REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: Nowelizacja. Koniec z 6000 zł, 9000 zł a nawet 12 000 zł dodatku węglowego na jeden piec w tym samym domu?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
DGP: Będzie nowelizacja ustawy o dodatku węglowym
DGP: Będzie nowelizacja ustawy o dodatku węglowym
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Polacy wykorzystali przepisy o dodatku węglowym. Nagle okazało się, że w domach ogrzewanych węglem mieszka nie jedna rodzina, a dwie. A nawet trzy. Bo każda rodzina określana przez ustawę jako gospodarstwo domowe otrzyma 3000 zł. Nawet, gdy korzysta z tego samego pieca. Rekordziści wystąpili spod jednego adresu o 12 000 zł nieopodatkowanego dodatku węglowego.

Na dziś dwie rodziny zamieszkujące jeden dom, mogą złożyć odrębne wnioski o dopłatę i liczyć na otrzymanie 6 tysięcy złotych wsparcia.

REKLAMA

Luka w przepisach o dodatku węglowym: 6000 zł, 9000 zł zamiast 3000 zł dodatku

REKLAMA

Od 17 sierpnia 2022 r. gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, mogą składać wnioski o rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. złotych. Na gospodarstwo domowe, na dom, na źródło ogrzewania? Tu pojawiło się sporo wątpliwości.

W związku z tym Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało szereg odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, tak aby wspomóc gminy i mieszkańców w dobrym zrozumieniu zapisów ustawy. Jedną z poruszanych kwestii było pytanie, kto jest uprawniony do otrzymania dodatku węglowego, jeśli w jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych korzystających ze wspólnego źródła ogrzewania zgłoszonego lub wpisanego do CEEB. Zdaniem ministerstwa, w przypadku, gdy w jednym budynku znajduje się kilka gospodarstw domowych korzystających ze wspólnego źródła ogrzewania, każde z tych gospodarstw może osobno złożyć wniosek o wypłatę dodatku węglowego. Warunkiem jest jednak uprzednie zgłoszenie lub wpisanie tego źródła do ewidencji.

Definicja gospodarstwa domowego w ustawie o dodatku węglowym

Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Przez gospodarstwo domowe rozumie się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo

2) osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Dodatek węglowy przysługuje nie według zasady "jeden piec, jeden dodatek węglowy", a według zasady "każda rodzina korzystająca z pieca węglowego otrzyma 3000 zł".

Jak informuje na swojej stronie Związek Miast Polskich, który od początku zauważa szereg luk w samym programie dotacji, to nie jest jednak ostatni problem. Tam gdzie jest miejsce na interpretację, pojawiają się próby wykorzystania sytuacji, co odnotowała także strona rządowa.

„Cudowne rozmnożenie” gospodarstw domowych– 6000 zł, 9000 zł, 12 000 zł dodatku węglowego

REKLAMA

- W trakcie spotkania online ZMP z przedstawicielami ministerstwa, dyr. Aleksandra Świderska z MKiŚ przyznała, że największym problemem, który zaskoczył rząd, jest ogromna skala „magicznego” zwiększenia liczby gospodarstw domowych w Polsce, uprawnionych do dodatku węglowego – czytamy na stronie ZMP. Oznacza to, że pojawiają się masowe poprawki złożonych już wcześniej deklaracji CEEB, wskazujące, że głównym źródłem ciepła w jego domu jest jednak węgiel, a nie inne surowce.

Przedstawiciele rządu zapewnili podczas spotkania z ZMP, że gminy dysponują narzędziami pozwalającymi zweryfikować, które gospodarstwa są uprawnione do otrzymania dodatku. Liczy się miejsce faktycznego zamieszkania, a nie zameldowania obywatela, że dodatek przysługuje na jeden dom. Ma powstać również specjalny podręcznik dla gmin. Samorządy do samej weryfikacji nie podchodzą entuzjastycznie, biorąc pod uwagę nadmiar pracy z samymi dodatkami, zarówno węglowym, jak i czekającymi w legislacyjnej kolejce dopłatami do innych źródeł ogrzewania.

Co zmieni nowelizacja ustawy o dodatku węglowym?

Kilka dni temu pojawiły się informacje, że rząd przygotowuje nowelizację ustawy "o dodatku węglowym", która jasno i wyraźnie wskaże, kto ma prawo do jego przyznania, a kto nie. Jednoznacznie też zostanie zinterpretowane pojęcie gospodarstwa domowego.

Rząd będzie chciał uderzyć w cudowne rozmnożenie liczby gospodarstw domowych, które złożyły wnioski o dopłatę bezprawnie. Czy jednocześnie uderzy to w uczciwych obywateli, którzy złożyli wniosek o dodatek? Tego jeszcze nie wiemy.

Nowelizacja mogłaby wejść w życie jeszcze we wrześniu, a ministerstwo chce, aby wydłużony został okres rozpatrywania wniosków o dodatek węglowy z 30 dni do 60. Ma to dać samorządom więcej czasu na sprawdzenie, czy dodatek nie zostanie przyznany bezprawnie. Konkretnych rozwiązań jeszcze nie znamy.

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

DGP: Kilka dodatków węglowych na jeden piec? Lepiej pospieszyć się z wnioskiem, będą zmiany w ustawie

T.J.

ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym Dz.U. 2022 poz. 1692

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(60)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Karo
  2022-08-27 14:26:08
  A dlaczego coś ma uderzyć w uczciwych obywateli? Skoro dodatek miał by się należeć na 1 piec ogrzewający dom to przecież nikomu uczciwemu się nic nie stanie, tylko tym co chcieli wyłudzić kasę i w konsekwencji mieć tej zimy ogrzewanie za darmo albo jeszcze na tym zarobić podczas gdy cała reszta nie korzystająca z węgla miała by się ze....ać😁
  29
  pokażodpowiedzi (3)
 • Gupi dziad
  2022-08-27 21:01:21
  I kolejny raz Pan Prezydent podpisał bubla.
  9
  pokażodpowiedzi (2)
 • Rrr
  2022-08-27 14:51:40
  Kiedyś gospodarstwo było liczone od kuchni jedna kuchnia jedno gospodarstwo dwie kuchnie dwa gospodarstwa
  14
  pokażodpowiedzi (1)
 • Polonus
  2022-08-28 06:50:49
  wystarczyło przyznać dodatek dla złożonych w terminie deklaracji CEEB
  5
  pokażodpowiedzi (2)
 • Matrix
  2022-08-27 21:05:53
  Nie lubię PiS ale to wina ludzi Janusze biznesu nadarza się okazja to wyciągnąć jak najwięcej sami to robicie i nic dziwnego że rząd robi to samo z nami... Mentalność gamoni po obu stronach... Najlepiej było by według was wziąść 3 tyś zł dodatku i kupić w pgg 3 tony po 1000 zł ogrzewanie za darmo i wszyscy szczęśliwi... Jeszcze dwa lata i czekam jak wyjdziecie na ulicę tylko do kogo będziecie mieli pretensje... Do tych co dają? Czy do samych siebie że braliście? Bank też daje pieniądze i jak bierzesz to musisz się liczyć z tym że trzeba oddać... Weźmiesz 3 tyś fajnie tylko inflacja znów w górę bo pieniądza więcej w obiegu i tona węgla ile będzie kosztowała?... Ale wychodzi edukacja i prowadzona propaganda w Polsce i nie Chodzi o tych gamoni z PiS...
  30
  pokażodpowiedzi (5)
 • Realistka
  2022-08-28 07:35:01
  Mają ludzie rację. Skoro najpierw państwo ich wycyckalo sztucznie podkręcając cenę wegla, to teraz choć trochę mogą sobie na ten węgiel odebrać. 3.000 zł to i tak mniej niż tona węgla, a na zimę trzeba tych ton 4-6, albo i więcej, w zależności od domu i pieca. Kogo na to stać? Chyba tylko tych milionerów z PiS.
  14
 • Rea
  2022-08-27 17:12:30
  No tak jeden piec w domu dodatek jeden a co z miszkancami bloku jeden piec 10 rodzin i wszyscyy składają wnioski co z tym ? Opłaty dotyczą i 2 rodzin w domu i 10 w bloku
  9
  pokażodpowiedzi (1)
 • Marek
  2022-08-27 15:03:06
  Uczciwie to by było 1000 złotych do tony węgla od 2600 wzwyż.
  14
  pokażodpowiedzi (1)
 • On
  2022-08-27 14:32:58
  Krętactwa jak zawsze zaraz o rok dłużej będzie.
  12
 • Toja
  2022-08-27 22:26:22
  A co jak ktoś nie ma centralnego ogrzewania tylko piece kaflowe albo kozy w każdym pomieszczeniu?
  19
  pokażodpowiedzi (3)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

REKLAMA

Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

REKLAMA

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

REKLAMA