REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kilka dodatków węglowych na jeden adres. Sejm dał czas na zmianę numeracji domu z kilkoma rodzinami [nowelizacja]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Sejm dał czas do końca 2022 r. na podział adresu rodzinom mieszkającym w jednym domu [dodatek węglowy]
Sejm dał czas do końca 2022 r. na podział adresu rodzinom mieszkającym w jednym domu [dodatek węglowy]
Media

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek węglowy, kilka rodzin i jeden adres. Mieszkający w jednym domu albo mieszkaniu ogrzewanym węglem mają czas do końca 2022 r. na podział adresu na dwa osobne. Dzięki temu kilka rodzin może otrzymać osobny dodatek węglowy 3000 zł. Pomimo jednego adresu dla kilku rodzin w momencie składania wniosków o dodatek węglowy.

UWAGA! poniższy artykuł stracił aktualność. Senat zaproponował inne rozwiązanie problemu kilku dodatków na jeden adres zamieszkania. I Sejm 27 października 2022 r.przyjął tą propozycję. Informacje o tej nowelizacji w poniższych dwóch artykułach:

Kilka dodatków węglowych na jeden adres na jeden współdzielony piec [Nowelizacja z 27 października 2022 r.]

REKLAMA

Gmina przyzna dodatek węglowy pomimo nie zgłoszenia pieca węglowego do CEEB. Rewolucyjne propozycje Senatu przyjęte przez Sejm [Nowelizacja przepisów, zmiany]

UWAGA! poniższy artykuł stracił aktualność. Informacje aktualne w dwóch powyższych artykułach. 

Ustawa podział adresu na osobne numery nazywa „ustaleniem nowego miejsca zamieszkania”. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy osobne numery adresowe nadajemy w ramach jednego domu jak i gdy pod jednym adresem są dwa osobne domy.

Kilka dodatków węglowych na jeden adres po nowelizacji

SPOSÓB PIERWSZY: ustalenie nowego miejsca zamieszkania do końca 2022 r. (wtedy może być jeden piec dla dwóch rodzin) albo

SPOSÓB DRUGI: dwa piece zgłoszone osobno do CEEB przez każdą z rodzin oraz składanie przez każdą z nich osobnej deklaracji śmieciowej (z zachowaniem terminu 11 sierpnia 2022 r.). Po spełnieniu tych warunków dla każdego pieca, może zostać przyznany jeden dodatek węglowy. Przy dwóch piecach zamiast dodatku węglowego 3000 zł, gmina wypłaci dwa dodatki węglowe o wartości łącznie 6000 zł. Nie stosuje się dla tej ścieżki postępowania, zasady „jeden adres, to jeden dodatek węglowy”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym z 20 października 2022 r.

20 października 2022 r. Sejm znowelizował ustawę o dodatku węglowym. Zrobił to przy okazji uchwalenia ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe (ta ustawa wprowadza możliwość kupna w gminie taniego węgla za 2000 zł/t). Nad ustawą będzie debatował Senat 26 października 2022 r. Ustawa wejdzie w życie na początku listopada 2022 r.

Zobacz:

Dodatek węglowy nie będzie obniżony z 3000 zł. Sejm dał dodatkowe 2 mld zł

Są dwa dodatki węglowe dla jednego adresu [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym z 20 X 2022 r.]

Wzór wniosku o zakup preferencyjny węgla. Bez telefonu lub emaila taniego węgla nie kupisz [Word]

Kilka dodatków węglowych na jeden adres dla kilku rodzin - pierwszy sposób [szczegóły]

Nowy art. 2 ust 3c ustawy o dodatku węglowym daje czas do 30 grudnia 2022 r. osobom, które mieszkają w kilka rodzin pod jednym adresem na ustalenie nowego miejsca zamieszkania. To nowość w ustawie.

Oznacza, że osoby, które mieszkają w jednym domu o numerze np. 130 mają czas do końca 2022 r. na załatwienie odrębnych numerów adresowych np. 130a i 130 b. Dzięki temu obie rodziny mieszkające pod jednym adresem, otrzymałyby dodatek węglowy 3000 zł. Łącznie 6000 zł. 

Termin 30 grudnia 2022 r. jest nowym terminem w ustawie. Do tej pory były istotne dwa terminy:

1) złożenie wniosku do 30 listopada 2022 r.

2) 30 grudnia 2022 r. jako graniczna data wypłaty dodatku węglowego.

Intencja posłów jest taka, że po złożeniu dwóch wniosków o dodatek węglowy spod jednego adresu, jeżeli do końca 2022 r. wnioskodawca poinformuje gminę, że został dokonany podział adresu na dwa, to gmina wypłaci drugi dodatek węglowy. Ustawa o dodatku węglowym nie zajmuje się samym podziałem adresów. Dokonany ma zostać według ogólnych zasad nadawania adresów nieruchomościom.

Gmina ma zostać jedynie poinformowana do końca 2022 r., że pozostawiony bez rozpatrzenia drugi wniosek spod danego adresu, ma zaktualizowany istotny parametr, czyli adres zamieszkania.

Przykład

REKLAMA

Dom ma adres Lipowa 22. W domu są osobne dwa wejścia i mieszkają dwie rodziny. Jest w nim jeden piec opalany węglem. Obie rodziny zgłosiły piec do CEEB. Obie rodziny zgłosiły wnioski o dodatek węglowy w sierpniu 2022 r. Z uwagi na zasadę "jeden wniosek na jeden adres", dodatek węglowy otrzymał pierwszy wnioskodawca. W domu przeprowadzono podział adresu na Lipowa 22a i Lipowa 22b. Gmina została o tym poinformowana 22 grudnia 2022 r. Jest podstawa do wypłaty drugiego dodatku węglowego na podstawie wniosku złożonego w sierpniu 2022 r.

Przykład ilustruje w praktyce pomysł rządu i parlamentu na rozwiązanie problemu kilku rodzin zamieszkujących jeden dom. Nowelizacja to jednak tylko trzy nowe przepisy w ustawie. Powstaje pytanie, czy dotychczasowa treść ustawy o dodatku węglowym pozwoli na wdrożenie tego pomysłu w oparciu o te trzy przepisy. Czy nie okażą się one sprzeczne z dotychczasowymi przepisami ustawy w zakresie przesłanek i procedury przyznawania dodatku węglowego. 

Kilka dodatków węglowych na jeden adres dla kilku rodzin - drugi sposób [szczegóły]

W praktyce większa część zainteresowanych nie zdąży do końca roku z formalnościami dotyczącymi podziału numeru domu 150 na 150a i 150b. Ale nie zamyka to możliwości otrzymania dodatkowych 3000 zł na jeden adres.

Jest bowiem druga ścieżka postępowania. Jeżeli się nie uda przekształcić numeru domu ze 130 na np. 130a i 130b, to możliwe jest otrzymanie dwóch dodatków węglowych, ale tylko dla rodzin:

  1. posiadających osobne piece węglowe,
  2. składających osobne deklaracje śmieciowe.

Załóżmy, że już dziś wiemy, że do 30 grudnia 2022 r. nie jest możliwe podzielenie adresu w jednym domu na dwa osobne numery ewidencyjne. Wtedy stosujemy dalszą część nowego przepisu.

Art. 2 ust. 3c ustawy stanowi, że nie obowiązuje zasada „jeden dodatek węglowy na jeden adres” pod następującymi warunkami:

REKLAMA

1) Źródłem ogrzewania każdego gospodarstwa domowego jest oddzielne źródło ciepła zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Był na to czas do 11 sierpnia 2022 r. Możliwe jest zgłoszenie pieca po 11 sierpnia 2022 r. Ale po tej dacie dodatek węglowy przysługuje w przypadku pieców wpisanych lub zgłoszonych po raz pierwszy do CEEB. Nie dostaną więc dodatku osoby składające korekty wcześniej złożonych deklaracji w CEEB z informacją o ogrzewaniu domu gazem.

2) Każda z rodzin ubiegająca się o dodatek węglowy spod jednego adresu składa osobne deklaracje „śmieciowe”. Przy czym druga rodzina korzystająca z nowych przepisów złożyła pierwszą taką deklarację w terminie do 11 sierpnia 2022 r. Ta reguła powoduje, że nie da 3000 zł dodatku węglowego złożenie spod jednego adresu, dwóch deklaracji śmieciowych np. począwszy od 1 listopada 2022 r.

Deklaracja śmieciowa jest pośrednim dowodem, że rzeczywiście pod jednym adresem mieszkają dwie osobne rodziny.

Przypomnijmy że deklaracja „śmieciowa”, to prawniczo „deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa w art. 6m ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 r. poz. 1297, 1549 i 1768).”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

REKLAMA

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

REKLAMA

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

REKLAMA