REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola prawa do dopłaty do pelletu i węgla [urzędnicy w gminach, straż miejska i kominiarze]

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Kontrola prawa do dopłaty do pelletu i węgla
Kontrola prawa do dopłaty do pelletu i węgla
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Rzeszowie do połowy zeszłego tygodnia korekty deklaracji zgłosiło 30 osób, a w Częstochowie w okresie od 20 lipca do 2 sierpnia było ich 26 (co stanowiło niemal jedną piątą wszystkich złożonych deklaracji w tym czasie). Ale już np. w Katowicach w zeszłym tygodniu urzędnicy szacowali, że zmiany wcześniejszych deklaracji mogło dokonać ponad 200 właścicieli i zarządców nieruchomości.

Weryfikacja deklaracji CEEB przez GUNB

Obecnie weryfikujemy i sprawdzamy sygnały dotyczące zjawiska zmiany zapisów deklarowanych źródeł w deklaracjach składanych do CEEB – przyznaje Joanna Niedźwiecka, rzeczniczka Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. – Należy jednak podkreślić, że deklaracja jest oświadczeniem woli, które wywołuje określony skutek prawny, i jej prawdziwość może być weryfikowana – dodaje. I podkreśla, że każdy, kto posiada i zgłosił piec, podlega obowiązkowej kontroli zgodnie z rozporządzeniem MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. To oznacza, że w którymś momencie stan faktyczny w zakresie źródeł ogrzewania mogą zweryfikować np. kominiarze.

REKLAMA

Czy straż miejska skontroluje jakie piece ma beneficjent dopłat do pelletu i węgla?

O tym, jak uszczelnić system wypłat dodatku węglowego, myślą też niektóre samorządy. – Każda korekta jest sprawdzana poprzez porównanie z wcześniej złożoną deklaracją oraz wywiad z klientem, który chce dokonać zmiany. W ten sposób jesteśmy w stanie sprawdzić, dlaczego ktoś dokonuje korekty oraz czy dana osoba jest upoważniona do składania deklaracji. Ponadto informujemy również o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia – mówi Daria Strąk z biura prasowego opolskiego magistratu. Władze Częstochowy twierdzą, że na gruncie formalnym wnioski weryfikuje tamtejsze Centrum Świadczeń. – W terenie uprawnienia kontrolne powinni teoretycznie mieć kominiarze oraz straż miejska, ale trudno jeszcze na obecną chwilę odnieść się do możliwości zorganizowania szerszej akcji weryfikacyjnej w terenie – przyznaje Włodzimierz Tutaj, rzecznik urzędu miasta w Częstochowie.

W praktyce gminy nie będą kontrolowały jakie piece są w domach

REKLAMA

Ale nie wszystkie władze lokalne uważają, że mogą lub muszą sprawdzać stan faktyczny. – Deklaracje składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, a ustawodawca nie zakazał przedkładania wniosków, by skorygować wcześniej złożone deklaracje. Zadaniem samorządu jest jedynie wprowadzenie do systemu złożonych przez mieszkańców deklaracji w formie pisemnej, nie ich korygowanie – mówi Aleksandra Grzelak z wydziału prasowego stołecznego ratusza. Także władze Bydgoszczy twierdzą, że „nie będzie możliwości weryfikacji danych przez urząd miasta”.

Krytyczny wobec takiego stanowiska samorządowców jest nasz rozmówca z rządu. – Z jednej strony chcemy szybkiej pomocy, z drugiej – obwarować to kryterium dochodowym. Gminy mają możliwość weryfikacji, to dziwne, że samorządy mówią, że nie będą tego robić, jeszcze zanim przepisy weszły w życie – mówi.

Odpowiedzialność karna za brak prawa do dopłaty do węgla i pelletu

Jakakolwiek kontrola będzie tym trudniejsza, że rząd w zeszłym tygodniu zapowiedział rozszerzenie dopłat (w różnej wysokości) na inne rodzaje paliw grzewczych. Nasi rozmówcy twierdzą, że te wypłaty ruszą najwcześniej pod koniec września.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

więcej w:

DGP: Nieszczelny system dopłat. Ogrzewanie inne niż węglowe będzie sprawdzane wyrywkowo lub wcale

Tomasz Żółciak, Grzegorz Osiecki

Przepisy o dodatku węglowym zawierają wiele podobnych rozwiązań, co przepisy o dodatku osłonowym

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Amerykanie, Niemcy i Francuzi będą produkować amunicję na Ukrainie. Podpisano już umowy z ukraińskim rządem

Koncern zbrojeniowy ze Stanów Zjednoczonych Northrop Grumman zacznie produkcję amunicji na Ukrainie. Taką informacje przekazał ukraiński portal Militarnyj. To pierwsza taka umowa między ukraińskim rządem a amerykańską firmą produkującą broń.

Za małe podwyżki dla policjantów? Będzie jednak więcej na kontach niż 4,1%? Przecież w policji już dziś jest 15 000 wakatów

Już dziś jest w Policji 15 000 wakatów. Co się stanie z zainteresowaniem pracą policjanta w przypadku podniesienia mundurowym pensji w 2025 r. tylko o 4,1%. Tyle deklaruje rząd premiera D. Tuska dla całej budżetówki w 2025 r.

Czy nauczycielka teraz może przejść na emeryturę z ZUS już po ukończeniu 55. roku życia, na czym polega wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne choć formalnie emeryturą nie jest, w rzeczywistości pełni rolę wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Czy jednak wszyscy zatrudnieni w tym zawodzie mogą z takiego świadczenia z ZUS skorzystać, zy tylko gdy stracą pracę?

Od 1 września 2025 r. zmiany w szkołach. Jedna godzina tygodniowo religii. Czy coś jeszcze się zmieni?

Ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w polskich szkołach zostanie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. To oznacza, że uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach religijnych raz w tygodniu.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń nawet o 1000 zł dla pracowników samorządowych. Padł apel ZMP

 Związek Miast Polskich wyraził negatywną opinię o projekcie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych. 

Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami. Od dziś wnioski. Wzór wniosku [Podróże z klasą]

Pomimo apeli ZNP nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczek szkolnych. Dziś rusza przyjmowanie wniosków do najnowszego programu dofinansowania wycieczek szkolnych (2-5 dni) [Podróże z klasą].

Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

REKLAMA

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

REKLAMA