REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym w Senacie. Tylko 3000 zł dodatku na jeden adres. Przez dwa lata bez norm dla węgla i spalin?

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym w Senacie.
Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym w Senacie.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sejm przyjął w piątek ustawę o wsparciu odbiorców ciepła. I skierował ją do Senatu. Ustawa wprowadza do polskiego prawa dodatki dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego. Ustawa nowelizuje też ustawę o dodatku węglowym. Znika zasada "jeden dodatek na jedno gospodarstwo domowe". Obowiązuje zasada "jeden dodatek na adres".

Dodatek do pelletu, LPG oleju opałowego

Dodatek węglowy nie będzie obniżony z 3000 zł. Sejm dał dodatkowe 2 mld zł

REKLAMA

Sejm dał czas do końca 2022 r. na podział adresu rodzinom mieszkającym w jednym domu [dodatek węglowy]

Ustawa wprowadza jednorazowe dodatki dla gospodarstw domowych, które ogrzewają się przy pomocy kotłów lub pieców na biomasę, LPG lub olej opałowy, przy czym dla otrzymania dodatku źródła te muszą być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dodatek wynosi 3 tys. zł w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego. W przypadku głównego źródła ciepła na drewno kawałkowe dodatek wynosi 1 tys. zł, dla ogrzewania na LPG wynosi 500 zł, a na olej opałowy - 2 tys. zł. Wnioski o dodatek będą składane do samorządu - wójt, burmistrz albo prezydent miasta będzie weryfikował ich zgodność z wpisem do CEEB. Wypłata dodatku ma nastąpić w ciągu miesiąca od złożenia wniosku.

Ty wybierasz jaki dodatek do ogrzewania otrzymasz

Jak informowała wcześniej minister klimatu Anna Moskwa, gospodarstwa, które mają więcej niż jedno źródło ciepła spośród objętych dodatkiem, same wskażą we wniosku, o który dodatek się starają. Przy tym dodatek nie przysługuje gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego przewidzianego inną ustawą.

Jeden dodatek węglowy na jeden adres

W Sejmie wprowadzono poprawkę mówiącą, że jeden dodatek energetyczny bądź węglowy ma być wypłacany na "jeden adres". Ma to przeciwdziałać celowemu lub sztucznemu dzieleniu gospodarstw domowych, aby otrzymać więcej dodatków. Inna poprawka przewiduje, że informacje zamieszczone we wniosku o wypłatę dodatku składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatek węglowy otrzymasz do 30 grudnia 2022 r.

W przypadku dodatku węglowego ustawa przewiduje, że jego wypłata ma nastąpić w dwa miesiące od złożenia wniosku, ale nie później niż do 30 grudnia 2022 r.

Co to jest dodatek do podmiotów wrażliwych?

Ustawa przewiduje też dodatek dla podmiotów wrażliwych. Są to wskazane wyżej podmioty bez gospodarstw domowych, które samodzielnie kupują paliwa w celach grzewczych. Chodzi o: węgiel kamienny, brykiet, pellet zawierający co najmniej 85 proc. węgla, biomasę, LPG, olej opałowy. Źródło musi być wpisane do CEEB. Dodatek ma wynieść 40 proc. różnicy miedzy zakładanymi średnimi rocznymi kosztami zakupu paliwa wykorzystywanego na potrzeby ogrzewania, kupionego w 2022 r., a uśrednionymi kosztami zakupu z ostatnich dwóch lat.

Przez dwa lata bez norm co do węgla?

W ustawie znalazł się zapis zmieniający ustawę o jakości paliw, który wprowadza możliwości odstąpienia na czas do dwóch lat od norm jakościowych dla paliw stałych, jeżeli "wystąpią na rynku nadzwyczajne zdarzenia". Odstąpienie nie dotyczy mułów, flotokoncentratów oraz węgla brunatnego.

Przez dwa lata bez norm co do spalin?

Kolejny przepis wprowadzony w Sejmie pozwala ciepłowniom powyżej 1 MW, w warunkach określanych jako "zagrożenie bezpieczeństwa dostaw ciepła", uzyskać na czas do 120 dni odstępstwo od norm emisji spalin. Warunki zagrożenia przewidują np. brak węgla o niskiej zawartości siarki lub zakłócenia w dostawach substancji używanych w instalacjach redukcji emisji tlenków azotu.

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym

Już złożone wnioski o dodatek węglowy gmina rozpatrzy według nowych przepisów. Wynika to z art. 52 ustawy nowelizującej. Przepis nakazuje do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, stosować (UWAGA!) nowe przepisy. Ponieważ gminy nie wypłacają jeszcze dodatku węglowego, oznacza to, że dotychczas złożone wnioski zostaną rozpatrzone według przepisów po nowelizacji. Rząd zakłada, że nie będzie potrzeby ponownego składania wniosków.

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(58)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Marek
  2022-09-03 12:33:58
  Co z osobami które mieszkają w jednym domu z oddzielnym wejściem, nie widzą się nawet przez miesiąc jak chcą, jedna rodzina ma piec w piwnicy i ogrzewa dom dwa piętra, a dziadkowie mają piecokuchnię na dole i ogrzewają swoje pomieszczenia które zajmują. Dwie oddzielne rodziny. Adres posesji jeden oczywiście. Ktoś wogle myśli tam na górze czy już całkiem odjechaliście. Pytam?
  17
  pokażodpowiedzi (5)
 • Max
  2022-09-03 08:00:10
  Ten rząd jest nie obliczalny człowiek już nie nadąża za zmianami . Moja mama ma 1300 renty dodatku nie dostanie bo są 3 rodziny na podwórku i każdy ma swój piec i każdy musi kupić opał .A za 3 tys jednego dodatku raczej nikt nie kupi tony nawet
  11
  pokażodpowiedzi (2)
 • Asik
  2022-09-03 12:49:28
  Trochę przez głupotę i pazerność innych ,Ci którym się należy nie dostaną ,bo jak się nasłuchałam na kogo i jak zaczęli składać to się w ****** poprzewracała 🙄
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Mati
  2022-09-03 09:40:17
  Dalej głosujecie na obecny rząd !!!!!!!! Niedługo będziemy żyć gorzej niż dzikusy w buszu.
  23
  pokażodpowiedzi (2)
 • Adam
  2022-09-03 12:16:32
  No jasne. Ja mam zupełnie oddzielne gospodarstwo domowe. Nie prowadzimy nic wspólnie. Ja nie fostane dodatku. Złodzieje!! Matole na nich głosują a cierpią uczciwi. To jest państwa dla nieuków i darmozjadów. Co to za minister co 5 dni temu mowila co innego ? Moska to chyba do tej baby pasuje. Fałsz i kłamstwo.
  17
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ds
  2022-09-03 11:22:23
  A co z osobami , które mają ogrzewanie elektryczne np. piece akumulacyjne, ogrzewanie podłogowe albo pompy ciepła¿??????????? Cena energii elektrycznej też wzrosła i jeszcze wzrośnie¡!!!!!!!!!!!!!!!!! Znowu obywatele gorszej kategorii?¿?????????
  8
  pokażodpowiedzi (2)
 • Jjj
  2022-09-03 15:46:42
  Ktoś ma duży dom ,gdzie idzie kilka ton a ktoś mieszkanko w bloku i jak to się ma jedno do drugiego .
  6
  pokażodpowiedzi (2)
 • Diana
  2022-09-03 16:05:21
  Jeśli ja dobudowalam się do rodziców i mam swoje mieszkanie wielkości mieszkania rodziców,mam osobne wejście i nie prowadzimy wspólnego gospodarstwa domowego ale mamy wspólny ,większy piec bo ten stary nie był w stanie ogrzać dwóch mieszkań a miejsca na dodatkową kotłownię też nie ma i poprzednio rodzice kupowali około 1700kg węgla na zimę i kupują nadal.Ja kupuje drugie 1700kg bo rodzice nie będą mi ani ja im fundować ogrzewania.I znowu był w ustawie.Powinno być ustalone jakiej wielkości musi być mieszkanie któremu należy się 3000zl albo każdy 1000zl za jaki metraż.np.Mieszkanie do 30m kw 1000zl.mieszkamie do 45m kw 1500 zł.mieszkanie do 60m kw 2000,mieszkanie do 75m kw.2500,mieszkanie 80m kw 2650zl. Mieszkanie 90m kw 2800,mieszkanie powyżej tego metrażu 3000zl.Bylby sens a tak duża krzywda dla wielu biednych.
  8
  pokażodpowiedzi (2)
 • Tekla
  2022-09-03 07:31:48
  No to się porobilo
  2
 • Jjj
  2022-09-03 15:44:26
  Ciekawe jak urzędy pobiorą sobie i ,,swoim,,czy też będą przestrzegać zasad ,warto się przyjrzeć bo zawsze wygląda to inaczej a zasłania się ludźmi.
  9
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA