Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kilka dodatków węglowych na jeden adres. Sejm dał czas na zmianę numeracji domu z kilkoma rodzinami [nowelizacja]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Sejm dał czas do końca 2022 r. na podział adresu rodzinom mieszkającym w jednym domu [dodatek węglowy]
Sejm dał czas do końca 2022 r. na podział adresu rodzinom mieszkającym w jednym domu [dodatek węglowy]
Media
Dodatek węglowy, kilka rodzin i jeden adres. Mieszkający w jednym domu albo mieszkaniu ogrzewanym węglem mają czas do końca 2022 r. na podział adresu na dwa osobne. Dzięki temu kilka rodzin może otrzymać osobny dodatek węglowy 3000 zł. Pomimo jednego adresu dla kilku rodzin w momencie składania wniosków o dodatek węglowy.

UWAGA! poniższy artykuł stracił aktualność. Senat zaproponował inne rozwiązanie problemu kilku dodatków na jeden adres zamieszkania. I Sejm 27 października 2022 r.przyjął tą propozycję. Informacje o tej nowelizacji w poniższych dwóch artykułach:

Kilka dodatków węglowych na jeden adres na jeden współdzielony piec [Nowelizacja z 27 października 2022 r.]

Gmina przyzna dodatek węglowy pomimo nie zgłoszenia pieca węglowego do CEEB. Rewolucyjne propozycje Senatu przyjęte przez Sejm [Nowelizacja przepisów, zmiany]

UWAGA! poniższy artykuł stracił aktualność. Informacje aktualne w dwóch powyższych artykułach. 

Ustawa podział adresu na osobne numery nazywa „ustaleniem nowego miejsca zamieszkania”. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy osobne numery adresowe nadajemy w ramach jednego domu jak i gdy pod jednym adresem są dwa osobne domy.

Kilka dodatków węglowych na jeden adres po nowelizacji

SPOSÓB PIERWSZY: ustalenie nowego miejsca zamieszkania do końca 2022 r. (wtedy może być jeden piec dla dwóch rodzin) albo

SPOSÓB DRUGI: dwa piece zgłoszone osobno do CEEB przez każdą z rodzin oraz składanie przez każdą z nich osobnej deklaracji śmieciowej (z zachowaniem terminu 11 sierpnia 2022 r.). Po spełnieniu tych warunków dla każdego pieca, może zostać przyznany jeden dodatek węglowy. Przy dwóch piecach zamiast dodatku węglowego 3000 zł, gmina wypłaci dwa dodatki węglowe o wartości łącznie 6000 zł. Nie stosuje się dla tej ścieżki postępowania, zasady „jeden adres, to jeden dodatek węglowy”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym z 20 października 2022 r.

20 października 2022 r. Sejm znowelizował ustawę o dodatku węglowym. Zrobił to przy okazji uchwalenia ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe (ta ustawa wprowadza możliwość kupna w gminie taniego węgla za 2000 zł/t). Nad ustawą będzie debatował Senat 26 października 2022 r. Ustawa wejdzie w życie na początku listopada 2022 r.

Zobacz:

Dodatek węglowy nie będzie obniżony z 3000 zł. Sejm dał dodatkowe 2 mld zł

Są dwa dodatki węglowe dla jednego adresu [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym z 20 X 2022 r.]

Wzór wniosku o zakup preferencyjny węgla. Bez telefonu lub emaila taniego węgla nie kupisz [Word]

Kilka dodatków węglowych na jeden adres dla kilku rodzin - pierwszy sposób [szczegóły]

Nowy art. 2 ust 3c ustawy o dodatku węglowym daje czas do 30 grudnia 2022 r. osobom, które mieszkają w kilka rodzin pod jednym adresem na ustalenie nowego miejsca zamieszkania. To nowość w ustawie.

Oznacza, że osoby, które mieszkają w jednym domu o numerze np. 130 mają czas do końca 2022 r. na załatwienie odrębnych numerów adresowych np. 130a i 130 b. Dzięki temu obie rodziny mieszkające pod jednym adresem, otrzymałyby dodatek węglowy 3000 zł. Łącznie 6000 zł. 

Termin 30 grudnia 2022 r. jest nowym terminem w ustawie. Do tej pory były istotne dwa terminy:

1) złożenie wniosku do 30 listopada 2022 r.

2) 30 grudnia 2022 r. jako graniczna data wypłaty dodatku węglowego.

Intencja posłów jest taka, że po złożeniu dwóch wniosków o dodatek węglowy spod jednego adresu, jeżeli do końca 2022 r. wnioskodawca poinformuje gminę, że został dokonany podział adresu na dwa, to gmina wypłaci drugi dodatek węglowy. Ustawa o dodatku węglowym nie zajmuje się samym podziałem adresów. Dokonany ma zostać według ogólnych zasad nadawania adresów nieruchomościom.

Gmina ma zostać jedynie poinformowana do końca 2022 r., że pozostawiony bez rozpatrzenia drugi wniosek spod danego adresu, ma zaktualizowany istotny parametr, czyli adres zamieszkania.

Przykład

Dom ma adres Lipowa 22. W domu są osobne dwa wejścia i mieszkają dwie rodziny. Jest w nim jeden piec opalany węglem. Obie rodziny zgłosiły piec do CEEB. Obie rodziny zgłosiły wnioski o dodatek węglowy w sierpniu 2022 r. Z uwagi na zasadę "jeden wniosek na jeden adres", dodatek węglowy otrzymał pierwszy wnioskodawca. W domu przeprowadzono podział adresu na Lipowa 22a i Lipowa 22b. Gmina została o tym poinformowana 22 grudnia 2022 r. Jest podstawa do wypłaty drugiego dodatku węglowego na podstawie wniosku złożonego w sierpniu 2022 r.

Przykład ilustruje w praktyce pomysł rządu i parlamentu na rozwiązanie problemu kilku rodzin zamieszkujących jeden dom. Nowelizacja to jednak tylko trzy nowe przepisy w ustawie. Powstaje pytanie, czy dotychczasowa treść ustawy o dodatku węglowym pozwoli na wdrożenie tego pomysłu w oparciu o te trzy przepisy. Czy nie okażą się one sprzeczne z dotychczasowymi przepisami ustawy w zakresie przesłanek i procedury przyznawania dodatku węglowego. 

Kilka dodatków węglowych na jeden adres dla kilku rodzin - drugi sposób [szczegóły]

W praktyce większa część zainteresowanych nie zdąży do końca roku z formalnościami dotyczącymi podziału numeru domu 150 na 150a i 150b. Ale nie zamyka to możliwości otrzymania dodatkowych 3000 zł na jeden adres.

Jest bowiem druga ścieżka postępowania. Jeżeli się nie uda przekształcić numeru domu ze 130 na np. 130a i 130b, to możliwe jest otrzymanie dwóch dodatków węglowych, ale tylko dla rodzin:

 1. posiadających osobne piece węglowe,
 2. składających osobne deklaracje śmieciowe.

Załóżmy, że już dziś wiemy, że do 30 grudnia 2022 r. nie jest możliwe podzielenie adresu w jednym domu na dwa osobne numery ewidencyjne. Wtedy stosujemy dalszą część nowego przepisu.

Art. 2 ust. 3c ustawy stanowi, że nie obowiązuje zasada „jeden dodatek węglowy na jeden adres” pod następującymi warunkami:

1) Źródłem ogrzewania każdego gospodarstwa domowego jest oddzielne źródło ciepła zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Był na to czas do 11 sierpnia 2022 r. Możliwe jest zgłoszenie pieca po 11 sierpnia 2022 r. Ale po tej dacie dodatek węglowy przysługuje w przypadku pieców wpisanych lub zgłoszonych po raz pierwszy do CEEB. Nie dostaną więc dodatku osoby składające korekty wcześniej złożonych deklaracji w CEEB z informacją o ogrzewaniu domu gazem.

2) Każda z rodzin ubiegająca się o dodatek węglowy spod jednego adresu składa osobne deklaracje „śmieciowe”. Przy czym druga rodzina korzystająca z nowych przepisów złożyła pierwszą taką deklarację w terminie do 11 sierpnia 2022 r. Ta reguła powoduje, że nie da 3000 zł dodatku węglowego złożenie spod jednego adresu, dwóch deklaracji śmieciowych np. począwszy od 1 listopada 2022 r.

Deklaracja śmieciowa jest pośrednim dowodem, że rzeczywiście pod jednym adresem mieszkają dwie osobne rodziny.

Przypomnijmy że deklaracja „śmieciowa”, to prawniczo „deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa w art. 6m ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 r. poz. 1297, 1549 i 1768).”

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Krzych
  2022-10-24 12:09:12
  W MOPS nie przyjmują żadnych wniosków na dwa dodatki na jeden adres-brak Ustawy.
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • M
  2022-10-26 06:16:36
  Jak można składać deklaracje śmieciowe od ilości osób jak śmieci są naliczane od zużycia wody następna nieścisłość w wydawaniu ustawy o dodatku węglowym
  2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty do rodzin pszczelich. Wnioski można składać w kwietniu i maju

Dopłaty do rodzin pszczelich, którym udało się przezimować będą wypłacane na podstawie wniosków, które Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować od 1 kwietnia do 31 maja. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Ile wyniesie dopłata do jednej rodziny pszczelej?

Zmiany w rozporządzeniu o dokumentacji pracowniczej [Nowelizacja kodeksu pracy z 9 marca 2023 r.]

Zostanie zmienione rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej. Zmiana wynika z konieczności dostosowania akt pracowniczych do nowelizacji kodeksu pracy z 9 marca 2023 r.

UCHWAŁA Nr 17/2023 PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ z dnia 27 marca 2023 r. w sprawie wytycznych dla komisarzy wyborczych

Do końca kwietnia wójtowie i burmistrzowie będą mileli czas na przekazanie komisarzowi wyborczemu informacji o każdej miejscowości w ich gminie, gdzie zamieszkuje co najmniej 200 mieszkańców, a nie było tam dotąd obwodowej komisji wyborczej; wójt musi też wskazać, czy jest tam właściwe miejsce na zorganizowanie lokalu wyborczego.

MRiPS: Świadczenie wspierające 2024 r. [pytania i odpowiedzi]

MRiPS udzieliło odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące nowego świadczenia wspierającego.

Jaka sankcja za niezłożenie sprawozdania z oszczędzania prądu do 31 marca 2023 r.?

W piątek, 31 marca upływa termin złożenia przez kierowników jednostek sektora finansów publicznych pierwszego raportu z realizacji celu oszczędności energii elektrycznej. Z informacji URE wynika, że duża część zobowiązanych jeszcze tego nie zrobiła. 

MEiN: Karta Nauczyciela a postępowanie dyscyplinarne wobec nauczyciela

Przepisy Karty Nauczyciela precyzyjnie wskazują ramy czasowe, w których zarówno rzecznicy dyscyplinarni, jak i komisje dyscyplinarne, wszczynają i prowadzą postępowania wobec nauczycieli - oświadczył wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski w odpowiedzi na interwencję rzecznika Praw Obywatelskich.

Kiedy świadczenie wspierające, renta socjalna, świadczenie pielęgnacyjne? Co to jest ICF? [wyjaśnienia pełnomocnika rządu Pawła Wdówika]

Do świadczenia wspierającego uprawnionych będzie około pół miliona osób z niepełnosprawnością. Koszt tego wsparcia to 3,5 mld zł - powiedział PAP wiceminister, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Zastrzegł, że wciąż trwają pracę nad ostatecznym kształtem tego rozwiązania.

Regulacja Odry. Nie będzie nowych prac na Odrze, te które są w toku trzeba dokończyć

Nowe prace regulacyjne na Odrze nie będą rozpoczynane zgodnie z orzeczeniami sądów administracyjnych. Te, które są obecnie prowadzone muszą zostać zakończone, bo inaczej może nastąpić katastrofa budowlana. Takie jest stanowisko Ministerstwa Infrastruktury.

Mała retencja. Poznań wspiera gromadzenie deszczówki

Mieszkańcy Poznania mogą już składać wnioski o dotacje na gromadzenie deszczówki. Miasto Poznań po raz kolejny dofinansuje działania związane z małą retencją; o wsparcie będą mogli starać się mieszkańcy, chcący ponownie wykorzystywać deszczówkę. Nabór do kolejnej edycji programu dotacyjnego rozpocznie się we wtorek 28 marca i potrwa do 27 kwietnia.

Cieszyński: Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych [wywiad]

Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych. 

Minister Niedzielski: brak profilaktyki i permanentny problem z personelem medycznym to główne problemy

Jeżeli patrzymy na cały system opieki zdrowotnej w Polsce i w różnych krajach europejskich, to widzimy, że te systemy opieki zdrowotnej będą miały permanentny problem z personelem medycznym - ocenił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obniżka nowych emerytur o 6% od kwietnia 2023 r.

Zgodnie z tablicami GUS, 60 latek będzie miał przed sobą 254,3 miesiące życia wobec 238,9 miesiąca zapisanych w tablicach opublikowanych rok temu.

Wyższe o 10% dotacje na podręczniki dla uczniów

Podwyższenie o 10 proc. maksymalnych kwot dotacji na wyposażenie szkół w podręczniki i materiały edukacyjne – przewiduje projekt rozporządzenia, którego założenia opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu.   

Dopłaty do 58 000 zł. Fotowoltaika, pompy ciepła, magazyny energii, kolektory [Mój prąd, kwiecień 2023 r.]

Od 4,4 tys. zł do 28 tys. zł mogą wynieść dopłaty do pomp ciepła w piątej odsłonie programu "Mój prąd"; w przypadku kolektorów ma być to do 3,5 tys. zł - poinformował PAP wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że "Mój prąd" 5.0 miałby ruszyć w drugiej połowie kwietnia.

Gdański Tydzień Zawodowca. Oferta dla absolwentów szkół

Gdański Tydzień Zawodowca to wydarzenie adresowane do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które rozpoczyna się 27 marca. W programie m.in. debata, dni otwarte, warsztaty, webinaria, a także Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych.

Minister Czarnek: Mniej o 5h godzin nauki w szkole. Religia od trzeciego roku życia dziecka to za wcześnie. Katolik może głosować na PO i PSL

Ponad 8 mld zł przeznaczyliśmy na rządowe inwestycję w oświatę od 2021 roku - mówił w niedzielę w Lublinie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział przywrócenie uprawnienia emerytalnego nauczycielskiego, a także plany uruchomienia stałego funduszu dla szkół specjalnych.

10 nowych wzorów z USC. Akty urodzenia, małżeństwa i zgonu [Maj 2023 r.]

Możliwość łatwiejszego pozyskiwania zaświadczeń z USC wymusza zmianę 10 wzorów dokumentów wydawanych przez USC. Nowe wzory pojawią się w maju 2023 r.

Wszystko o świadczeniu wspierającym: Wnioski do ZUS i wojewódzkich zespołów. Kwestionariusz. [Pełny projekt ustawy w Word]

Będą dwa wnioski o świadczenie wspierające. Pierwszy do wojewódzkiego zespołu orzekania, który ustali w decyzji poziom potrzeby wsparcia. Do wniosku trzeba będzie załączyć kwestionariusz. Drugi wniosek będzie do ZUS poprzez PUE ZUS. ZUS nie będzie wydawał decyzji, tylko informację. Decyzję ZUS wyda tylko, gdy odmówi przyznania świadczenia. 

Świadczenie wspierające: Co to jest międzynarodowa klasyfikacja ICF?

Międzynarodowa klasyfikacja ICF ma być podstawą przyznawania świadczenia wspierającego osoby niepełnosprawne w 2024 r.

PFRON: Jakie sprawozdania i do kiedy składa się za 2022 r.?

Przedsiębiorcy o wielkości innej niż mikro- lub mały przedsiębiorca, którzy nie składają sprawozdań finansowych do KRS, mają obowiązek dostarczenia elektronicznego sprawozdania finansowego za 2022 r. lub „oświadczenia o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2022 r.” do właściwego terytorialnie Oddziału PFRON do dnia 15 lipca 2023 r. 

Wzór: Oświadczenie o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2022 rok [PFRON]
Założenia ustawy o świadczeniu wspierającym

Jakie są założenia i zapisy ustawy o świadczeniu wspierającym?

Tatrzańskie żaby przedostaną się na drugą stronę drogi

Wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) rozpoczęli akcję przenoszenia żab trawnych przez ruchliwą drogę przy wejściu do Doliny Olczyskiej w Zakopanem. Płazy przemieszczają się do miejsc lęgowych, a akcja ma uchronić je przed śmiercią pod kołami samochodów.

Emerytury nauczycielskie prawem nie przywilejem. Kiedy zostaną przywrócone

Emerytury nauczycielskie po 20 latach pracy „przy tablicy” lub po 30 latach pracy w ogóle to przedmiot projektu, który – jak poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek – jest na końcowym etapie prac. Zapowiedział, że jeszcze wiosną tego roku ten projekt ujrzy światło dzienne. 

Euro 2024. Ile razy reprezentacja Polski grała w mistrzostwach? Kiedy najbliższy mecz o eliminacje?

Euro 2024. Polscy piłkarze czterokrotnie dotychczas grali w mistrzostwach Europy. Trzy razy po eliminacjach - w 2008, 2016 i 2021 roku, a w 2012 jako współgospodarze, obok Ukrainy. Zmagania o udział w kolejnej imprezie tej rangi - w 2024 w Niemczech - rozpoczną od piątkowego meczu z Czechami w Pradze.