REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kilka dodatków węglowych na jeden adres. Sejm dał czas na zmianę numeracji domu z kilkoma rodzinami [nowelizacja]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Sejm dał czas do końca 2022 r. na podział adresu rodzinom mieszkającym w jednym domu [dodatek węglowy]
Sejm dał czas do końca 2022 r. na podział adresu rodzinom mieszkającym w jednym domu [dodatek węglowy]
Media

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek węglowy, kilka rodzin i jeden adres. Mieszkający w jednym domu albo mieszkaniu ogrzewanym węglem mają czas do końca 2022 r. na podział adresu na dwa osobne. Dzięki temu kilka rodzin może otrzymać osobny dodatek węglowy 3000 zł. Pomimo jednego adresu dla kilku rodzin w momencie składania wniosków o dodatek węglowy.

UWAGA! poniższy artykuł stracił aktualność. Senat zaproponował inne rozwiązanie problemu kilku dodatków na jeden adres zamieszkania. I Sejm 27 października 2022 r.przyjął tą propozycję. Informacje o tej nowelizacji w poniższych dwóch artykułach:

Kilka dodatków węglowych na jeden adres na jeden współdzielony piec [Nowelizacja z 27 października 2022 r.]

REKLAMA

Gmina przyzna dodatek węglowy pomimo nie zgłoszenia pieca węglowego do CEEB. Rewolucyjne propozycje Senatu przyjęte przez Sejm [Nowelizacja przepisów, zmiany]

UWAGA! poniższy artykuł stracił aktualność. Informacje aktualne w dwóch powyższych artykułach. 

Ustawa podział adresu na osobne numery nazywa „ustaleniem nowego miejsca zamieszkania”. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy osobne numery adresowe nadajemy w ramach jednego domu jak i gdy pod jednym adresem są dwa osobne domy.

Kilka dodatków węglowych na jeden adres po nowelizacji

SPOSÓB PIERWSZY: ustalenie nowego miejsca zamieszkania do końca 2022 r. (wtedy może być jeden piec dla dwóch rodzin) albo

SPOSÓB DRUGI: dwa piece zgłoszone osobno do CEEB przez każdą z rodzin oraz składanie przez każdą z nich osobnej deklaracji śmieciowej (z zachowaniem terminu 11 sierpnia 2022 r.). Po spełnieniu tych warunków dla każdego pieca, może zostać przyznany jeden dodatek węglowy. Przy dwóch piecach zamiast dodatku węglowego 3000 zł, gmina wypłaci dwa dodatki węglowe o wartości łącznie 6000 zł. Nie stosuje się dla tej ścieżki postępowania, zasady „jeden adres, to jeden dodatek węglowy”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym z 20 października 2022 r.

20 października 2022 r. Sejm znowelizował ustawę o dodatku węglowym. Zrobił to przy okazji uchwalenia ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe (ta ustawa wprowadza możliwość kupna w gminie taniego węgla za 2000 zł/t). Nad ustawą będzie debatował Senat 26 października 2022 r. Ustawa wejdzie w życie na początku listopada 2022 r.

Zobacz:

Dodatek węglowy nie będzie obniżony z 3000 zł. Sejm dał dodatkowe 2 mld zł

Są dwa dodatki węglowe dla jednego adresu [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym z 20 X 2022 r.]

Wzór wniosku o zakup preferencyjny węgla. Bez telefonu lub emaila taniego węgla nie kupisz [Word]

Kilka dodatków węglowych na jeden adres dla kilku rodzin - pierwszy sposób [szczegóły]

Nowy art. 2 ust 3c ustawy o dodatku węglowym daje czas do 30 grudnia 2022 r. osobom, które mieszkają w kilka rodzin pod jednym adresem na ustalenie nowego miejsca zamieszkania. To nowość w ustawie.

Oznacza, że osoby, które mieszkają w jednym domu o numerze np. 130 mają czas do końca 2022 r. na załatwienie odrębnych numerów adresowych np. 130a i 130 b. Dzięki temu obie rodziny mieszkające pod jednym adresem, otrzymałyby dodatek węglowy 3000 zł. Łącznie 6000 zł. 

Termin 30 grudnia 2022 r. jest nowym terminem w ustawie. Do tej pory były istotne dwa terminy:

1) złożenie wniosku do 30 listopada 2022 r.

2) 30 grudnia 2022 r. jako graniczna data wypłaty dodatku węglowego.

Intencja posłów jest taka, że po złożeniu dwóch wniosków o dodatek węglowy spod jednego adresu, jeżeli do końca 2022 r. wnioskodawca poinformuje gminę, że został dokonany podział adresu na dwa, to gmina wypłaci drugi dodatek węglowy. Ustawa o dodatku węglowym nie zajmuje się samym podziałem adresów. Dokonany ma zostać według ogólnych zasad nadawania adresów nieruchomościom.

Gmina ma zostać jedynie poinformowana do końca 2022 r., że pozostawiony bez rozpatrzenia drugi wniosek spod danego adresu, ma zaktualizowany istotny parametr, czyli adres zamieszkania.

Przykład

REKLAMA

Dom ma adres Lipowa 22. W domu są osobne dwa wejścia i mieszkają dwie rodziny. Jest w nim jeden piec opalany węglem. Obie rodziny zgłosiły piec do CEEB. Obie rodziny zgłosiły wnioski o dodatek węglowy w sierpniu 2022 r. Z uwagi na zasadę "jeden wniosek na jeden adres", dodatek węglowy otrzymał pierwszy wnioskodawca. W domu przeprowadzono podział adresu na Lipowa 22a i Lipowa 22b. Gmina została o tym poinformowana 22 grudnia 2022 r. Jest podstawa do wypłaty drugiego dodatku węglowego na podstawie wniosku złożonego w sierpniu 2022 r.

Przykład ilustruje w praktyce pomysł rządu i parlamentu na rozwiązanie problemu kilku rodzin zamieszkujących jeden dom. Nowelizacja to jednak tylko trzy nowe przepisy w ustawie. Powstaje pytanie, czy dotychczasowa treść ustawy o dodatku węglowym pozwoli na wdrożenie tego pomysłu w oparciu o te trzy przepisy. Czy nie okażą się one sprzeczne z dotychczasowymi przepisami ustawy w zakresie przesłanek i procedury przyznawania dodatku węglowego. 

Kilka dodatków węglowych na jeden adres dla kilku rodzin - drugi sposób [szczegóły]

W praktyce większa część zainteresowanych nie zdąży do końca roku z formalnościami dotyczącymi podziału numeru domu 150 na 150a i 150b. Ale nie zamyka to możliwości otrzymania dodatkowych 3000 zł na jeden adres.

Jest bowiem druga ścieżka postępowania. Jeżeli się nie uda przekształcić numeru domu ze 130 na np. 130a i 130b, to możliwe jest otrzymanie dwóch dodatków węglowych, ale tylko dla rodzin:

 1. posiadających osobne piece węglowe,
 2. składających osobne deklaracje śmieciowe.

Załóżmy, że już dziś wiemy, że do 30 grudnia 2022 r. nie jest możliwe podzielenie adresu w jednym domu na dwa osobne numery ewidencyjne. Wtedy stosujemy dalszą część nowego przepisu.

Art. 2 ust. 3c ustawy stanowi, że nie obowiązuje zasada „jeden dodatek węglowy na jeden adres” pod następującymi warunkami:

REKLAMA

1) Źródłem ogrzewania każdego gospodarstwa domowego jest oddzielne źródło ciepła zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Był na to czas do 11 sierpnia 2022 r. Możliwe jest zgłoszenie pieca po 11 sierpnia 2022 r. Ale po tej dacie dodatek węglowy przysługuje w przypadku pieców wpisanych lub zgłoszonych po raz pierwszy do CEEB. Nie dostaną więc dodatku osoby składające korekty wcześniej złożonych deklaracji w CEEB z informacją o ogrzewaniu domu gazem.

2) Każda z rodzin ubiegająca się o dodatek węglowy spod jednego adresu składa osobne deklaracje „śmieciowe”. Przy czym druga rodzina korzystająca z nowych przepisów złożyła pierwszą taką deklarację w terminie do 11 sierpnia 2022 r. Ta reguła powoduje, że nie da 3000 zł dodatku węglowego złożenie spod jednego adresu, dwóch deklaracji śmieciowych np. począwszy od 1 listopada 2022 r.

Deklaracja śmieciowa jest pośrednim dowodem, że rzeczywiście pod jednym adresem mieszkają dwie osobne rodziny.

Przypomnijmy że deklaracja „śmieciowa”, to prawniczo „deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa w art. 6m ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 r. poz. 1297, 1549 i 1768).”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Krzych
  2022-10-24 12:09:12
  W MOPS nie przyjmują żadnych wniosków na dwa dodatki na jeden adres-brak Ustawy.
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • M
  2022-10-26 06:16:36
  Jak można składać deklaracje śmieciowe od ilości osób jak śmieci są naliczane od zużycia wody następna nieścisłość w wydawaniu ustawy o dodatku węglowym
  2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

REKLAMA

Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

REKLAMA

Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

REKLAMA