REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister A. Moskwa wyjaśnia jak obliczyć dopłatę do kaloryferów. Dofinansowanie do centralnego ogrzewania od 1110 zł do 3900 zł

Minister A. Moskwa wyjaśnia jak obliczyć dopłatę do kaloryferów
Minister A. Moskwa wyjaśnia jak obliczyć dopłatę do kaloryferów
Media

REKLAMA

REKLAMA

Sejm w piątek będzie pracował nad ustawą, która obejmie wszystkich użytkowników ciepła, którzy potencjalnie mogą być dotknięci podwyżkami z powodu wzrostu cen surowca, przede wszystkim gazu i węgla - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"Dzisiaj Sejm będzie pracował nad ustawą, która obejmie wszystkich użytkowników ciepła, którzy potencjalnie mogą być dotknięci podwyżkami przede wszystkim z powodu wzrostu cen surowca - przede wszystkim gazu i węgla, ale też pozostałych" - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Programie 1 Polskiego Radia.

REKLAMA

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła

Chodzi o rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Projekt dotyczy zapewnienia wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych i podmiotów wrażliwych poprzez pokrycie części nakładów wynikających ze wzrostu kosztów ogrzewania. Projekt dotyczy wsparcia odbiorców ciepła używających do opalania pelletu, LPG, oleju opałowego, drewna opałowego i używających ciepła systemowego.

Dofinansowanie do pelletu, gazu, LPG, drewna, oleju

"Dofinansowanie będzie dla tego podmiotu, który dostarcza ciepło. Czyli jeżeli sami dla siebie dostarczamy ciepło, czyli kupujemy pellet, LPG, drewno, czy olej, wtedy najwięcej dostaniemy na pellet - po 3 tys. zł, tak, jak przy węglu; przy LPG - 500 zł, bezpośrednio w gminie" - tłumaczyła Moskwa.

Ile wyniesie dopłata do ciepła w kaloryferze [centralne ogrzewanie]

Jak wyjaśniła, jeżeli odbiorca ma ciepło w kaloryferze od zewnętrznego dostawcy, "wtedy ten dostawca zadba o to, żeby była odpowiednia rekompensata i żebyśmy my już dostali pomniejszony rachunek". "Tutaj blokujemy cenę na podstawie: cena surowca, którą określił prezes Urzędu Regulacji Energetyki plus 60 proc. Na przeciętnym rachunku to będzie oznaczało, że ta podwyżka nie wyniesie więcej niż około 40 proc. - to jest do 40 proc. Ona oczywiście może być niższa. I my już jej na rachunku nie będziemy widzieć" - powiedziała.

Dodała, że "blokujemy podwyżki na poziomie surowca, na poziomie 60 proc., co przełoży się na maksymalnie 40 proc. dla odbiorcy końcowego".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dofinansowanie do centralnego ogrzewania od 1110 zł do 3900 zł

"Będzie to oznaczało wsparcie w taryfie od 1 tys. 100 zł nawet do 3 tys. 900 zł dla każdego odbiorcy w cieple systemowym, czyli dla tych, którzy mieszkają w małych, dużych blokach, w dużych miastach, średnich miastach, wszyscy, którzy nie są sami dla siebie dostawcą ciepła, a ciepło mają z ciepłowni" - tłumaczyła.

Dopłaty do ciepła w blokach

REKLAMA

"Ten rachunek, który otrzymają odbiorcy, będzie już z rekompensatą, pomniejszony. Formalności będą na poziomie ciepłowni i Urzędu Regulacji Energetyki - "który stoi na straży cen". Odbiorca końcowy, jeżeli mieszka w bloku i korzysta z ciepła systemowego, będzie miał rachunek obniżony, a spółdzielnia i odpowiednio ciepłownia ten cały system rekompensat i dopłat zapewni. Jednocześnie tutaj nie musimy się obawiać o sytuację finansową ciepłowni - nie ponoszą żadnych kosztów - dostaną wyrównanie tej różnicy. Czyli jeżeli kupiły drożej gaz, drożej węgiel dostaną dopłatę tej różnicy, która będzie stanowiła te 60 proc. prognozowane" - wskazała.

Moskwa wskazała, że rozwiązania zaczną obowiązywać "automatycznie zaraz po wejściu ustawy". "Oznacza to, że bezpośrednio po zakończeniu obrad Senatu i podpisaniu przez pana Prezydenta RP, mieszkańcy będą mogli otrzymać ten dodatek, a ciepłownie będą występowały o rekompensaty" - powiedziała.

Jak wskazała, jednocześnie wraz z wejściem w życie ustawy, ciepłownie są zobowiązane, by przenieść rekompensatę na odbiorców pod sankcją - "co oznacza, że nie ma możliwości niezłożenia takiego wniosku do urzędu regulacji". "To jest 6,5 mln gospodarstw domowych" - podkreśliła.

Minister Moskwa zaznaczyła, że Polska, jako jedyne państwo Unii Europejskiej, ma "kompleksowo ustawą rozwiązane ciepło, z chęcią tymi doświadczeniami podzielimy się z innymi państwami europejskimi 9 września na posiedzenie unijnej rady ds. energii".

Zasada „jedno gospodarstwo domowe, to jeden adres”

Szefowa MKiŚ przekazała, że resort razem z samorządami pracuje nad eliminacją nadużyć w zakresie składania wniosków dot. dofinansowania. Jak mówiła, niektóre gminy zauważały, że liczba wpływających wniosków jest wyższa niż liczba gospodarstw domowych. "W ustawie znajdzie się zapis doprecyzowujący – jedno gospodarstwo domowe, to jeden adres. Nie koniecznie kocioł" - wskazał. Jak dodała, "jedno mieszkanie, jedne adres, jeden dodatek 3 tys. zł".

Do kiedy wnioski o dopłaty do pelletu, gazu, LPG, drewna, oleju

Minister Moskwa poinformowała, że wnioski o dofinansowanie należy składać do 30 listopada w swojej gminie osobiście lub elektronicznie. W przypadku węgla gmina ma czas do 60 dni na wypłatę dodatku; do 30 dni w przypadku pozostałych źródeł ciepła.

Założenia ustawy o wsparciu odbiorców ciepła

Projekt ustawy o wsparciu odbiorców ciepła przewiduje obowiązkowe ograniczenie cen ciepła sieciowego przez wytwórców, oraz dodatki dla gospodarstw domowych, używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG i oleju opałowego.

REKLAMA

W obszarze wsparcia dla odbiorców ciepła sieciowego, projekt przewiduje dla wytwórców obowiązek ustalenia ceny ciepła - tzw. średniej ceny ciepła z rekompensatą - na 150,95 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym, oraz 103,82 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach ciepła.

Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji, ustalenie takich wartości oznacza średni wzrost rachunków odbiorców o 42 proc. Jeżeli realne koszty wytwarzania ciepła będą wyższe z powodu wzrostu cen paliw, wytwórcom ciepła stosującym wprowadzane ustawą ceny będzie przysługiwać rekompensata, wynikająca z tej różnicy i sprzedanego wolumenu. Za niezastosowanie się do ustawy wytwórcom będzie grozić odpowiedzialność finansowa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • KLW
  2022-09-04 22:16:38
  Ten wzrost o maksimum 40% to liczony od kiedy? Bo nasz WPEC, czy ciepłownia w tym roku podniósł już o conajmniej 50%.
  0
 • Urwa mać
  2022-10-12 17:29:49
  Moskwa KŁAMIE !!!!!! Dostaliśmy wczoraj 11 pazdziernik 2022, więcej o niby 120 %. Czynsz z 672 na 998. Jestem na maxa wqwiona !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  0
 • hhgfv
  2022-09-02 18:42:56
  Wynajmujący zapłaci tyle samo bo kasę zabierze właściciel A co z tymi którzy już złożyli wnioski na węgiel z kilku gospodarstw- dostaną czy nie bo prawo nie działa wstecz/
  4
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

REKLAMA

Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

"Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

REKLAMA

Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

REKLAMA