REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zmienić deklarację CEEB, aby dostać dodatek węglowy 3000 zł?

Czy można zmienić deklarację CEEB, aby dostać dodatek węglowy 3000 zł?
Czy można zmienić deklarację CEEB, aby dostać dodatek węglowy 3000 zł?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po wprowadzeniu dodatku węglowego 3000 zł wzrosło zainteresowanie Polaków korygowaniem wpisów w ewidencji CEEB tak, aby do zgłoszonego np. pieca gazowego dodać piec opalany węglem. Albo zgłosić w ewidencji, że wcześniej zgłoszony taki piec jest głównym źródłem ogrzewania domu. Przed nadużyciami w tym zakresie przestrzega rzecznik Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB).

Właściciele domów mają prawo do zmiany deklaracji składanej do CEEB, ale tylko gdy nastąpiła w niej pomyłka – przypomniała Joanna Niedźwiecka, rzecznik GUNB. Jak dodała, prawdziwość danych z deklaracji może być weryfikowana.

REKLAMA

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Zmiana deklaracji do CEEB a dodatek węglowy 3000 zł

REKLAMA

W informacji przekazanej Serwisowi Samorządowemu PAP Niedźwiecka przyznała, że Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który zarządza bazą CEEB analizuje obecnie doniesienia mediów na temat zjawiska zmiany zapisów deklarowanych źródeł w deklaracjach składanych do CEEB.

Kilka dni temu Dziennik Gazeta Prawa podał, że w Warszawie zaczęły się zgłaszać się osoby, które chcą poprawić złożoną deklarację i dopisać źródło węglowe, aby otrzymać od państwa 3 tys. zł wsparcia. Rzecznik GUNB wyjaśniła, że mieszkańcy mają prawo do poprawienia deklaracji składanej do CEEB, jeśli nastąpiła w niej nasza pomyłka bądź niezrozumienie zawartych tam informacji.

Czy urzędnicy mogą kontrolować prawdziwość deklaracji CEEB?

„Należy tu jednak podkreślić, że deklaracja jest oświadczeniem woli, które wywołuje określony skutek prawny i jej prawdziwość może być weryfikowana” – zaznaczyła Niedźwiecka.

Czy strażnik miejski może wejść do domu i sprawdzić prawdziwość deklaracji CEEB?

Rzecznik przestrzegła, że oświadczenie dotyczące danych zawartych w deklaracjach CEEB może stanowić przedmiot weryfikacji w toku czynności kontrolnych prowadzonych przez urzędników gminnych czy też inne podmioty do tego uprawnione zgodnie z ustawą (np. strażników miejskich/gminnych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Ponadto, docelowo, w ramach Systemu ZONE budowanego przez GUNB, podmioty wymienione w ustawie będą mogły wszelkie czynności kontrolne prowadzić w oparciu o system teleinformatyczny” - dodała.

Co to jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, która powstała na mocy noweli ustawy termomodernizacyjnej, ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. W tym ogólnokrajowym systemie są gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym. Dane zbierane za pośrednictwem CEEB mają stanowić podstawę m.in. do realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz przyznawania funduszy na działania wpływające na poprawę jakości powietrza. Deklaracje można było składać do 30 czerwca br.

Ile podmiotów złożyło deklaracje do CEEB?

Z informacji resortu rozwoju wynika, że właściciele domów i zarządcy budynków złożyli łącznie 7,3 mln deklaracji o źródle ciepła, z czego ponad 3,2 mln oświadczeń dotyczyło kotłów na paliwa stałe, prawie 2,4 mln - kotłów gazowych, ponad 1 mln - ogrzewania elektrycznego, bojlerów elektrycznych i ok. 1 mln - kominków, kóz, ogrzewaczy powietrza na paliwo stałe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • mimi
  2022-09-15 08:47:09
  Tylko jeśli nastąpiła pomyłka? A jeśli zmieniłem żródło ciepła to co? Nie mogę?
  0
 • JJJ
  2022-09-08 10:45:34
  Deklaracja CEEB obejmowała stan na konkretny dzień tu jej złożenia, w treści cześć B01 było oświadczenie/informacja o źródłach zainstalowanych i eksploatowancyh (warunki łączne). Przy wielu źródłach ogrzewania właściciel może zmienić a nawet ujawinić eksplatowane na ten moment źródło główne dostosowując je do faktycznego wykorzystania, stanu portfela, dostępności opału itd. czyli źródło ogrzewania może się cyklicznie zmieniać. Deklaracja nie jest do tego dostosowana czy i jak powinniśmy ją zmieniać nie korygować (nie było błędu)-nie znam odpowiedzi.
  0
 • teedy
  2022-08-17 11:40:26
  Ta pani ma 75 lat,po zabiegu 60.
  0
 • Baba Jaga
  2022-10-13 18:42:36
  Czy zlozenie DEKLARACJI po obowiazujacym terminie, moze spowodowac odmowienia wyplaty "dodatku weglowego", mimo, ze urzad gminy doskonale wiedzial ze do ogrzewania budynku uzywany jest piec na wegiel. Wczesniej w tym urzedzie zlozona zostala ankieta w tej samej sprawie ( ale przez niedoinformowanie, nie byla to deklaracja)
  0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA