Prawo to mają także pracownicy pedagogiczni przyporządkowani do tych klas.  

REKLAMA

Jakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel? Nowe rozporządzenie MEiN od 3 października 2023 r.

W dniu 3 października 2023 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z  14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Rozporządzenie to określa szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, w szczególności poziom wykształcenia i jego zakres w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i rodzajów placówek. W rozporządzeniu znajdują się też warunki uzyskiwania kwalifikacji do nauczania języków obcych, wykaz egzaminów, poprzez które uzyskuje się kwalifikacje do nauczania języków obcych, a także szkoły i przypadki, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.

Stypendium socjalne, rektora, zapomoga. Na jakie świadczenia mogą liczyć studenci w roku akademickim 2023/24?

Rozpoczął się nowy rok akademicki. Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomniało, o jakiego rodzaju świadczenia mogą ubiegać się studenci. Komu przysługuje prawo do świadczeń? 

REKLAMA